Jak i gdzie dobrze kupić zabytkowe meble?

Zabytkowe meble mają wielu wielbicieli. Nie każdy jednak wie, gdzie takie meble kupić i na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

Gdzie kupować zabytkowe meble?

Zabytkowych mebli można szukać w domach aukcyjnych oraz wyspecjalizowanych antykwariatach, zwłaszcza jeśli pieniądze nie grają dla ciebie roli. Trzeba bowiem uczciwie przyznać, że zakupy w takich miejscach wychodzą drogo. Poza tym zabytkowe meble kupisz w salonach jak Antique Beauty, które mogą cię zainteresować bogatą ofertą.

Jeżeli dysponujesz skromnym budżetem, możesz poszukać też na odbywających się cyklicznie targach i kiermaszach. Jest ich wiele w całej Polsce, najczęściej w weekendy. Miejsca, w których organizowane są takie imprezy, to między innymi Giełdy Staroci we Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Białymstoku i Lublinie, Pchli Targ w Gdańsku czy Giełda Antyków w podwarszawskich Broniszach.

Kupić zabytkowe meble można też w internecie. Portale ogłoszeniowe i media społecznościowe to szybki i wygodny sposób na zakup mebli. Rozwiązanie to ma jednak również wady, bo kupujesz mebel, którego nie widziałeś na oczy. Przeglądając portale ogłoszeniowe, warto więc szukać mebli jak najbliżej twojego miejsca zamieszkania, abyś mógł pojechać i osobiście obejrzeć mebel (przy okazji od razu będziesz go mógł też zawieźć do siebie, oszczędzając na kosztach przesyłki.

Nie zawsze jednak wymarzony mebel najdziesz w okolicy umożliwiającej szybki i wygodny dojazd. W takim wypadku warto poprosić sprzedawcę o dosłanie większej liczby zdjęć, najlepiej zrobionych z różnych ujęć.

Jak sprawdzić autentyczność zabytkowych mebli?

Nie zawsze meble są naprawdę tak stare, jak można by sądzić po ich wyglądzie. Coś, co wygląda na antyk, może w rzeczywistości wcale nim nie być. To dlatego, że meble bywają stylizowane na pochodzące z danego okresu.

Jak uniknąć pomyłek przy zakupie? Zwróć uwagę na stopień zużycia mebla. Jeżeli nie widać śladów eksploatacji, to być może wcale nie jest on zabytkiem. Co nie znaczy, że mebel noszący ślady z użycia na 100% nim jest – nie brakuje oszustów, którzy stosują różne metody postarzania mebli. Dlatego w razie wystąpienia takich wątpliwości możesz zwrócić się do rzeczoznawcy, który fachowo oceni wiek mebla i jego zabytkową wartość.

Renowacja zabytkowych mebli – co warto wiedzieć?

Zabytkowe meble często znajdują się w mocno sfatygowanym stanie, dlatego, by doprowadzić je do porządku, warto poddać je renowacji. Niestabilną konstrukcję mebla można stosunkowo łatwo usztywnić. Nie przejmuj się też, jeżeli mebel jest niekompletny, czyli brakuje w nich pewnych elementów, na przykład półek, szuflad czy drzwiczek. Dobry specjalista będzie w stanie uzupełnić te ubytki. Może to jednak być kosztowna usługa, ponieważ będzie to wymagało doboru drewna lub forniru o odpowiednim odcieniu, aby dorobiony element nie wyróżniał się od reszty mebla.

Korzystając z własności pary wodnej można również zlikwidować wgniecenia. Trudniej jest usunąć plamy i odbarwienia w ten sposób, aby obyło się bez szkody dla mebla. Jeśli w grę wchodzą poważne naprawy, proces ten może się wiązać z koniecznością zdjęcia warstwy lakieru, farby czy politury. Powłokę tę trzeba będzie później odtworzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *