Wanna czy prysznic? Co wybrać do łazienki?

Urządzając łazienkę stajemy przed dylematem: czy postawić na wannę czy prysznic. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Za jednym i za drugim przemawiają racjonalne argumenty. Zastanówmy się więc, co wybrać: prysznic czy wannę?

Prysznic – idealny w każdej łazience

W zasadzie jedno jest pewne – prysznic sprawdzi się w każdej łazience. Zarówno niewielkiej klitce w bloku, jak i w dużym pokoju kąpielowym. Warto zaznaczyć, że do dyspozycji jest wiele rodzajów kabin prysznicowych. Każda z nich ma nieco inne parametry. Najmniejszy brodzik ma 80×80 cm, choć oczywiście stawiając na odpływ liniowy można tę przestrzeń jeszcze bardziej zmniejszyć, jeśli zajdzie taka konieczność. Chociaż wtedy trudno mówić o komforcie.

Zalety kabiny prysznicowej

Odwołując się do poprzednich rozważań, z pewnością jako pierwszą zaletę kabiny prysznicowej należy uznać to, że zajmuje małą przestrzeń. Dzięki temu sprawdzi się w niewielkiej łazience.

Drugim atutem brania prysznica jest oszczędność. Według wielu wyliczeń zużywa się podczas niego znacznie mniej wody niż kąpiąc się. Oczywiście zależy to od nawyków i czasu spędzanego w kabinie.

zobacz:  Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Kolejną zaletą jest higiena. Wiele osób uważa, że branie prysznica jest bardziej higieniczne, gdyż pot i brud spływa wraz z wodą.

Kabina prysznicowa jest też znacznie prostsza do utrzymania w czystości. Zwłaszcza typu walk-in. Brudzi się też mniej, gdyż jak wspomniano wcześniej, zanieczyszczenia spływają z wodą, a nie gromadzą się na ściankach.

Prysznic uważany jest też za bezpieczniejszy. Zwłaszcza w domach seniorów. Osoby starsze mają ograniczoną motorykę, dlatego znacznie łatwiej jest im skorzystać z kabiny, zwłaszcza jak zamontuje się uchwyty i taboret.

Wady prysznica

Czy prysznic ma jakieś wady? Pewnie! Nie da się w nim wziąć kąpieli! Chociaż dzieciaki w modelach z głębokim brodzikiem mają taką możliwość.

Do wad tego rozwiązania zaliczyć należy to, że wymaga, by w pomieszczeniu były minimum 2 metry wysokości. W łazience ze skosami na poddaszach może być z tym problem.

Jeśli wybierze się model z dyszami masującymi itp., to zużycie wody wcale nie będzie małe. Poza tym takie rozwiązania wymagają serwisu.

Na szklanych ściankach tworzą się nieestetyczne naloty i zacieki, więc wymagają częstego czyszczenia.

zobacz:  Czy opłaca się montować solary? Solary dzisiaj a kiedyś

Zalety wanny

Do najważniejszych zalet wanny należy zaliczyć możliwość kąpieli. To sposób na relaks, a także leczenie. W wannie można przygotować kąpiele lecznicze z ziołami i olejkami. Wybierając model z hydromasażem lub dokupując specjalną matę można też korzystać z uroków hydroterapii.

Wanna jest też niezastąpiona w domu, w którym są dzieci. Kąpiel to okazja do zabawy, a także nauki dbania o higienę.

Jakie są wady wanny?

Niestety wanna w domu to też sporo niedogodności. Przede wszystkim zajmuje wiele miejsca. Czyszczenie wanny jest dość uciążliwe, gdyż wymaga pochylania się, co może obciążać kręgosłup. Trzeba robić to systematycznie, inaczej zżółknie i pojawią się na niej przebarwienia. W wannie łatwo się poślizgnąć. Nie jest zalecana zwłaszcza osobom starszym, które mają problemy z poruszaniem się. Podczas kąpieli zużywa się dużo wody, więc jest to rozwiązanie mało ekonomiczne. Co więcej, uważa się, że samo przesiadywanie w wodzie jest mało higieniczne.

Prysznic czy wanna?

Trudno rozwiązać ten dylemat, ponieważ wiele zależy od potrzeb i możliwości. Posiadacze mikroskopijnych łazienek nie mają wyboru i muszą postawić na kabinę prysznicową. Osoby mieszkające w domach i posiadające duży pokój kąpielowy lub kilka łazienek mogą zamontować zarówno prysznic, jak i wannę. Dla posiadaczy średniej wielkości łazienek jest jeszcze jedna opcja – można postawić na wannę z parawanem. To najczęściej szklane rozsuwane lub harmonijkowo składane panele. Jeśli zamontuje się na ścianie panel prysznicowy – można wtedy brać prysznic bez obaw o zachlapanie łazienki .

zobacz:  Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *