Krzesło ergonomiczne do biurka – jakie powinno być?

Każdy z nas zapewne ma świadomość, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest niekorzystne dla naszego kręgosłupa. Warto zatem zadbać o dobre, zdrowe krzesło do biurka, które zniweluje częściowo negatywne skutki długotrwałego siedzenia.

Zdrowe krzesło do biurka

W każdej przestrzeni, w której dłużej przebywamy – w domu, w biurze, w szkole – jednym z bardziej istotnych elementów są krzesła. Mogą to być krzesła kuchenne, wypoczynkowe, konferencyjne czy krzesła biurowe. Największe znaczenie w naszym życiu i dla naszego zdrowia mają zdecydowanie krzesła biurkowe. To na nich spędzamy statystycznie najdłuższy czas. Dlatego przede wszystkim taki fotel do biurka powinien być ergonomiczny, czyli dostosowany do budowy ciała człowieka i wspierający plecy w taki sposób, by mogły zachować swoje naturalne kształty i nie były nadmiernie obciążone siedzeniem. Jeśli siedzimy na takim meblu, można uznać, że mamy zdrowe krzesło do biurka.

Co powinno posiadać krzesło ergonomiczne?

Ale jakie dokładnie powinno być to krzesło ergonomiczne do biurka, by prawidłowo podpierało plecy i zapewniało właściwy komfort?

Przede wszystkim powinno mieć oparcie dostosowane do kształtu pleców. Na wysokości odcinka lędźwiowego powinno znajdować się wyprofilowanie, które będzie wspierać dolną część kręgosłupa i umożliwiać stałe utrzymywanie prawidłowej pozycji. Oparcie powinno mieć też możliwość regulacji w pionie (ewentualnie sama podpórka lędźwiowa może być regulowana), by można je było dopasować do wzrostu danej osoby. Ponadto, oparcie dobrego krzesła ergonomicznego powinno mieć możliwość odchylania i blokady w różnych pozycjach, a najlepiej gdy posiada też tryb „podążania za plecami” (umożliwia to specjalna sprężyna wbudowana w mechanizm fotela).

Drugim najważniejszym elementem fotela ergonomicznego jest siedzisko. Przede wszystkim należy zawsze wybierać krzesło z siedzeniem odpowiednim dla naszej budowy. Czyli nie może to być nigdy zbyt duże. Musi umożliwiać wsunięcie się plecami do samego oparcia i swobodne zgięcie nóg w kolanach bez uwierania od spodu. Tylko takie siedzenie umożliwi zdrową, ergonomiczną pozycję. Dobrze jest, gdy siedzisko krzesła biurowego posiada regulację głębokości, czyli jest wysuwane przód-tył. Wtedy można je dodatkowo dopasować do sylwetki, odpowiednio ustawić odległość od oparcia.

Poza wyżej wymienionymi elementami warto, aby dobre krzesło ergonomiczne miało regulowane podłokietniki. Minimum regulacji to opcja „góra-dół”, ale niektóre modele posiadają też regulację „przód-tył”, rozsuwanie na boki czy obrót do środka i na zewnątrz. To z pewnością pomoże w możliwie optymalnym ustawieniu podłokietników względem blatu biurka, przy którym siedzimy.

ergonomiczne krzesło do burka

Jakie jest najlepsze krzesło ergonomiczne?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli krzeseł i foteli obrotowych. Niektóre sklepy specjalizują się nawet w sprzedaży foteli ergonomicznych zdrowych dla kręgosłupa. Duży wybór krzeseł ergonomicznych do biurka znajdziesz na mildis.pl. A które z nich jest najlepsze? Wiele zależy od Twojej budowy. Najpierw sprawdź wymiary, a następnie przeglądaj, jakie funkcje posiada dany model. Im więcej możliwości regulacji, tym lepiej można będzie dopasować krzesło do swojego ciała i potrzeb.

2 komentarze

  • Loka

    To krzesło ze zdjęć nie dość, że piękne, to jeszcze ergonomiczne! Muszę się za takim rozejrzeć, bo home office na moim drewnianym krześle jadalnianym to koszmar. Boli wszytsko! Tylko boję się o podłogę od takiego krzesła z kółeczkami. Jest na to sposób?

  • Verka

    Ja posiadam krzesło gamingowe i przyznam szczerze, że zdecydowanie jest ono praktyczniejsze, bo posiada specjalne podszuki na plecy i na kark.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *