Co na ścianę w kuchni? 7 pomysłów na wykończenie przestrzeni nad blatem kuchennym

Najczęściej nad blatem w kuchni kładziemy płytki. Jednak jest wiele innych sposobów na wykończenie przestrzeni pomiędzy szafkami. Podpowiadamy, co można położyć na ścianie nad blatem kuchennym.

  1. Płytki na ściany w kuchni
  2. Panele szklane nad kuchenny blat
  3. Farba idealna do kuchni
  4. Ściana z drewna w kuchni
  5. Beton architektoniczny – czy sprawdzi się w kuchni?
  6. Kamień nad kuchenny blat
  7. Blacha na ścianę w kuchni

1. Płytki na ściany w kuchni

Oczywiście klasycznym, sprawdzonym pomysłem na wykończenie ściany pomiędzy górną i dolną zabudową kuchenną jest postawienie na płytki. Są niepalne, odporne na działanie wody, pary wodne i detergentów, łatwe do utrzymania w czystości. W dodatku oferta producentów jest tak ogromna, że każdy może znaleźć płytki ceramiczne, które mu się spodobają i będą pasowały do wystroju całego pomieszczenia. Dawniej układano niewielkich rozmiarów płytki pełne spoin, które źle się czyści. Dzisiaj stawia się raczej na kafelki o dużych rozmiarach, układane na cienką fugę, a także na płytki o interesujących kształtach, np. heksagonalne.

2. Panele szklane nad kuchenny blat

Bardzo popularnym sposobem na wykończenie ściany nad blatem w kuchni jest położenie szklanych paneli. Do wyboru jest zarówno szkło kolorowe, przezroczyste, jak i mleczne. Wykończenie może być gładkie, błyszczące i matowe. Szkło można zamówić hartowane – jest bardzo wytrzymałe. Kupić można zarówno przezroczyste panele, które kładzie się na uprzednio pomalowaną ścianę lub ozdobione w inny sposób: kolorowe, a także z nadrukiem. Plusem takiego rozwiązania jest to, że tworzy gładką, jednolitą powierzchnię bez łączeń typowych dla płytek, jest łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe na uderzenia i wysoką temperaturę. Szklane panele sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach.

zobacz:  Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Jak zaplanować zabudowę kuchenną?

3. Farba idealna do kuchni

Najbardziej ekonomicznym i najprostszym rozwiązaniem jest po prostu pomalowanie przestrzeni nad blatem kuchennym farbą przeznaczoną do stosowania w kuchni. Tego typu emulsja tworzy na ścianie powłokę odporną na wilgoć i działanie tłuszczu. Co więcej, dopuszczalne jest jej szorowanie, więc można z niej ścierać wszelkie zabrudzenia. To opcja idealna dla niezdecydowanych i dla osób, które lubią częste zmiany.

4. Ściana z drewna w kuchni

Nad blatem w kuchni w stylu skandynawskim, klasycznym, ale i nowoczesnym sprawdzi się również drewno. Pięknie się prezentuje. Najlepiej jednak, by nie było to drewno naturalne, a panele laminowane, czy najlepiej płyty fornirowe. Są znacznie bardziej wytrzymałe. Nie ma jednak co się łudzić, że niezniszczalne. Działanie wody i wysokiej temperatury może z czasem spowodować wypaczenia, czy nawet – pęknięcia.

5. Beton architektoniczny – czy sprawdzi się w kuchni?

W nowoczesnych, minimalistycznych oraz surowych, industrialnych , loftowych kuchniach wiele osób chciałoby zastosować beton. Czy to dobry materiał na ścianę nad blatem? Niestety niekoniecznie. Musi być dobrej jakości i właściwie zaimpregnowany. Jednak wilgoć, jaka panuje w kuchni, wysoka temperatura może mu szkodzić. Poza tym to powłoka trudna do wyczyszczenia.

zobacz:  Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

6. Kamień nad kuchenny blat

Trwałym, eleganckim i w zależności od zabudowy – nowoczesnym lub klasycznym – materiałem nad kuchenny blat jest kamień. Kuchnia tak wykończona jest szlachetna. Dobrze sprawdza się zwłaszcza granit – jest odporny na działanie wody, temperatury, środków chemicznych i niechcianych uderzeń. Kamień wymaga impregnacji i jest kosztowny, ale służy na lata.

7. Blacha na ścianę w kuchni

Niektórzy na ścianę w kuchni, zwłaszcza minimalistycznej, surowej, w której dominują gładkie powierzchnie, wybierają panele ze stali nierdzewnej, miedzi lub aluminium. Pierwsza jest najlepszą opcją, gdyż jest odporna na zarysowania. Miedź może się utleniać, a aluminium łatwo uszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *