Wybór kafelek powinien być przemyślany, ponieważ ponowna wymiana płytek często będzie mieć miejsce dopiero za… kilkanaście lat. Dobrze dobrane, optycznie powiększą pomieszczenie, a także sprawią, że kuchnia czy łazienka nabiorą charakteru. Dlatego podpowiadamy, jak wybrać kafelki do małych wnętrz.
Mała kuchnia, łazienka a wybór płytek
Zasady, które za chwilę przedstawimy, obowiązują tak naprawdę bez względu na to, jakie pomieszczenie będziesz urządzać. Jeśli wnętrze jest nieduże, najlepszym wyborem są kafelki w jasnych kolorach, które je nie tylko optycznie powiększą, ale także rozjaśnią. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienki, ponieważ najczęściej pokój ten nie ma dostępu do naturalnego źródła światła.
Dodatkowo jasne kolory sprawiają, że całość nie wygląda przytłaczająco. Nie musi to być biel, można postawić także na beże, szarości czy inne odcienie w jasnych barwach. Jeśli obawiasz się, że aranżacja będzie przez to nudna, możesz połączyć je z płytkami dekoracyjnymi – będziemy mieć jeszcze dla ciebie kilka wskazówek w tym zakresie.
W małych wnętrzach postaw na… błysk. Ale nie po to, by uzyskać efekt glamour, lecz ze względu na to, że błyszczące płytki odbijają światło, działają jak lustro. Co za tym idzie, optycznie powiększają pomieszczenie. A czy zasada: mała kuchnia/łazienka – małe płytki jest prawdziwa? Niekoniecznie. Jeśli między kafelkami jest niewielka ilość łączeń, powierzchnia wydaję się być gładka, a pomieszczenie wygląda na większe, bardziej przestronne. Z tego względu duże płytki mogą być dobrym wyborem.
Zastanawiasz się, jak je dobrać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia? Jakie kafelki do kuchni wybrać zobacz w serwisie www.kafelkowanie-katowice.pl, znajdziesz tam sporo praktycznych podpowiedzi oraz inspiracji. Jeśli chodzi o łazienkę, to postaw na… uniwersalność. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Czym się kierować przy wyborze płytek?
Jak często remontujesz łazienkę, skuwasz płytki? No właśnie… O ile w kuchni kafelki zwykle znajdują się tylko na podłodze oraz stanowią wypełnienie pomiędzy meblami, o tyle w łazience kładzione są na całej powierzchni. To sprawia, że prawdopodobieństwo wykonania „szybkiej” zmiany aranżacji wnętrz maleje.
Dlatego wybierając kafelki, postaw na ich uniwersalność. Co to znaczy? Niech będą jasne, gładkie, z niewielkim wzornictwem, które będzie pasować do każdej aranżacji. Zrezygnuj z dużych, marokańskich wzorów czy płytek w kolorach kojarzących się z jednym, określonym stylem wystroju. Bo ten zawsze w prosty sposób możesz zmienić dodatkami, natomiast uniwersalna baza ci to ułatwi.
Jeśli chcesz wprowadzić bardziej charakterystyczny element, urozmaić kompozycję dekorami, czyli dekoracyjnymi płytkami, najczęściej w niewielkich rozmiarach. Mogą one wyróżniać się specyficzną fakturą, kolorami, wzorami. Sprawiają, że całość wygląda oryginalnie, jednocześnie podczas zmiany koncepcji urządzenia wnętrza, nie utrudnią ci tego zadania.
Propozycje nowoczesnych kafelek do kuchni, łazienki
Na koniec mamy dla ciebie jeszcze kilka konkretnych propozycji, które powinny ci się spodobać. Modnym, choć jednocześnie klasycznym rozwiązaniem są kafelki imitujące marmur do kuchni albo łazienki. Doskonale łączą się z białymi meblami na wysoki połysk, nadając wystrojowi nowoczesnego charakteru.
W ostatnich latach równie chętnie wybierane są płytki imitujące beton architektoniczny – te zwykle stosowane są w łazience. Aby nieco „ocieplić” wystrój, można łączyć je z kafelkami przypominającymi… drewno.
W kuchni, pomiędzy meblami, dobrze wyglądają białe płytki, wyglądające jak cegiełki. Jeśli nie boisz się odważnych pomysłów, postaw na heksagony. Aczkolwiek niech będą położone tylko na jednej ścianie, ponieważ w innym wypadku mogą być przytłaczające.
Ja przy wybirze płytek zawsze kierują się tylko jednym – wielkością xD wolę kupować duże płytki, bo je się znacznie szybciej układa.