Co się gotuje w garnku rzymskim?

Gatunek rzymski z wypalanej gliniany można wykorzystywać do przyrządzania wielu przepysznych specjałów. Jego największą zaletą jest to, że wydobywa on z potraw intensywny aromat i smak. Jakie dania można gotować w garnku rzymskim? Poznaj kilka ciekawych przepisów na potrawy w tym glinianym naczyniu.

Chleb z garnka rzymskiego

Wśród przepisów na potrawy w garnku rzymskim na szczególną uwagę zasługuje pieczenie chleba. Wyrób ciasto według wybranego przepisu. Następnie namocz garnek rzymski w wodzie i wysmaruj jego wnętrze cienką warstwą masła lub naturalnego oleju. Możesz także obsypać jego ścianki bułką tartą, otrębami lub płatkami owsianymi, aby zapobiec przywieraniu chleba do brzegów naczynia. Teraz umieść naczynie z chlebem w chłodnym piekarniku i ustaw temperaturę wskazaną w przepisie. Piecz chleb bez pokrywki lub zdejmij ją dopiero 15 minut przed końcem pieczenia, by uzyskać złotą i chrupiącą skórkę. W garnku rzymskim możesz przygotować zarówno chleb na zakwasie, jak i ten z ciasta drożdżowego z ulubionymi dodatkami — żurawiną, rodzynkami, czarnuszką czy też mieszanką ziół.

Mięso w garnku rzymskim

Najbardziej popularnymi przepisami na dania w garnku rzymskim są sposoby przyrządzania mięsa. Smaczny gulasz wołowy, soczysta pieczeń czy też kurczak to tylko kilka z potraw, które możesz ugotować w garnku rzymskim.

Mięso na gulasz lekko podsmaż na rozgrzanej patelni i przełóż do glinianego naczynia. Pamiętaj o wcześniejszym namoczeniu garnka w wodzie, aby podczas pieczenia wytworzyła się para wodna, która sprawi, że mięso będzie aromatyczne i soczyste. Pokrój cebulę i pieczarki, a następnie umieść w naczyniu. Całość zalej wodą lub winem, dopraw gałką muszkatołową, cynamonem i tymiankiem. Włóż danie do chłodnego piekarnika i piecz przez co najmniej 2 godziny w temperaturze 200 °C. Po tym czasie dodaj do dania pokrojone warzywa (marchewkę i pietruszkę) i gotuj potrawę jeszcze przez około godzinę.

Innym przepisem na gotowanie w garnku rzymskim mięsa jest przyrządzenie kurczaka. Mięso zamarynowane w soku z pomarańczy z dodatkiem miodu, chili i lubczyka umieść w glinianym naczyniu. Dodaj plasterki cytryny i kilka ząbków czosnku. Wlej do garnka rzymskiego resztę marynaty, wstaw do chłodnego piekarnika i ustaw temperaturę 180 °C. Gotuj potrawę przez około 2 godziny.

Zapiekanka z garnka rzymskiego

Kolejny przepis na potrawę w garnku rzymskim to zapiekanka. Ziemniaki, marchewkę i cebulę ułóż w namoczonym wcześniej naczyniu z wypalanej gliny. Połóż na wierzch pokrojone pieczarki, brokuły i paprykę. Następnie przygotuj sos ze śmietany, gałki muszkatołowej, czosnku, soli i pieprzu. Polej nim warzywa i posyp całość startym serem. Umieść garnek rzymski z potrawą w nienagrzanym piekarniku i ustaw temperaturę 180 °C. Zapiekanka powinna być gotowa w ciągu godziny.

Garnek rzymski służy do przyrządzania różnych potraw i specjałów o niezwykłych walorach smakowych. Możesz w nim gotować niemal wszystko, co tylko zapragniesz — mięso, warzywa, buliony, a nawet piec chleb. Jesteśmy ciekawi, jaka potrawa z garnka rzymskiego najbardziej Tobie smakuje. Podziel się swoimi ulubionymi daniami przygotowywanymi w tym glinianym naczyniu.

Jeden komentarz

  • kicia

    A ja najbardziej lubię w garnku rzymskim gotować mięso. Nie można inaczej osiągnąć takiego smaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *