Jakie roboty geotechniczne warto zlecić przy budowie apartamentowców?

Specjalistyczne roboty geotechniczne to nieunikniona część budowy większości apartamentowców. Podczas takich realizacji bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze, tym bardziej podczas pracy w ścisłym centrum miasta. Planując więc większą inwestycję, warto wiedzieć, jakie dokładnie roboty geotechniczne warto zlecić przy budowie apartamentowców.

Standardowe roboty geotechniczne, czyli ścianki szczelinowe

Podczas pracy nad budową apartamentowców, nieuniknione może okazać się wykonanie sporych rozmiarów wykopów. Według rozporządzeń i przepisów związanych z projektami geotechnicznymi pokaźne pogłębienia muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jednym z najpopularniejszych rodzajów robót geotechnicznych, które umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie gruntu, jest wykonywanie ścianek szczelinowych. Nie można jednak zapominać, że w dalszym ciągu, jest to proces, który wymaga fachowych narzędzi i wiedzy. Wykonanie ścian szczelinowych w teorii nie wydaje się aż tak skomplikowaną pracą, ale poprawne i bezpieczna realizacja, możliwa jest przede wszystkim z pomocą firmy znającej się na rzeczy. Specjalistyczne roboty geotechniczne od lat wykonuje Keller, z którego fachowcy pracowali także przy budowie apartamentowców.

Wykonanie ścianki szczelinowej polega na stworzeniu relatywnie wąskiego, ale długiego i głębokiego otworu w wyznaczonym przez specjalistę miejscu. Warto pamiętać, że tego rodzaju prace ziemne mogą dawać najlepsze efekty, po przeprowadzeniu wcześniejszych badań gruntu. Właśnie takie ścianki szczelinowe zastosowane zostały, między innymi podczas budowy apartamentowca przy ul. Białobrzeskiej w Warszawie.

Rozpory ścian jako dodatkowe roboty geotechniczne przy gęstej zabudowie

Nie można zapominać, że każde prace geotechniczne prowadzone w ścisłym centrum miasta niosą ze sobą szczególne ryzyko. Prowadzenie głębokich wykopów w sąsiedztwie budynków użytkowych oraz mieszkalnych może bowiem prowadzić, do uszkodzenia pobliskiej zabudowy. Aby tego uniknąć, podczas prac geotechnicznych na większych głębokościach w centrum miasta, często stosowane są dodatkowe rozpory ścian.

Zamontowanie sztywnych podpór, najczęściej metalowych, umożliwia dodatkowe zabezpieczenie ścian szczelinowych. Firmy geotechniczne decydują się na to rozwiązanie, ponieważ w relatywnie prosty sposób może ono poprawić bezpieczeństwo całej budowy. Instalacja rozpór ściennych polega na dobraniu właściwych metalowych belek, które następnie kotwi się do wstępnie zabezpieczonych wewnętrznych ścian wykopu. Działanie to stosowane jest przy większości robót ziemnych, podobnych do budowy głębokiego wykopu pod Rezydencję Chwaliszewo w Poznaniu.

Roboty geotechniczne na podmokłym terenie, czyli przesłony przeciwfiltracyjne

Prowadzenie prac ziemnych samo w sobie może być niebezpieczne, ale budowie apartamentowców na, chociaż lekko podmokłym terenie może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić realizację projektu. Właśnie dlatego, niezbędnymi robotami geotechnicznymi, które należy wykonać na podmokłym terenie, jest dodatkowe zabezpieczenie ścian wykopu, np. przesłoną przeciwfiltracyjną. Stanowi ona dodatkową barierę, która ma za zadanie utrudnić filtrowanie się wód gruntowych do wewnątrz wykopu. Tego rodzaju rozwiązanie zastosowane zostało między innymi podczas budowy Awanportu w Gdyni oraz przy zabudowie kwartału II na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Zastanawiając się więc, jakie specjalistyczne roboty geotechniczne warto zlecić przy budowie apartamentowców, dobrym pomysłem, będzie dopasowanie prac do potrzeb budowy. Warto rozważyć wykorzystanie ścian szczelinowych, przesłon przeciwfiltracyjnych, a przy realizacjach w ścisłym centrum miasta przydatne mogą okazać się również dodatkowe rozpory ścian. Warto jednak pamiętać, że przy każde prace ziemne tego rodzaju warto skonsultować ze specjalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *