Kładzenie glazury samodzielnie czy z pomocą glazurnika?

Układanie glazury nie zawsze wymaga pomocy specjalisty, choć wielu się na nią decyduje. Kafelkowanie to tylko z pozoru prosta czynność. Wcześniej należy odpowiednio przygotować powierzchnię, wyrównać ją, wybrać płytki, sposób ich układania. Kiedy więc układać glazurę samodzielnie, a kiedy lepiej skorzystać z pomocy fachowca?

Ceny usług glazurniczych

Osoby, które decydują się na samodzielne układanie płytek, chcą zazwyczaj zaoszczędzić. Wystarczy sprawdzić, jakie są koszty skorzystania z pomocy specjalisty. Cennik usług glazurniczych przybliża Glazurnik-Katowice.pl, stawki uzależnione są od stopnia skomplikowania prac i od lokalizacji. W dużych miastach prace glazurnika wyceniane są wysoko. Z tego względu niektórzy decydują się na korzystanie z poradników internetowych i samodzielne kafelkowanie.

Kafelkowanie samodzielne – co trzeba wiedzieć?

Układanie glazury wydaje się proste, jeśli ogląda się gotowe filmiki w internecie. Okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe. Konieczne będzie zaopatrzenie się w wiele rzeczy, nie tylko w same płytki. Trzeba kupić klej do kafelków, emulsję do gruntowania, zaprawę do spoinowania, fugę, pacę, ściągacz gumowy, miarę, poziomicę, krzyżyki dystansowe. Przyda się też maszynka do cięcia płytek, młotek gumowy, szczypce, sznur pomiarowy.

zobacz:  Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Na wstępie należy przygotować powierzchnię, na której mają być położone płytki. Obowiązkowo trzeba ją oczyścić z kurzu i umyć. Dopiero potem nakłada się na nią emulsję do gruntowania. Niektóre podłoża mogą być wyjątkowo nierówne lub popękane. Tak zdarza się w mieszkaniach z rynku wtórnego. Wtedy trzeba zastosować wylewkę samopoziomującą. Więcej prac do wykonania jest wtedy, kiedy trzeba skuć stare płytki.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie płytek do podłoża. Najpierw lepiej ułożyć je „testowo”, czyli bez klejenia, żeby sprawdzić, jak będą one wyglądały. Trzeba też wybrać sposób układania płytek, a tych nie brakuje. Niektórzy decydują się na skomplikowane techniki, które oryginalnie prezentują się na ścianach. Następna czynność to już układanie płytek i fugowanie.

Kafelkowanie z pomocą glazurnika

Układanie płytek przez fachowca może w znaczny sposób przyspieszyć remont. Specjalista szybko położy kafelki i zrobi to w sposób profesjonalny. Przygotuje odpowiednio podłoże i wyrówna je. Fachowcy nie muszą już kupować żadnego sprzętu, ponieważ we wszystko są wyposażeni. Nie ma więc potrzeby, by szukać maszyn do cięcia płytek. Glazurnik może też bez problemu opłytkować trudno dostępne miejsca lub brodziki czy wanny. Wie też, jak położyć kafelki w inny sposób niż pionowy. Nie będzie miał problemu z utworzeniem mozaiki na ścianie.

zobacz:  Półki do wnętrz - jak je wybrać?

Jak wybrać dobrego glazurnika?

Wybór dobrego fachowca nie jest taki prosty. Charakterystyczne dla profesjonalistów są odległe terminy. Jeśli na swoją kolej trzeba poczekać, oznacza to, że glazurnik ma ręce pełne roboty, co może sugerować, że jest dobry w swoim fachu i ma w tej branży spore doświadczenie. Warto kierować się także opiniami znajomych lub tymi dostępnymi w internecie. Nie brakuje osób, które chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami, szczególnie kiedy były one złe.

Jeden komentarz

  • Natalia B.

    Pamiętacie te szowinistyczne reklamy o kładzeniu gładzi przez kobiety sprzed dobrych kilku lat? Od tej jakoś pory nie mam ochoty opowiadać komukolwiek, że kładę gładzie sama, mimo, że wychodzi mi to dużo lepiej, niż fachowcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *