Jak ocieplić wnętrze? Jak sprawdzić, aby wnętrze było przytulniejsze?

W ociepleniu wnętrza chodzi przede wszystkim o to, by sprawić, że wizualnie stanie się ono przytulniejsze, a tym samym, przebywanie w nim będzie znacznie przyjemniejsze. Jak się za to zabrać? Które aranżacje, jakie dodatki, wzory i kolory w tym pomogą?

Jak światło wpływa na przytulność wnętrza?

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozważyć, to oświetlenie wnętrza, które jednak ma duży wpływ na odbiór pomieszczenia. Chodzi tutaj nie tylko o rodzaj oświetlenia, jego rozmieszczenia, a także o barwę. Dobrze, jeżeli zainstaluje się kilka źródeł światła, a oprócz głównego (sufitowego), doda się kilka dodatkowych, na przykład w postaci kinkietów albo lamp stojących. Rzecz jasna nie powinno być tego zbyt wiele, a światło boczne służy przede wszystkim dla wygody i tworzenia ciekawego klimatu.

Jeżeli chodzi o barwę, najlepiej sprawdza się ta ciepła o temperaturze w granicach 2700 – 3200 K. Działa ono relaksująco i pozwala na odpowiedni odpoczynek, im wyższa temperatura, tym bardziej orzeźwiające działanie.

Jakie barwy pomieszczenia ocieplają?

Nie od dziś wiadome jest, że kolorystyka naszego otoczenia ma duży wpływ na nasze samopoczucie i odbiór tego, co jest wokół nas. Do barw o działaniu ocieplającym zalicza się między innymi czerwony, pomarańczowy, różowy, brązowy, zielony, żółty i beżowy.

Oczywiście z ciepłymi kolorami nie należy przesadzać, szczególnie w przypadku tych naprawdę intensywny, czasem lepiej po prostu postawić na kilka dodatków w takiej barwie, by natychmiastowo zmienić wygląd całego pomieszczenia. Najlepiej też łączyć ze sobą różne kolory np. pomarańcz z szarością, jasny brąz z zielenią, a żółty z bielą i także z łagodnymi szarościami. Najlepiej unikać jaskrawych barw, a te mocniejsze przełamywać łagodną kolorystyką i stawiać raczej na jeden czy kilka mocniejszych akcentów.

Jakie dekoracje do ocieplenia wnętrza?

Odpowiednio dobrane światło sztuczne może wiele zdziałać, ale nic tak nie pomaga w ociepleniu pomieszczenia, jak… świece i naturalny płomień. Może pełnić funkcję bardziej praktyczną albo po prostu być kolejną dekoracją, ciesząc oko oraz nos (jest wiele świec zapachowych). Ciekawym rozwiązaniem są także stylizowane lampiony. Oprócz tego przytulności dodają także kosze, wazoniki z kwiatami oraz półki wiszące.

Świece jako ozdoba wnętrza

Jak zadbać o przytulność wnętrza i ciepło dla ciała?

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju koce, poduszki dekoracyjne, pledy, a także dywany, dzięki którym pod naszymi stopami będzie i ciepło i miękko. Poduszki i koce mogą stanowić nie tylko ozdobę dla pomieszczenia, ale i być praktycznym dodatkiem, dzięki któremu będziemy w stanie zatopić się w miękkiej sofie, z poduszką pod głową i owinąć się dodatkowo kocem – relaks na całego!

Jaka aranżacja okien nada przytulności?

Bez względu na to, jaki styl aranżacji pomieszczenia się wybierze, wiele o jego przytulności będą mówiły także okna, z konkretnie to, co na nich będzie. Wszelkiego rodzaju firany i zasłony sprawą, że pokój stanie się o wiele cieplejszy w odbiorze. Wybór tkanin jest ogromny, dzięki czemu można zdecydować się zarówno na minimalistyczne wzornictwo, jak i te nieco cięższe.

Jeden komentarz

  • Domatorka

    Uwielbiam przytulne wnętrza i staram się, żeby w moim mieszkaniu było dużo naturalnych materiałów, takich jak np. drewno. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie i dekoracje, np. poduszki, zdjęcia czy obrazy w ramkach na ścianach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *