Jak wybrać materac do łóżka? Na co zwrócić uwagę szukając materaca?

Wiele osób mylnie uważa, że najważniejszym aby się wysypiać jest łóżko. Po części tak, bo skrzypienie i trzeszczenie podczas przewracania się z boku na bok może uprzykrzać sen. Jednak jest coś ważniejszego, a mianowicie materac. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru, by się wysypiać.

Dlaczego wybór materaca jest ważny?

Zakłada się, że sen powinien trwać 8 godzin, a więc nie trudno policzyć, że około 1/3 życia spędzamy właśnie w łóżku… Właściwie ważniejsza od długości snu jest jego jakość. Tę może nam zagwarantować spokój ducha, właściwa temperatura w sypialni, ale też dobrze dobrany materac. Podczas snu mięśnie powinny się rozluźnić, nerwy uspokoić, by w pełni można było zregenerować organizm i przygotować go na kolejny trudny dzień. Właśnie dobrze dopasowany do potrzeb materac zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa, a zatem sposób na zdrowy sen. Zabrzmi dość banalnie, ale to jemu zawdzięczać możemy dobre samopoczucie z rana, ale i długofalowo – zdrowie.

Rodzaje materacy

Aby móc w ogóle zorientować się w tym, co oferując nam producenci, warto zapoznać się z rodzajami materacy, jakie są w sprzedaży. Wyróżnić możemy:

  • materac sprężynowy (bonelowy) – zbudowany jest ze sprężyn wykonanych z wysokogatunkowego drutu, które tworzą swego rodzaju siatkę. Obłożone są ochronną wkładką. Od ilości zwojów sprężyn zależy sprężystość i grubość materaca. Największą sprężystość mają materace 5-zwojowe. Decydując się na tego typu materac sprawdzić należy średnicę drutu i jakość, która powinna być potwierdzona certyfikatem ISO 9001. Największą zaletą tego typu materacy jest ich niska cena. Do wad trzeba zaliczyć twardość, bardzo małą elastyczność punktową przez co materac nie dopasowuje się do kształtu ciała, a my się nie wysypiamy.
  • materac kieszonkowy (kieszeniowy) – można powiedzieć, że właściwie jest to też materac sprężynowy. Jednak tutaj sprężyny nie są ze sobą połączone. Każda z nich umieszczona jest w specjalnej kieszeni wykonanej z tkaniny. Każda sprężyna działa niezależnie, więc materac jest bardziej elastyczny i dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Materac kieszonkowy to doskonałe rozwiązanie dla dwojga. Każda ze śpiących osób, niezależnie od różnicy w ciężarze i długości ciała, może wypoczywać komfortowo. Taki materac jest jednak droższy niż bonelowy i trzeba zwrócić podczas zakupu uwagę na to, jakiej jakości jest materiał, którym okryte są sprężyny.
  • materac lateksowy – uważany jest za jeden z lepszych materacy. Wykonany jest ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego. Przy zakupie warto wybrać model z jak największą zawartością naturalnego lateksu. Dzięki temu cechuje go elastyczność i wysoki komfort spania. Materac lateksowy jest trwały, nie odkształca się, ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu jest idealne dla alergików. Optymalna grubość to ok. 17-20 cm. Tego typu materac nie wydaje niepożądanych odgłosów podczas zmiany pozycji w czasie snu. Jest świetną opcją dla dwojga. Sprawdza się w zestawieniu z regulowanym stelażem.
  • materac piankowy to alternatywa dla lateksowego. W nim zastosowane mogą być trzy rodzaje pianek poliuretanowych: zwykła, wysokoelastyczna i termoelastyczna. Materac z dobrej jakości pianek perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała, reaguje na jego ciepło, dzięki czemu świetnie podpiera kręgosłup, zmniejsza nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Polecany jest dla dwóch osób o różnej wadze. Tego typu materace nadają się do ruchomych stelaży, niestety są stosunkowo drogie.

Czy materac musi posiadać pokrowiec?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Koniecznie! Taki pokrowiec trzeba mieć możliwość zdjąć i wyprać. Jego główną funkcją jest oczywiście ochrona wkładu przez zabrudzeniem, kurzem i zniszczeniem. Pokrowce dostępne na rynku mają jednak różnego rodzaju właściwości, np. dzięki wzbogaceniu jonami srebra mają działanie bakteriobójcze. Mogą też zapewniać lepszą wentylację, a nawet być nasączane olejkami eterycznymi. Niektóre pokrowce mają dodatkowo wszytą piankę termoelastyczną.

Materac twardy czy miękki?

Mitem jest, jakoby twardy materac był lepszy dla kręgosłupa. Podczas snu na takim podłożu krew w miejscach ucisku nie krąży swobodnie. Przez to mięśnie muszą utrzymać kręgosłup w odpowiedniej linii, czyli „pracują” zamiast odpoczywać. Sen jest płytki. Dobry nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Jeśli zapadamy się na łóżku, to każda zmiana pozycji wymaga pracy mięśni. Szczególnie osoby z wadami kręgosłupa powinny unikać twardych materacy. Zwłaszcza z dodatkiem kokosa.

Dobry materac powinien mieć strefy twardości, które pozwolą lepiej dopasować mu się do kształtu ludzkiego ciała. Takie umocnienie musi być w linii bioder, strefie ramion. Najlepsze są materace z 7 strefami twardości, ale dedykowane są tylko osobom o wzroście powyżej 160 cm.

2 komentarze

  • ghpokeu

    O rany! Tyle rzeczy trzeba sprawdzić? Ja to wolę iść do sklepu i zdać się na profesjonalistów. Oni najlepiej wiedzą, jak doradzić. No chyba, że ma się pecha i idzie się do sklepu, gdzie dorabiają sobie studenci.

  • Aga

    Ja szukałam materaca 2 miesiące. Trochę mnie denerwowało, że niektórzy handlowcy czy sprzedawcy mieli gdzieś moje potrzeby. Tylko gotowe formułki i wskazywanie najdroższych materacy. Któregoś dnia przypadkowo rozmawiałam z koleżanką z pracy, o tym jak nie jest łatwo wybrać materac. I to był strzał w 10. Koleżanka podała mi stronę polskiego producenta od którego sama kupiła materac. Zadzwoniłam i odebrał przesympatyczny Pan Andrzej. Rozmawialiśmy ponad półgodziny. Dobranie odpowiedniego materaca to była tylko formalność. Wybrałam materac ze średniej półki Euforia memory 160 na 200. Powiem w jednym zdaniu rewelacja i cena też ok bo zapłaciłam 1790 zł – rabat, ponieważ byłam z polecenia. Pozdrawiam Wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *