Jak udekorować ścianę w salonie? 7 pomysłów na modną aranżację ściany

Salon to pomieszczenie w domu, które wykończyć należy z największą troską. Wszak to w nim spędza się najwięcej czasu, przyjmuje się gości. Co zrobić z pustą ścianą? Jak udekorować przestrzeń za telewizorem lub kanapą? Podpowiadamy, jak modnie zaaranżować ścianę.

  1. Beton architektoniczny na ścianę
  2. Ceglana ściana w salonie
  3. Kamień naturalny na ścianę w salonie
  4. Drewno na ścianę – hit czy kit?
  5. Tapeta na ścianę w salonie
  6. Fototapeta jako dekoracja ściany
  7. Panele 3D dekoracją na ścianę w salonie

1. Beton architektoniczny na ścianę

Od dłuższego czasu w mieszkaniach i domach pojawia się beton. Nadaje się zwłaszcza do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym i industrialnym. Ściana wykończona płytami z betonu architektonicznego to surowe tło doskonałe dla telewizora, ale i minimalistycznych mebli na wysoki połysk. Chropowata powierzchnia wbrew pozorom nie sprawia, że wnętrze traci na przytulności.

2. Ceglana ściana w salonie

Równie popularna co beton, stała się cegła. Najlepiej, gdy skuwa się tynk i odsłania oryginalną, ale na to mogą sobie pozwolić raczej tylko mieszkańcy wiekowych kamienic. W nowym budownictwie najczęściej więc przykleja się do ściany gipsową imitację cegły. Jedni stawiają na czerwoną – oryginalną, drudzy – na bieloną. Oczywiście zależy od aranżacji całego wnętrza. Nierównomierna powierzchnia ściany z pęknięciami i ubytkami sprawdza się w stylu skandynawskim, industrialnym, nowoczesnym i rustykalnym.

zobacz:  Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

3. Kamień naturalny na ścianę w salonie

Jeśli salon urządzamy w stylu klasycznym lub minimalistycznym, to świetnie sprawdzi się kamień dekoracyjny. Można położyć go na całej ścianie, a można ozdobić nim tylko fragmenty, np. zabudowę kominka, wnękę w ścianie. Świetnie sprawdza się kamień o nieregularnych kształtach, który daje efekt 3D. Wygląda bardzo naturalnie, tworzy ponadczasową dekorację.

4. Drewno na ścianę – hit czy kit?

Z poprzednim ustrojem kojarzą nam się ściany wyłożone drewnianą boazerią. Dzisiaj znowu drewno wraca na salony, ale w postaci drewnianych paneli, desek i płytek z forniru. Dzięki nim można wnieść do pomieszczenia ciepło. Wybierając drewno o naturalnym odcieniu, z widocznymi sękami ma się pewność, że efekt będzie ponadczasowy i w dobrym guście. Drewniana ściana w salonie sprawdzi się w każdej aranżacji.

5. Tapeta na ścianę w salonie

Szybkim, prostym i stosunkowo niedrogim sposobem na ozdobienie ściany w salonie jest położenie tapety. Wybierać można spośród wielu wzorów i kolorów. Wiele firm oferuje możliwość samodzielnego zaprojektowania tapety. Do dyspozycji są wykonane z różnego rodzaju materiałów o różnym wykończeniu powierzchni.

zobacz:  Jak wybrać ramkę na zdjęcia? Co oferują nam sklepy z ramkami na zdjęcia?

6. Fototapeta jako dekoracja ściany

Skoro była mowa o tapecie na ścianę, warto wziąć pod uwagę i fototapetę. To zdecydowanie bardziej odważna, wyrazista dekoracja. Tak, jak tapetę, tak i fototapetę można samodzielnie zaprojektować, na przykład wykorzystując do tego własne fotografie. Można też wybrać spośród wielu propozycji producentów. Największą popularnością cieszą się fototapety przedstawiające miasta, naturę. W nowoczesnych wnętrzach stawia się na te w wersji 3D.

7. Panele 3D dekoracją na ścianę w salonie

Ostatnim z pomysłów, bardzo nowoczesnym, choć sprawdzającym się też w klasycznie urządzonych wnętrzach są panele 3D. Imitować mogą wiele powierzchni. Co więcej, często dzięki geometrycznym kształtom 3D można osiągnąć spektakularny efekt. Dostępne są panele wykonane z wielu materiałów, o różnej fakturze i kolorystyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *