Kolumny betonowe Vibro, czyli jak skutecznie wzmocnić podłoże

Nie raz zastanawialiśmy się, jak są postawione różne budynki. Niektórzy myślą, że wieżowce czy domy jednorodzinne budowane są na zwykłym naturalnym podłożu, a inni uważają, że posiadają specjalne podstawy, aby budowla mogła utrzymać się na gruncie. W niniejszym artykule przedstawimy specjalne kolumny betonowe Vibro oraz pokażemy zastosowanie takiej techniki podczas wzmocnienia podłoża do budowli.

Czym są kolumny betonowe Vibro?

Kiedyś rzeczywiście budowle były stawiane na naturalnym podłożu, ponieważ w gruncie rzeczy proste budynki tj. małe domki, chatki nie wymagały specjalnego podłoża. W obecnych czasach urbanizacja diametralnie się zmieniła, posadawiane są wysokie budowle i w takich przypadkach zalecane są odpowiednie podstawy, aby mogły utrzymać się na ziemi. Czym są kolumny betonowe Vibro? Kolumny betonowe Vibro omawia Keller, który przedstawia techniki zastosowania tej technologi oraz wyjaśnia proces tworzenia tego typu podstaw do budynków. W przypadku większych bloków trzeba zastosować specjalne podłoże, aby budynek mógł się utrzymać na ziemi, bez żadnych komplikacji. Kolumny betonowe Vibro są jedną z technik, która polega na tworzeniu odpowiedniej głębokości podstawy za pomocą specjalnego wibratora, następnie z rur zasilających wlewana jest substancja (w tym przypadku beton), która zapełnia dziurę wykonaną przez urządzenie wibrujące.

Jak skutecznie wzmocnić podłoże?

Aby skutecznie wzmocnić podłoże, należy posiadać nie tylko specjalne urządzenie do tego przeznaczone, ale także materiał, który będzie podstawą do rzekomej konstrukcji podłoża budynku. Specjalistyczne maszyny do tworzenia kolumn betonowych Vibro lub innego rodzaju podstaw, posiadają systemy operacyjne, które ułatwiają pracę osobom sterującym. Operator takiego urządzenia ma możliwość kontrolowania pojazdu, aby skutecznie postawić kolumnę w dziurze, którą wytworzył. Dzięki ekranom osoba sterująca ma możliwość śledzenia procesu tworzenia kolumny i obserwowania w czasie rzeczywistym. W powyższej części artykułu został pokrótce opisany proces tworzenia kolumn betonowych Vibro, wykorzystując przy tym specjalny wibrator. Aby skutecznie wytworzyć odpowiednią dziurę, operator musi odmierzyć odpowiednią głębokość ziemi, w której będzie postawiona betonowa kolumna i wbić wibrujący trzon do tego miejsca. Po zakończonym pierwszym procesie, z rur zasilających wlewany jest materiał, który stopniowo zapełnia dziurę.

Jakie są rodzaje wzmocnień podłoża?

Oprócz kolumn betonowych Vibro, przy których wykorzystywany jest beton jako podstawę do budowli, można jeszcze wymienić inne materiały do wypełnienia dziury. Kolejną metodą jest zastosowanie maszyny wykorzystującą żwir z kamieniami. W zależności od rodzaju ziemi typ materiału może być zróżnicowany. W przypadku kolumn żwirowo-kamiennych, pojazd z wibratorem będzie wykorzystywał kruszyw jako stabilną podstawę do konkretnej ziemi. Oprócz kruszywa można także wykorzystać piasek, który także jest odpowiednim materiałem na podstawę jakiejś budowli na konkretnej ziemi.

Jeden komentarz

  • sikor

    Teraz coraz częściej takie rozwiązania będą potrzebne, najlepsze działki już dawno zostały zaadaptowane i jakoś trzeba sobie radzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *