Półki do wnętrz – jak je wybrać?

Półki to podstawowy element wystroju wnętrz, który bardzo często spełnia też rolę dekoracyjną. Dlatego, nikogo nie dziwi fakt, że Polacy tak dużą uwagę przykładają do tego, jakie dobierać regały. Najczęściej umieszcza się je w salonach, czy w gabinetach domowych. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby swoim designem były one przystosowane do całości aranżacji. Estetyka i walory praktyczne powinny iść ze sobą w parze.

Jak dopasować półki do stylu aranżacji wnętrza?

Półki na ścianę wiele osób docenia głównie za rolę użyteczną. Można na poszczególnych regałach umieścić książki albo pamiątki rodzinne. Natomiast, wielofunkcyjne półki idealnie nadają się też do tego, aby wyeksponować walory aranżacyjne w konkretnym miejscu.

Jeśli na przykład półki kupuje się w renomowanym sklepie, to raczej nie będzie problemu z tym, aby wyszukać dla siebie odpowiedni model. Spory asortyment pozostawia bowiem spore pole do popisu. Miłośnicy wielu stylów znajdą wobec tego coś dla siebie.

Ponadto, można zdecydować się na zakup półki oryginalnej. Jej awangardowy kształt z pewnością podkreśli charakter modernistycznego wnętrza. Dlatego, kiedy mamy już salon urządzony w określonym stylu to najlepiej będzie zdecydować się na półkę zachowaną w takiej samej tonacji designerskiej.

W jaki sposób półki podkreślają charakter wnętrza?

Półki dopasowane do wnętrza mogą wyraźnie podkreślić jego charakter. Tak naprawdę, to co będzie wyróżnione zależy od domowników. Warto zastanowić się, czy półka ma stanowić spójny, niewyróżniający się element, czy też na przykład ma służyć do wyeksponowania dodatków w wystroju wnętrz lub rodzinnych zdjęć. Jeśli na przykład mamy salon w stylu minimalistycznym, to wystarczy zaopatrzyć się w mały regał, jaki nawiąże subtelnie do całej stylizacji. Natomiast, kiedy zależy nam na zakupieniu elementu umeblowania, na którym umieścimy sporo książek, to wtedy półka powinna być większa. Pewne jest jedno: taki element powinien być spójny z całością wystroju wnętrz. Wtedy w największym stopniu spełni swoją rolę. Każdy wie, co najbardziej liczy się dla niego w salonie lub w gabinecie i co chciałby wyeksponować. Warto więc to przemyśleć jeszcze przed zakupem konkretnej półki.

zobacz:  Wyposażenie łazienek, czyli co musi być w łazience?

Rodzaje półek na ścianę

Półki na ścianę dostępne są zazwyczaj w wersji wiszącej. Można też zdecydować się na ustawienie pionowego regału. Każdy sam wybiera, co będzie dla niego najbardziej odpowiednie. Należy wobec tego dokładnie przemyśleć to, na co chcemy się zdecydować. Półki można również wybierać pod kątem tego, z jakiego materiału zostały wykonane.
Dostępne są: półki drewniane, półki z płyty MDF, półki metalowe i półki szklane.

W zależności od tego, czy chcemy półkę tradycyjną, czy nieco bardziej nowoczesną dobierzemy materiał wykonania. Najczęściej półki drewniane i półki z płyty MDF prezentują klasyczne rozwiązania designerskie. Z kolei, półki metalowe i szklane zaliczają się do bardziej nowoczesnych. Coraz częściej wyróżnia się też półki designerskie. Mają one rzeczywiście awangardowe kształty. Wiele z nich wykonywanych jest na indywidualne zamówienie. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzasz swoje pomieszczenie, idealną półkę do wnętrza znajdziesz na: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/polki.html

Półka na książki czy regał?

Decyzja o tym, czy na kolekcję posiadanych książek przeznaczyć półkę, czy regał zależy tak naprawdę od tego, jak spore są nasze zbiory. Można na przykład zdecydować się na zakup większej i szerszej półki, gdy rzeczywiście mamy sporo książek, a na dodatek na regałach będziemy chcieli umieścić albumy ze zdjęciami. Natomiast, niewielki regał jest dobrym rozwiązaniem, gdy książek nie mamy wcale sporo. Jeśli wnętrze jest minimalistyczne to warto o tym pomyśleć. Natomiast, jeśli chcemy urządzić gabinet domowy i mamy wiele książek, dokumentacji i chcemy wszystko zachować w jednym miejscu, to tutaj idealnie sprawdzi się większa półka. Półki do wnętrz warto wobec tego zawsze wybierać, opierając się na indywidualnych przesłankach. Półki mają aktualnie różne rozmiary, o czym też trzeba pamiętać. Zwykle są też bardziej designerskie niż regały. Dlatego ktoś, dla kogo liczą się walory aranżacyjne, będzie bardziej zwracać uwagę na półkę. Osoby nastawione na praktyczne rozwiązania, zdecydują się prawdopodobnie na zakup regału.

zobacz:  Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Półki we wnętrzach – pomysły aranżacyjne

Półki we wnętrzach mogą okazać się modnym sposobem na zaaranżowanie salonu. Pokój dzienny na pewno stanie się bardziej oryginalny, gdy zdecydujemy się w nim umieścić półkę o niebanalnym kształcie. Ostatnio modnym trendem jest umieszczenie kilku mniejszych półek obok siebie. Nie muszą one wcale być ułożone symetrycznie. To daje ciekawe efekty. Można też zdecydować się na półkę na ścianę o ciekawym kształcie.

Warto chociażby przyjrzeć się półkom geometrycznym. De facto, nawet minimalistyczna półka, jednak ciekawie zaaranżowana, zrobi bardzo dobre wrażenie. Już od jakiegoś czasu można zauważyć, że Polacy mają coraz lepszy zmysł aranżacyjny. Dlatego nawet tak niepozorne elementy jak półki do pokoju dziennego lub gabinetu prezentują się nad wyraz ciekawie. Im lepszy ktoś ma pomysł na ich wyeksponowanie, tym lepszy design utworzy w danym pomieszczeniu.

2 komentarze

  • Miłośniczka nowych wnętrz

    Świetnie napisany artykuł! Zdecydowanie półki to ważny element we wnętrzu, dzięki nim można zyskać dodatkową przestrzeń dla różnych przedmiotów.

  • Jan

    Ja wolałem półki zamówić u stolarza, dzięki temu mam biblioteczkę od ziemi do sufitu, każdy skrawek ściany został zagospodarowany 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *