Pale przemieszczeniowe (SDP i VDP) – dlaczego są popularne w pracach geotechnicznych

Firmy specjalizujące się w inżynierii geotechnicznej korzystają z rozmaitych technik palowania. Jedną z nich jest palowanie przemieszczeniowe (SDP i VDP), o którym możesz przeczytać w poniższym artykule. Wyjaśniamy, na czym polegają te technologie, a także jakie są ich zalety.

Pale przemieszczeniowe – definicja

Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? Czym są pale przemieszczeniowe i co wiemy o tej metodzie wzmacniania gruntu? Pale przemieszczeniowe, według firmy Keller, są popularnymi technologiami w geotechnice, głównie ze względu na bezwstrząsowe i szybkie wykonawstwo. Ponadto są dosyć tanie. A co najważniejsze, umożliwiają szybkie i ekonomiczne posadowienie wielu rodzajów fundamentów w przeróżnych warunkach gruntowych.

A co oznaczają pale przemieszczeniowe SDP i VDP? Skrót SDP pochodzi od angielskich słów Screw Displacement Piles. Natomiast VDP to Vibro Displacement Piles. Informacje na temat charakterystyki i zastosowania obu technologii znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pale przemieszczeniowe SDP, VDP

Pale przemieszczeniowe mogą być wykonywane z zastosowaniem technik wibracyjnych (VDP), a także metod wiertniczych (pale SDP). Te drugie wykonuje się za pomocą palownicy, która zanurza wiertło w podłożu. A specjalna głowica powoduje rozepchanie gruntu na boki w trakcie wiercenia. Gdy wiertło dotrze do ustalonej głębokości, następuje betonowanie trzonu pala przemieszczeniowego SDP pod ciśnieniem. Zbrojenie jest wciskane w świeży beton zaraz po wykonaniu pala w gruncie.

pale-przemieszczeniowe-sdp-vdp

A jak wygląda wykonanie pali VDP? Jest to nic innego jak wwibrowanie w grunt stalowej rury na określoną głębokość. Podczas pogrążania rury, grunt również jest rozpychany na boki. Dzięki czemu dogęszcza się podłoże pod podstawą pala. Rury, które stosuje się do wykonania pali przemieszczeniowych VDP najczęściej posiadają szczelną podstawę, zamykaną w trakcie pogrążania rury i otwieraną w trakcie jej podciągania.

Technologia pali przemieszczeniowych – zalety

Jak już powiedzieliśmy, ta metoda jest coraz bardziej popularna w geotechnice. Do głównych zalet palowania w technologii pali przemieszczeniowych SDP należy szybkość wykonania i niskie koszty. Ponadto brak wibracji podczas wykonywania pali, dogęszczanie gruntu dookoła pobocznicy pala podczas jego wykonywania, a także (co ważne) brak urobku podczas wiercenia. Technologia pali przemieszczeniowych to także czysty plac budowy oraz mniejsze zużycie betonu w porównaniu do pali CFA. Nic dziwnego, że ta metoda cieszy się coraz większą popularnością.

Pale wiercone CFA

Inną, równie popularną technologią są pale wiercone CFA. Są one wykonywane świdrem ciągłym, bez orurowania. W tym przypadku wiercenie i betonowanie następuje w dwóch oddzielnych fazach, bezpośrednio po sobie. Ta technologia, tak samo jak pale przemieszczeniowe, jest często wykorzystywana w geotechnice. Charakteryzuje ją niski poziom hałasu w czasie robót, szybkość wykonania i duża wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *