Wentylacja w domu jednorodzinnym a przepisy. Co trzeba wiedzieć?

Przygotowując projekt domu jednorodzinnego, należy uwzględnić także system wentylacji. Jaki wybrać, aby był skuteczny? Jakie przepisy regulują kwestie z tym związane? Sprawdzamy.

Wentylacja – przepisy prawne

Wentylacja powinna być montowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, co warto skonsultować z fachowcami, szczególnie jeśli analizowane normy i standardy są dla Ciebie zbyt skomplikowane. Zanim jednak zadzwonisz do firmy, która się w tym specjalizuje, mamy garść informacji na początek, które powinny Ci przybliżyć ten temat. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje te kwestie, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Lecz to niestety nie wszystko.

Oprócz tego należy stosować się do obowiązujących norm, dotyczących m.in. wymiarów przewodów wentylacyjnych, wentylacji w budynkach mieszkalnych czy przewodach dymowych. Nie będziemy ich tu jednak przytaczać, bo wiemy, że Twoje zainteresowanie tym tematem bardzo szybko by spadło. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że firmy zajmujące się sprzedażą, projektowaniem oraz montażem systemów wentylacyjnych tę wiedzę posiadają i wykorzystują w praktyce. Dlatego, zamiast podejmować działania na własną rękę, lepiej od razu omówić to z fachowcami.

Ogólne zasady projektowania wentylacji dla domu jednorodzinnego

Jakie jest podstawowe założenie wentylacji? Musi doprowadzać świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń, a także usuwać te zużyte, zwłaszcza z kuchni, łazienki czy pokoju bez okien. Aby była skuteczna, musi zapewnić wymianę odpowiedniej ilości powietrza. Należy też w jak największym stopniu zapewnić możliwość kontroli nad przepływem powietrza, co możliwe jest dzięki zastosowaniu dedykowanych dla danego rozwiązania technik.

Ważne są takie aspekty jak długość kanałów, pole przekroju kanału wywiewnego czy sposób zintegrowania kanału wentylacyjnego z innymi kanałami (np. spalinowymi). Oprócz tego konieczny jest wybór optymalnej kratki wentylacyjnej oraz ocena ruchu przepływu powietrza, który powinien być największy w pomieszczeniach najbardziej narażonych na zbieranie zanieczyszczeń, czyli np. kuchni. I tutaj trzeba podkreślić, że to, jak będzie wyglądać konkretny projekt, zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj wentylacji zostanie wybrany.

Rodzaje wentylacji

Wyróżnia się trzy główne rodzaje wentylacji: grawitacyjną, mechaniczną oraz hybrydową. Czym się od siebie różnią?

Wentylacja grawitacyjna, nazywana również naturalną, jest najprostszym, lecz jednocześnie najmniej efektywnym rozwiązaniem. W jej wypadku wymiana powietrza możliwa jest na skutek różnicy gęstości powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz domu. Wynika to z różnicy temperatur. Aby jednak system działał prawidłowo, na zewnątrz musi być zimniej, niż w domu.

Dlatego znacznie częściej poleca się wentylację mechaniczną, która wykorzystuje urządzenia odpowiedzialne za usuwanie zużytego powietrza oraz dostarczanie świeżego. Należy ją zaprojektować z uwzględnieniem warunków panujących w konkretnym budynku. Lecz niestety ma też wady – jest droższa w montażu oraz w eksploatacji, ponieważ urządzenia wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej.

Rozwiązaniem może być wentylacja hybrydowa, która w zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz, działa naprzemiennie w sposób naturalny lub mechaniczny. Co ciekawe, rozwiązanie to jest tańsze, niż wentylacja mechaniczna, a także cichsze. Urządzenia aktywowane są tylko wtedy, gdy naturalny ruch powietrza jest zbyt słaby.

Oczywiście, wyróżnia się też kilka innych metod wentylacji, np. opartej na odzysku ciepła. To są jednak trzy podstawowe sposoby. To, który z nich będzie najlepszy, zależy od warunków panujących w danym budynku, możliwości finansowych. Dlatego, tak jak już wcześniej podkreślaliśmy, najbardziej opłacalne będzie… skonsultowanie się ze specjalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *