Ile kosztuje, do czego służy garnek rzymski?

Cudowny aromat unoszący się w całym domu, pełny smak soczystego mięsa i niezwykle chrupka skórka wypieków to wszystko zasługa pieczenia w garnku rzymskim. Do czego służy to naczynie z wypalanej gliny i jaki jest koszt jego zakupu? Sprawdź przeznaczenie i cenę garnka rzymskiego i przekonaj się, że warto go mieć w swojej kuchni.

Do czego służy garnek rzymski?

Garnek rzymski jest naczyniem żaroodpornym przeznaczonym do przygotowywania potraw w piekarniku — takich jak potrawki mięsne, ryby, zapiekanki, faszerowane warzywa czy też chleby i ciasta. Naczynie to jest wykonane z wypalanej gliny, którą należy dobrze namoczyć przed włożeniem garnka do piekarnika. Dzięki nasączeniu gliny wodą w trakcie pieczenia tworzy się cyrkulacja pary wodnej, która sprawia, że przyrządzane w naczyniu rzymskim specjały są aromatyczne i soczyste. Ze względu na to, że gotowanie w garnku rzymskim odbywa się bez dodatku tłuszczu, przygotowywane w nim potrawy są pełnowartościowe i zdrowe. To gliniane naczynie jednak nie nadaje się do używania go na kuchence gazowej czy też indukcyjnej.

Przygotowywanie specjałów w garnku rzymskim to czasochłonny proces, dlatego w trakcie gotowania należy uzbroić się w cierpliwość. Cechą charakterystyczną tego typu naczynia jest to, że z czasem jego kolor staje się ciemniejszy lub jaśniejszy. Nie powinno to jednak stanowić powodu do niepokoju, ponieważ zjawisko to wynika z wypalania się gliny. Po około 100 użyciach należy poddać naczynie oczyszczaniu. W tym celu trzeba wlać do niego wodę i włożyć go do piekarnika. Gdy woda się zagotuje, należy pozostawić naczynie w rozgrzanym piecu przez około 30 minut. W ten sposób pory w glinie ponownie się otworzą.

Ile kosztuje garnek rzymski?

Na rynku można znaleźć gliniane naczynia do pieczenia o różnej wielkości i kształcie. Objętość mniejszych garnków rzymskich to 2 litry. Natomiast te naprawdę duże mogą pomieścić nawet 11 litrów potrawki. Do przygotowania pysznego i zdrowego posiłku dla całej rodziny wystarczy gliniane naczynie o pojemności 4 litrów. Zazwyczaj garnek rzymski z wyglądu nieco przypomina brytfannę, jednak dostępne są również okrągłe naczynia z wypalanej gliny. Niektóre z tego typu produktów są bogato zdobione, co mocno wpływa na ich cenę. Koszt zakupu garnka rzymskiego z pokrywką waha się w granicach 60-200 zł w zależności od jego pojemności i zastosowanych na jego ścianach dekoracyjnych żłobień.

Gdzie można kupić garnek rzymski?

Żaroodporne naczynia z wypalanej gliny znajdują się w ofercie wielu sklepów online z akcesoriami kuchennymi. Do najpopularniejszych z nich należą takie jak Domowa Spiżarnia i Brownin. Nowe i używane garnki rzymskie można też nabyć na popularnych serwisach z ogłoszeniami — np. Allegro i OLX. Gliniane naczynia do pieczenia dostępne są również na zamówienie w sklepie OBI.

Garnek rzymski jest naczyniem, które pozwala przyrządzać potrawy bez dodatku tłuszczu. Najłatwiej nabyć tego typu gliniane naczynie w jednym ze sklepów internetowych, a jego cena raczej nie jest zbyt wygórowana. Jak myślisz, czy przepyszne i bardzo zdrowe potrawy z garnka rzymskiego są warte zakupu tego naczynia? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jeden komentarz

  • basiax

    Zastanawiam się nad kupnem garnka rzymskiego, ale znalazłam tylko takie za ponad 200 zł, a to dla mnie zbyt wiele 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *