Sztuczna trawa na ścianę – jak położyć? Jak zamontować sztuczną trawę na ścianie?

Od pewnego czasu obserwujemy modę na zielone wnętrza. Oczywiście prym wiodą aranżacje z wykorzystaniem naturalnych kwiatów doniczkowych, jednak nie zawsze jest na nie miejsce. Alternatywą są zielone ściany, zwane ogrodami wertykalnymi. Choć spróbować można jeszcze czegoś – sztucznej trawy na ścianie. Tylko jak ją położyć?

Sztuczna trawa – czy warto?

Trawa sztuczna na ziemi – to nikogo już nie dziwi. Stosuje się ją na balkonach, na przydomowych placach zabaw, ale coraz częściej również wykłada się nią tarasy, a nawet… kładzie się ją zamiast trawnika. To opcja dla zapracowanych. Zwłaszcza że dzisiaj oferowana sztuczna trawa jak prawdziwa okazuje się w istocie być właśnie niczym naturalne źdźbła. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest to, że zawsze dobrze wygląda. Co więcej, nie trzeba wydać na nią majątku. Ile kosztuje sztuczna trawa? To już zależy od wielkości, ale też właśnie tego, jak bardzo imitować ma naturalny trawnik. Z pewnością jednak jej położenie będzie mniejszym wydatkiem niż posianie trawy i dbanie o jej wzrost, a później koszenie i podlewanie. Wiemy już, że sztuczne trawy znajdują zastosowanie przy wykończeniu podłoża, a co ze ścianami?

Sztuczna trawa na ścianie

Moda na zieleń we wnętrzach sprawiła, że architekci poszukują sposobów na to, by wnieść ją również do pomieszczeń, w których nie sprawdzają się tradycyjne rośliny. Jednym z odważnych sposobów na to, jest zakładanie ogrodów horyzontalnych. Niestety, w dalszym ciągu są to żywe rośliny, które wymagają zapewnienia określonych warunków, by dobrze wyglądać. W przypadku takich ogrodów ściennych może okazać się, że nasłonecznienie lub nawodnienie nie jest wystarczające. Co wtedy?

Można pokusić się o panele na ścianę z mchu. Cechuje go to, że wygląda zawsze pięknie, a wilgoć potrzebną do życia pobiera z powietrza. Niestety taki mech chrobotek jest dość kosztowny. Poza tym takie zielone panele pasują raczej do wnętrz nowoczesnych. Nie zawsze będą dobrze się prezentować na ścianie.

Alternatywą dla żywych ogrodów wertykalnych są te sztuczne. Taka zielona ściana może być stworzona z różnego rodzaju sztucznych roślin, wówczas zyskuje się efekt 3D. Jednak taki ścienny sztuczny żywopłot będzie zabierał sporo miejsca. Wówczas warto pomyśleć o położeniu na ścianie sztucznej trawy. Jak tego dokonać?

Jak przykleić sztuczną trawę do betonu?

Niby prosta sprawa, ale wiele osób pyta, jak położyć sztuczną trawę? Na podłożu – mały problem. Jednak w przypadku ściany, a zwłaszcza wykonanej z betonu, problem może być duży. Taki sztuczny trawnik, nawet bardzo cienki, swoje waży. Aby dobrze przylegał do podłoża, należy użyć dobrego specyfiku. Czym przykleić sztuczną trawę do betonu? Na pewno warto rozejrzeć się za klejem uniwersalnym, który wiąże sztuczne materiały z betonem. Można też podejść do tematu inaczej i najpierw trawę z rolki przykleić do deski – płyty OSB lub tzw. plecówki, a potem przywiercić do ściany. Główki śrub pomalowane na zielono nie powinny psuć efektu.

3 komentarze

  • Donat

    Początkowo pomysł przyklejania sztucznej trawy do ściany wydawał mi się średnio mądry, ale po obejrzeniu kilku gotowych realizacji, stwierdzam, że może to mieć sens. Tak się składa, że mieszkam na poddaszu i nie posiadam żadnych parapetów, na których można by postawić doniczki z kwiatami i to wygląda mi na niezłą alternatywę.

  • Gabriel

    Może nadać interesujący efekt wizualny, ale trawa bardziej pasuje na ziemi niżeli na ścianie… Nie lepiej powiesić jakiś obraz albo lustro na ścianie, żeby optycznie powiększyć pomieszczenie?

  • Kasandra

    Jeśli zlecimy coś takiego profesjonalnej firmie, to efekt może faktycznie będzie ciekawy, ale chyba jednak bym się nie zdecydowała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *