Co to jest sklejka filmowana? Gdzie sprawdzi się sklejka filmowana?

Kiedyś była kojarzona głównie ze słabej jakości meblami, a dzisiaj jest cenionym materiałem, wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Zastanawiasz się, co to jest sklejka filmowana i gdzie najlepiej się sprawdzi? Poznaj jej szerokie możliwości zastosowania.

Co to jest sklejka filmowana?

Sklejka filmowana jest materiałem kompozytowym składającym się ze sprasowanych ze sobą płyt, które są wykonane z różnego typu drewna (np. olchowego, brzozowego, bukowego, sosnowego lub świerkowego) pokrytego filmem fenolowym lub melaminowym, co zapewnia jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Boki sklejki drewnianej zazwyczaj są pomalowane farbą akrylową, która zabezpiecza materiał przed wilgocią. Z wyglądu sklejka filmowana może przypominać drewno, jednak jest znacznie tańsza od niego.

Jakie są rodzaje sklejki filowanej?

Sklejka filmowana znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i motoryzacji, a także podczas produkcji mebli. W zależności od branży oraz sposobu jej wykorzystania można wyróżnić m.in.:

 • sklejkę antypoślizgową,
 • sklejkę wodoodporną filmowaną,
 • sklejkę filmowaną szalunkową.

W jakich branżach znajduje zastosowanie sklejka filmowana antypoślizgowa?

Zastanawiasz się, gdzie sprawdzi się sklejka antypoślizgowa? Ten rodzaj sklejki jest pokryty warstwą folii fenolowej z nadrukiem siatki, która zapewnia lepszą przyczepność. Sklejkę foliowaną antypoślizgową wykorzystuje się podczas budowy placów zabaw, rusztowań i podestów. Znajduje ona zastosowanie również jako podłoga w pojazdach i naczepach. Dzięki sklejce antypoślizgowej można zapewnić bezpieczne podłoże o odpowiedniej przyczepności przy niskich kosztach eksploatacji.

Gdzie znajduje zastosowanie sklejka filmowana wodoodporna?

Sklejka filmowana wodoodporna, dzięki warstwie melaminowej, wykazuje wysoką wytrzymałość na działanie warunków środowiskowych — takich jak opady deszczu i śniegu, niskie i wysokie temperatury, a także promieniowanie słoneczne. Również ten rodzaj sklejki wykorzystuje się do budowy placów zabaw dla dzieci. Sklejka wodoodporna znajduje zastosowanie także podczas produkcji mebli, wykończenia wnętrz, konstrukcji półek magazynowych czy też w szkutnictwie.

Gdzie wykorzystuje się sklejkę filmowaną szalunkową?

Sklejka filmowana szalunkowa jest szczególnie popularna w budownictwie. Ten rodzaj sklejki pokrywa się filmem z żywicy fenolowej, natomiast jej brzegi zabezpiecza się wodoodporną farbą akrylową. Dzięki temu materiał jest chroniony przed wilgocią, odporny na działanie warunków pogodowych, a także odporny na uszkodzenia i ścieranie. Sklejka szalunkowa znajduje zastosowanie przy stawianiu konstrukcji na placach budowy, a także jako części wykończeniowe pojazdów (np. ściany).

Sklejka filmowana ze względu na swoją wytrzymałość jest wykorzystywana w bardzo wielu branżach. Materiał ten sprawdza się zarówno podczas wykończania wnętrz, jak i świetnie nadaje się do tworzenia konstrukcji na placu budowy.

2 komentarze

 • Miłosz-88

  Ja żeby nie niszczyć ściany zrobiłem ściankę ze sklejki i na niej wieszam obrazy i plakaty 😀

  • ciekawa

   O to bardzo ciekawy sposób na wykorzystanie sklejki. A ta sklejka filmowana trzyma się dobrze z tymi obrazami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *