Meble do kuchni – gotowe czy na wymiar?

Każdy, kto podejmował się remontu kuchni, zapewne zadawał sobie pytanie o to, jakie meble kupić. Które będą lepsze? Gotowe z salonu meblowego, czy może takie robione na wymiar? Jakie są ich wady i zalety? Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto jest rozważyć wszystkie za i przeciw.

Jak wybrać meble kuchenne?

Planując remont kuchni trzeba wziąć pod uwagę meble, które będą się w niej znajdować. Czym się kierować przy ich wyborze? Na pewno trzeba będzie się tutaj zastanowić nad tym, jak wyobrażamy sobie naszą kuchnię. Przede wszystkim powinna być ona urządzona praktycznie oraz spełniać nasze wymagania i upodobania. Na pewno wpływ na nasz wybór będzie miało kilka czynników: gust, rozkład pomieszczenia, a także nasze możliwości finansowe. Jeżeli mamy niewielką kuchnię, ale w typowych rozmiarach, wówczas gotowe meble z salonu nam wystarczą. Co jednak, gdy kuchnia do typowych nie należy? Wtedy lepsze będą meble robione na wymiar, co pozwoli na pełne wykorzystanie przestrzeni.

Wady i zalety kuchni gotowych

Kuchnie gotowe, to te, które dostępne są od ręki w każdym salonie meblowym. Możliwe są przy tym ewentualne drobne modyfikacje. Takie zestawy charakteryzują się jednak tym, że niezależnie od sklepu mają one dość standardowe rozmiary, dzięki czemu mogą pasować do każdej kuchni, albo nie pasować do żadnej.

Na pewno dużą zaletą kuchni gotowych jest ich stosunkowo niska cena, a także bardzo łatwa dostępność. Jest to i szybkie ,i tanie rozwiązanie, a same meble można w prosty sposób montować i rozmontować.

Jeżeli chodzi o wady, to z pewnością można zaliczyć do nich właśnie ich standardowość, przez co w wielu przypadkach nie jest się w stanie w pełni zabudować pomieszczenia meblami. Ponieważ takie meble są robione dla masowego odbiorcy, ich styl, wielkość czy materiał, z którego są wykonane meble, mogą nam nie odpowiadać. Do tego niska cena tych mebli przekładać się może też i na niższą jakość wykonania.

Jakie są wady i zalety kuchni na wymiar?

W tym przypadku nie ma mowy o gotowych zestawach, więc design takich mebli może być bardzo różny i jedynie co nas ogranicza to wyobraźnia. Meble robione na wymiar zazwyczaj zamawiane są albo u stolarzy, albo w firmach meblowych, gdzie należy podać wszystkie parametry oraz przedstawić swoją wizję.

Jakie są zalety kuchni na wymiar? Przede wszystkim ogromna elastyczność. Dzięki temu istnieje możliwość zabudowy kuchni w dowolnych rozmiarach – małych, podłużnych czy też o nietypowej powierzchni. Jeżeli nie musimy przejmować się budżetem, w ten sposób można stworzyć naprawdę idealny zestaw mebli wysokiej jakości, doskonale dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Na pewno też meble na wymiar będą bardzo trwałe i wytrzymałe, a zastosowanie niestandardowych rozwiązań pozwoli na wygodniejsze korzystanie z kuchni.

Jakie są wady kuchni robionych na wymiar? Przede wszystkim ich cena. Wprawdzie nie ma tutaj odgórnie wyznaczonych cenników i wiele będzie zależało od konkretnego projektu, to niewątpliwie koszty takiej kuchni są zdecydowanie wyższe niż w przypadku gotowych zestawów.

Ważne jest także to, by na etapie zamówienia dokładnie rozpisać wszystkie parametry, bo odchylenie w jedną bądź drugą stronę może zakończyć się kompletnym niedopasowaniem.

Co lepsze – kuchnie na wymiar czy gotowe?

Odpowiedź wydaje się dosyć prosta. Jeżeli dużo gotujemy i spędzamy mnóstwo czasu w kuchni, najlepszym rozwiązaniem będą dobrze dopasowane meble i urządzenia kuchenne, które ułatwią nam pracę. Wszystkie elementy kuchennego wyposażenia są dostosowane do naszych potrzeb i w pełni współgrają z naszymi przyzwyczajeniami, a to wiele znaczy. W przypadku kuchni gotowych, to my musimy się dostosować do standardowych rozwiązań zastosowanych w meblach.

Oczywiście wiele do powiedzenia mają tutaj pieniądze. Ponieważ kuchnie na wymiar są stosunkowo drogie, nie każdy może sobie na nie pozwolić. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, którą zabudowę wolimy, najlepiej jest przemyśleć wszystkie za i przeciw, a także dokładnie wyliczyć, ile możemy wydać na meble kuchenne.

Jeden komentarz

  • samanta90

    Oczywiście, że meble na wymiar! Tylko takie są w stanie wykorzystać w pełni potencjał pomieszczenia! Gotowe meble nigdy też nie będą takiej jakości. Wykonywane są z płyty paździerzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *