Jakie działania obejmuje logistyka mebli? Co firmy logistyczne robią, aby meble zostały bezpiecznie dostarczone na miejsce?
- Co obejmuje logistyka mebli?
- Jak demontuje się meble?
- Jak zabezpiecza się meble do transportu?
- Na czym polega rozplanowanie nitki spedycyjnej?
Co obejmuje logistyka mebli?
Meble to ładunek, który nie jest łatwy do transportowania. Mają duże gabaryty i nieregularne kształty, a przy tym wymagają delikatnego podejścia i zachowania daleko idącej ostrożności. Trzeb więc dołożyć szczególnych starań, aby zostały dowiezione na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie.
Dlatego logistyka mebli to nie tylko ich transport (fracht.pl), ale także wiele innych czynności, mających zagwarantować ich bezpieczne i terminowe przemieszczanie z miejsca na miejsce. W skład tego kompleksowego procesu wchodzi składowanie, planowanie, zabezpieczenie ładunku, przewóz, obsługa klienta, obsługa zwrotów, a także kontakt z zakładami produkcyjnymi.
Jak demontuje się meble?
Przed wyniesieniem i załadunkiem mebli, należy je opróżnić z całego wyposażenia. Oprócz tego dokonuje się demontażu. Meble składają się z wielu elementów. Przy ich transporcie, zanim dokona się załadunku, często są one więc demontowane – wyjmuje się półki, przeszklenia, metalowe konstrukcje.
Nie zawsze jest to konieczne, i nie zawsze też jest wskazane. Demontaż może być całkowity, częściowy, a można też meble przewozić w całości. Nie rozkręca się mebli, jeśli nie ma takiej potrzeby, ponieważ mogą stracić na stabilności. Często jednak demontaż okazuje się konieczny. Dlaczego?
Zdemontowane meble są lżejsze i podzielone na mniejsze elementy, dzięki czemu są łatwiejsze do wyniesienia i załadowania – czasem to jedyny sposób na poradzenie sobie z przeniesieniem przez drzwi czy po schodach. Meble po demontażu zajmują też mniej miejsca podczas transportu, a oszczędność przestrzeni jest ważna w takich przypadkach. Oczywiście niższy jest wtedy również koszt przewiezienia mebli, ponieważ jest on zależny od wagi i gabarytów ładunku.
Jak zabezpiecza się meble do transportu?
Meblom trzeba zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu. Chodzi o to, aby do celu dotarły nienaruszone, nie poobijały się i nie zarysowały podczas jazdy. Drogi nie zawsze są najlepszej jakości – szczególnie w polskich warunkach – taki transport może więc odbić się na stanie ładunku, jeśli się go odpowiednio nie zabezpieczy.
Meble zabezpiecza się za pomocą tektury, folii bąbelkowej, pianki tapicerskiej lub koca, w razie potrzeby okleja się je taśmą, a następnie trzeba je ściśle owinąć folią stretchową, najlepiej co najmniej trzykrotnie.
Jeżeli meble przewozimy w całości, należy pamiętać o tym, że drzwi, szuflady oraz inne luźne elementy nie powinny poruszać się w transporcie. Trzeba je więc unieruchomić. Zamyka się je na zamek, jeżeli mają taką możliwość, w przeciwnym wypadku natomiast należy zakleić je taśmą.
Na czym polega rozplanowanie nitki spedycyjnej?
By sprawnie transportować meble, firmy logistyczne muszą rozplanować nitkę spedycyjną w taki sposób, aby nie zakłócić pracy innych firm, aby nie pojawiały się przestoje w produkcji mebli oraz by ładunek na czas był dowożony na miejsce. Nitka spedycyjna jest koordynowana na każdym etapie.