Jaki kominek kupić? Rodzaje kominków do domu i mieszkania

Kominek kojarzy nam się z ciepłem rodzinnym. Wielu z nas marzy o tym, by zwłaszcza w zimowe wieczory ogrzewać się i relaksować patrząc na płomienie. Do wyboru mamy kilka rodzajów kominków, jednak nie wszystkie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Podpowiadamy, jaki kominek wybrać.

Rodzaje kominków

Wyróżnić można kilka rodzajów kominków. Różnią się między sobą sposobem montażu, wymogami technicznymi, które spełnić trzeba, by je móc zamontować, paliwem jakim są zasilane, a także funkcjonalnością. Nie można zapomnieć też o cenie. Wyróżnić można kominki tradycyjne, wolnostojące, elektryczne, gazowe i biokominki. Każdy z nich ma inne cechy, warto więc poznać ich charakterystyki.

Gdzie sprawdzi się tradycyjny kominek?

Najczęściej w domach jednorodzinnych, bliźniakach i szeregowcach spotkać można kominki tradycyjne. Wyróżnić można kominek otwarty, czyli palenisko oraz kominek zamknięty – z wkładem. Tego typu kominki opalane są drewnem.

Niestety modele otwarte z uwagi na duży otwór kominowy są mało wydajne, a także dość niebezpieczne. Częściej wybierane są więc zamknięte. Ich zaletą jest to, że mogą stanowić wsparcie dla ogrzewania budynku. Kominek z wkładem może współpracować z powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją centralnego ogrzewania, gdy wybierze się model z płaszczem wodnym. To doskonałe źródło ciepła w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

zobacz:  Jak udekorować ścianę w salonie? 7 pomysłów na modną aranżację ściany

Niestety tradycyjny kominek wymaga dostępu do szybu kominowego. Trzeba mieć też przestrzeń do składowania opału. Nie mówiąc o usuwaniu popiołu, a także o okresowym sprawdzaniu i czyszczeniu szybów kominowych.

Zalety kominków wolnostojących

Kominek wolnostojący, tzw. „koza” to rozwiązanie podobne do tradycyjnego. Zasilany może być nie tylko drewnem, ale i węglem. Takie palenisko zajmuje mniej miejsca niż klasyczne i jest znacznie tańsze. Wymaga jednak czyszczenia, przechowywania paliwa i serwisowania.

Czy warto kupić kominek elektryczny?

W przypadku kominka elektrycznego „paliwem” jest prąd. Nie wymaga więc obecności przewodów spalinowych ani komina. Dzięki temu można montować go w każdym pomieszczeniu: domu, bloku, budynku usługowym. Niestety tego typu kominek to po prostu imitacja tradycyjnego. Stosowane są w nim grzałki. Na ekranie wyświetlają się płonące polana drewna. Nie każdego więc to zadowoli. Warto jednak wiedzieć, że kominek elektryczny wydziela ciepło, więc można nim subtelnie dogrzewać pomieszczenia.

Jak działa kominek gazowy?

Kominek gazowy zasilany jest z instalacji gazowej. Działa podobnie jak kuchenka. Zaletą tego typu kominka jest to, że nie trzeba składować opału, samodzielnie rozpalać, czyścić z popiołu i sadzy.

zobacz:  Jakie dekoracje do sypialni?

W pomieszczeniu, w którym chce się zamontować kominek gazowy musi być sprawna instalacja wentylacyjna. Nie potrzeba komina. Urządzenie jednak wymaga serwisowania. No i tak jak elektryczny, tak i gazowy daje efekt będący w zasadzie imitacją prawdziwego ognia.

Czym jest biokominek?

W biokominku stosuje się biopaliwo, które ma postać ciekłą lub żelową. Jego działanie opiera się o spalanie bioetanolu. Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego i wentylacji. Jednak przede wszystkim spełnia funkcje estetyczne, nie grzewcze. Co istotne, taki kominek nawilża powietrze.

Do wyboru jest wiele typów biokominków, w tym bardzo dekoracyjne, np. takie w których ogień widoczny jest z każdej strony urządzenia. Można kupić model ze zbiornikiem na olejki eteryczne. Tego typu kominek można stawiać gdzie się chce, a nawet wieszać na ścianie jak obraz.

Co wybrać? Z pewnością to, co można zainstalować we wnętrzu, w którym się mieszka. Sporym ograniczeniem jest wymagana instalacja do kominka tradycyjnego, „kozy”, gazowego. Jeśli zależy nam na efektach wizualnych, to postawić można na elektryczny lub biokominek i nie martwić się czyszczeniem, składowaniem opału i serwisowaniem.

zobacz:  Salon w stylu loft – jak urządzić industrialny pokój dzienny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *