Na czym polega logistyka mebli?

Jakie działania obejmuje logistyka mebli? Co firmy logistyczne robią, aby meble zostały bezpiecznie dostarczone na miejsce?

Co obejmuje logistyka mebli?

Meble to ładunek, który nie jest łatwy do transportowania. Mają duże gabaryty i nieregularne kształty, a przy tym wymagają delikatnego podejścia i zachowania daleko idącej ostrożności. Trzeb więc dołożyć szczególnych starań, aby zostały dowiezione na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie.

Dlatego logistyka mebli to nie tylko ich transport (fracht.pl), ale także wiele innych czynności, mających zagwarantować ich bezpieczne i terminowe przemieszczanie z miejsca na miejsce. W skład tego kompleksowego procesu wchodzi składowanie, planowanie, zabezpieczenie ładunku, przewóz, obsługa klienta, obsługa zwrotów, a także kontakt z zakładami produkcyjnymi.

Jak demontuje się meble?

Przed wyniesieniem i załadunkiem mebli, należy je opróżnić z całego wyposażenia. Oprócz tego dokonuje się demontażu. Meble składają się z wielu elementów. Przy ich transporcie, zanim dokona się załadunku, często są one więc demontowane – wyjmuje się półki, przeszklenia, metalowe konstrukcje.

Nie zawsze jest to konieczne, i nie zawsze też jest wskazane. Demontaż może być całkowity, częściowy, a można też meble przewozić w całości. Nie rozkręca się mebli, jeśli nie ma takiej potrzeby, ponieważ mogą stracić na stabilności. Często jednak demontaż okazuje się konieczny. Dlaczego?

Zdemontowane meble są lżejsze i podzielone na mniejsze elementy, dzięki czemu są łatwiejsze do wyniesienia i załadowania – czasem to jedyny sposób na poradzenie sobie z przeniesieniem przez drzwi czy po schodach. Meble po demontażu zajmują też mniej miejsca podczas transportu, a oszczędność przestrzeni jest ważna w takich przypadkach. Oczywiście niższy jest wtedy również koszt przewiezienia mebli, ponieważ jest on zależny od wagi i gabarytów ładunku.

Jak zabezpiecza się meble do transportu?

Meblom trzeba zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu. Chodzi o to, aby do celu dotarły nienaruszone, nie poobijały się i nie zarysowały podczas jazdy. Drogi nie zawsze są najlepszej jakości – szczególnie w polskich warunkach – taki transport może więc odbić się na stanie ładunku, jeśli się go odpowiednio nie zabezpieczy.

Meble zabezpiecza się za pomocą tektury, folii bąbelkowej, pianki tapicerskiej lub koca, w razie potrzeby okleja się je taśmą, a następnie trzeba je ściśle owinąć folią stretchową, najlepiej co najmniej trzykrotnie.

Jeżeli meble przewozimy w całości, należy pamiętać o tym, że drzwi, szuflady oraz inne luźne elementy nie powinny poruszać się w transporcie. Trzeba je więc unieruchomić. Zamyka się je na zamek, jeżeli mają taką możliwość, w przeciwnym wypadku natomiast należy zakleić je taśmą.

Na czym polega rozplanowanie nitki spedycyjnej?

By sprawnie transportować meble, firmy logistyczne muszą rozplanować nitkę spedycyjną w taki sposób, aby nie zakłócić pracy innych firm, aby nie pojawiały się przestoje w produkcji mebli oraz by ładunek na czas był dowożony na miejsce. Nitka spedycyjna jest koordynowana na każdym etapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *