Dywan wełniany czy syntetyczny? Jaki dywan do salonu, pokoju dziecka, a jaki do sypialni?

Zarówno dywany wełniane, jak i syntetyczne mają swoją wady i zalety. Które z nich wybrać? I w jakim pomieszczeniu najlepiej je umieścić? Odpowiadamy na te pytania.

Dywany wełniane, wykonane z naturalnych materiałów

Wiele osób ceni wełniane dywany za ich naturalność, miękkość i przyjemność w dotyku, dlatego zaczniemy od przedstawienia ich zalet. Przede wszystkim są ciepłe i stanowią świetną izolację od podłogi. Dobrze wytłumiają dźwięki, szczególnie w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużo mebli spełniających tę funkcję. Do tego nie elektryzują się, są odporne na trwałe odgniecenia i wbrew pozorom bardzo długo zachowują miękkość.

A jakie są ich wady? Przede wszystkim wysoka cena. Choć można znaleźć tańsze modele będące połączeniem wełny z syntetycznymi materiałami, ich właściwości nie będą już takie same. Ponadto niektóre osoby mogą być uczulone na wełnę. Często takie dywany są też puszyste, a w ich zakamarkach zbiera się kurz, co jest kolejną przeszkodą w przypadku alergików.

A na co zwracać uwagę decydując się na ten rodzaj dywanów? Na jakość wełny (czy posiada certyfikat „Woolmark”) oraz na dodatkowe zabezpieczenia, np. przed molami czy przed wchłanianiem plam.

Przy okazji warto wiedzieć, że dywany produkuje się też z innych, naturalnych materiałów, takich jak jedwab, bawełna oraz juta.

Dywany syntetyczne

Tzw. „sztuczne” dywany wykonywane są z różnych materiałów syntetycznych. Choć powszechnie uznawane są za gorsze, mogą posiadać wiele zalet – wszystko tak naprawdę zależy od tego, z czego zostały wykonane. Warto wiedzieć, że dobrej jakości dywany można kupić w korzystnej cenie w wielu sklepach internetowych, m.in. w www.fabrykaform.pl/dywany.

Syntetyczne dywany są odporne na ścieranie oraz zabrudzenia, w zależności od rodzaju zastosowanego włókna mogą się elektryzować lub nie. Najczęściej posiadają właściwości antyelektrostatyczne, a miękkością i puszystością mogą przypominać wełnę. Najpopularniejsze są dywany z poliamidu, poliestru, akrylu oraz polipropylenu. Większość z nich jest odpornych na wilgoć i światło, są antyalergiczne. I co ważne – można stosować je w przypadku ogrzewania podłogowego.

A jakie są ich wady? Nie stanowią tak dobrego izolatora ciepła jak wełna, a ich jakość zależy w głównej mierze od rodzaju włókna, dlatego należy uważać na tanie dywany.

Jaki dywan do salonu, sypialni i pokoju dziecka?

Na początku należy zaznaczyć, że dywany syntetyczne są o wiele tańsze, dlatego dla wielu osób są tak naprawdę jedynym wyborem. A co kupić, jeśli cena nie jest najważniejszym wyznacznikiem?

W salonie, ze względu na to, że jest to pomieszczenie w którym często przebywają wszyscy domownicy oraz ich gości, lepiej postawić na dywan syntetyczny. Jest bardziej wytrzymały, wolniej się ściera (oczywiście o ile jest dobrej jakości), łatwiej jest go również wyczyścić. Ten sam rodzaj dywanu powinno wybierać się do pokoju dziecięcego – zarówno ze względu na jego poprzednio przedstawione zalety, jak i właściwości antyalergiczne oraz łatwość w utrzymywaniu w czystości.

Natomiast dywan wełniany najlepiej sprawdzi się w sypialni. Nada temu pomieszczeniu przytulności, a przy okazji ociepli je i wygłuszy – poranna pobudka zakończona położeniem stóp na miękkim, puszystym dywanie od razu sprawi, że dzień lepiej się zacznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *