5 najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz

Znudził Ci się wystrój wnętrza Twojego domu/mieszkania? Masz dość bylejakości, połączenia przypadkowych mebli i dekoracji? Zastanawiasz się, jak na nowo zaaranżować pomieszczenia, by były modne i spójne stylistycznie? Przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych stylów.

Styl skandynawski we wnętrzach

Można zaryzykować stwierdzenie, że styl skandynawski w Polsce króluje. Nie tylko w sklepach z wyposażeniem wnętrz, ale nawet w marketach pojawiają się meble i dodatki w takiej stylistyce. Po czym go poznać? Przede wszystkim wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są jasne, przestronne. Dominujące kolory to biały, beżowy i jasnoszary. Materiały tego stylu to przede wszystkim to, co z natury. Właśnie dlatego meble powinny być drewniane, tak jak i pozostałe dodatki. Pojawia się wiklina, ale też kamień. W tekstyliach króluje bawełna i len. Dodatki są dość stonowane w formie. Istotną rolę odgrywa oświetlenie. Przeszklenia są ważne, ale także duża ilość lamp, świec.

Styl loftowy, industrialny

Loft to styl zza oceanu. Tam adaptuje się na mieszkania stare magazyny, hale, poddasza. To właśnie taki industrialny styl wprowadza się też do wnętrz. Takie aranżacje są bardzo surowe, minimalistyczne. Loft to musi być duża przestrzeń, najlepiej nie podzielona ścianami. Jak wygląda to stylistycznie? Podłogi i ściany mają się prezentować jak w fabrykach. To samo tyczy się oświetlenia i innych instalacji. Najlepiej, by wszystkie kable, rury i żarówki były widoczne. Meble powinny być stalowe, surowe w kształtach. Dodatki – najlepiej metaloplastyka, sztuka nowoczesna. Rezygnuje się z tekstyliów i innych dekoracji, które „ociepliłyby” wizualnie wnętrza.

zobacz:  Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Styl minimalistyczny – jak zaaranżować?

Styl minimalistyczny to z kolei propozycja dla wszystkich osób, które lubią porządek. Tutaj im mniej, tym lepiej. W tego typu wnętrzach nic nie stoi na widoku. Meble są wykończone na wysoki połysk, nie mają otwartych półek. Dominuje szkło i stal. Powierzchnie są gładkie. W każdym pomieszczeniu są max 3 kolory. Dekoracje są oszczędne, tak samo tekstylia. Dominują proste, geometryczne bryły.

Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Przeciwieństwem powyższych styli jest glamour. Tutaj liczy się efekt! Wszystko ma być dekoracyjne, błyszczeć, przykuwać uwagę. Takie wnętrza wyglądają luksusowo. Można powiedzieć, że to nieco eklektyczny styl, gdyż łączy ze sobą współczesny design z barokowymi meblami. Pojawiają się kryształowe żyrandole, pikowane sofy, duże lustra, sztukateria. Dominuje róż, filet, złoto i srebro.

Styl klasyczny, czyli jaki?

Oczywiście nie można zapomnieć o stylu klasycznym. Wciąż jest chętnie wybierany. Kojarzy się z przytulnością, domowym ogniskiem. Styl klasyczny to połączenie elegancji i prostoty. Najlepiej pasują do niego meblościanki, komody i stoliki z naturalnego drewna. Centralnym miejscem w salonie jest duży stół z tapicerowanymi krzesłami, a także duża, wygodna sofa i fotele. Stosowane są też wielkie żyrandole, lampy i mosiężne lustra. Kolorystyka jest stonowana. Pojawia się beż, brąz, złoto.

zobacz:  Jak urządzić pokój dla nastolatka? Pomysły na aranżację pokoju młodzieżowego

Jeden komentarz

  • Anna Wilk

    Podoba mi się styl industrialny, ale nie wiem, czy on jest dobry do domu. Takie pomieszczenia są zbyt surowe wewnątrz. Zdecydowanie lepszy jest moim zdaniem styl skandynawski. Taki też mam u siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *