Jak się nituje nitownicą ręczną? Do jakich prac dobra jest ręczna nitownica?

Nitownice używane są przy pracach, w których konieczne jest połączenie ze sobą różnego rodzaju elementów. Używają ich zarówno profesjonalni monterzy, budowlańcy, ale również domowi majsterkowicze. To ci ostatni najczęściej korzystają z nitownic ręcznych. Co jest potrzebne do nitowania, jak przebiega sam proces i do czego możemy wykorzystać nitownicę ręczną? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest nitownica ręczna?

Nitownica jest narzędziem, które służy do tworzenia połączeń nitowych, czyli łączenia ze sobą np. dwóch blach za pomocą nitów. Od wieków nitowane były mosty, statki i wiele innych konstrukcji. Choć aktualnie technika ta została w pewnej mierze zastąpiona przez spawanie oraz zgrzewanie, to w niektórych sytuacjach nadal jest stosowana. Przy jej użyciu można uzyskać bardzo szczelne połączenie, co wykorzystuje się przy budowie zbiorników, w tym zbiorników ciśnieniowych.
Nitownice ręczne możemy wykorzystywać przy pracach budowlanych, ale to tylko jedno z wielu ich zastosowań. Niejednokrotnie stosowane są również w pracach modelarskich oraz artystycznych. Rodzajów nitownic ręcznych jest bardzo wiele, można się z nimi zapoznać na stronie http://incop.pl/c23,reczne lub wybrać do sklepu z tego typu narzędziami. Wybór odpowiedniego narzędzia to bardzo istotna kwestia, dlatego też poświeciliśmy jej osobny akapit.

Jak działa nitownica ręczna?

W pierwszej kolejności należy wykonać otwór w miejscu, w którym ma znaleźć się nit. Nit osadzony jest w nitownicy, a następnie zostaje zakuty tworząc zakuwkę. Otwory, w których zamykane są nity mogą być wiercone lub przebijane, a ich powierzchnię należy wyrównać przed rozpoczęciem nitowania. Nitownica ręczna kształtuje zakuwkę w taki sposób, aby nit był nieruchomo osadzony w otworze.

Jeśli chodzi o prace około domowe, to najczęściej nitownic używa się do łączenia ze sobą fragmentów blachy np.przy budowie garaży lub wiat. Technikę nitowania wykorzystuje się także przy produkcji pasków ze skóry oraz innych wyrobów galanterii skórzanej. Nitownicy ręcznej mogą zatem używać nie tylko monterzy i budowlańcy, ale również rymarze.

nity

Co brać pod uwagę kupując nitownicę?

Przede wszystkim musimy dokładnie wiedzieć do czego będzie nam potrzebne to narzędzie. Bez wątpienia bardzo istotna jest nasza wygoda oraz komfort pracy, zwłaszcza w sytuacji, gdy liczy się precyzja i trwałość połączenia danych elementów. Aby nitownica pewnie leżała w naszych rękach, powinna mieć gumową rękojeść, która będzie zapobiegać przesuwaniu się jej w naszych dłoniach. Różne modele dostosowane są do różnych nitów, chodzi tu głównie o materiał, z którego są one wykonane. Należy zatem sprawdzić, czy narzędzie, które chcemy kupić nadaje się do nitów stalowych, miedzianych, ze stali nierdzewnej czy aluminium.

Ostatnią kwestią o której warto wspomnieć jest długość i szerokość części roboczej. Może się zdarzyć, że miejsca, w których planujemy zamontować nity będą trudno dostępne, wtedy ważne jest, aby nitownica miała odpowiednie rozmiary, umożliwiające wykonanie zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *