Dywan wełniany do sypialni

Dywan wełniany czy syntetyczny? Jaki dywan do salonu, pokoju dziecka, a jaki do sypialni?

Zarówno dywany wełniane, jak i syntetyczne mają swoją wady i zalety. Które z nich wybrać? I w jakim pomieszczeniu najlepiej je umieścić? Odpowiadamy na te pytania.

Dywany wełniane, wykonane z naturalnych materiałów

Wiele osób ceni wełniane dywany za ich naturalność, miękkość i przyjemność w dotyku, dlatego zaczniemy od przedstawienia ich zalet. Przede wszystkim są ciepłe i stanowią świetną izolację od podłogi. Dobrze wytłumiają dźwięki, szczególnie w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużo mebli spełniających tę funkcję. Do tego nie elektryzują się, są odporne na trwałe odgniecenia i wbrew pozorom bardzo długo zachowują miękkość.

A jakie są ich wady? Przede wszystkim wysoka cena. Choć można znaleźć tańsze modele będące połączeniem wełny z syntetycznymi materiałami, ich właściwości nie będą już takie same. Ponadto niektóre osoby mogą być uczulone na wełnę. Często takie dywany są też puszyste, a w ich zakamarkach zbiera się kurz, co jest kolejną przeszkodą w przypadku alergików.

A na co zwracać uwagę decydując się na ten rodzaj dywanów? Na jakość wełny (czy posiada certyfikat „Woolmark”) oraz na dodatkowe zabezpieczenia, np. przed molami czy przed wchłanianiem plam.

zobacz:  Co to jest styl wabi-sabi we wnętrzach?

Przy okazji warto wiedzieć, że dywany produkuje się też z innych, naturalnych materiałów, takich jak jedwab, bawełna oraz juta.

Dywany syntetyczne

Tzw. „sztuczne” dywany wykonywane są z różnych materiałów syntetycznych. Choć powszechnie uznawane są za gorsze, mogą posiadać wiele zalet – wszystko tak naprawdę zależy od tego, z czego zostały wykonane. Warto wiedzieć, że dobrej jakości dywany można kupić w korzystnej cenie w wielu sklepach internetowych, m.in. w www.fabrykaform.pl/dywany.

Syntetyczne dywany są odporne na ścieranie oraz zabrudzenia, w zależności od rodzaju zastosowanego włókna mogą się elektryzować lub nie. Najczęściej posiadają właściwości antyelektrostatyczne, a miękkością i puszystością mogą przypominać wełnę. Najpopularniejsze są dywany z poliamidu, poliestru, akrylu oraz polipropylenu. Większość z nich jest odpornych na wilgoć i światło, są antyalergiczne. I co ważne – można stosować je w przypadku ogrzewania podłogowego.

A jakie są ich wady? Nie stanowią tak dobrego izolatora ciepła jak wełna, a ich jakość zależy w głównej mierze od rodzaju włókna, dlatego należy uważać na tanie dywany.

Jaki dywan do salonu, sypialni i pokoju dziecka?

Na początku należy zaznaczyć, że dywany syntetyczne są o wiele tańsze, dlatego dla wielu osób są tak naprawdę jedynym wyborem. A co kupić, jeśli cena nie jest najważniejszym wyznacznikiem?

zobacz:  Sztuczna trawa na ścianie.. Czyli jakie aranżacje oferują panele ścienne?

W salonie, ze względu na to, że jest to pomieszczenie w którym często przebywają wszyscy domownicy oraz ich gości, lepiej postawić na dywan syntetyczny. Jest bardziej wytrzymały, wolniej się ściera (oczywiście o ile jest dobrej jakości), łatwiej jest go również wyczyścić. Ten sam rodzaj dywanu powinno wybierać się do pokoju dziecięcego – zarówno ze względu na jego poprzednio przedstawione zalety, jak i właściwości antyalergiczne oraz łatwość w utrzymywaniu w czystości.

Natomiast dywan wełniany najlepiej sprawdzi się w sypialni. Nada temu pomieszczeniu przytulności, a przy okazji ociepli je i wygłuszy – poranna pobudka zakończona położeniem stóp na miękkim, puszystym dywanie od razu sprawi, że dzień lepiej się zacznie.