Salon w stylu loft – jak urządzić industrialny pokój dzienny?

Młodzi ludzie marzą o tym, by zamieszkać we wnętrzu w stylu amerykańskich loftów. Za oceanem adaptuje się na mieszkania pomieszczenia magazynowe, fabryczne. Na szczęście są sposoby na to, by urządzić w tym stylu pokój, a nawet całe mieszkanie. Dzisiaj zdradzamy, jak zaaranżować salon. Rady sprawdzą się również w kawalerce.

Przestrzeń w lofcie

Najważniejsze jest, by maksymalnie powiększyć przestrzeń. Czasami warto zburzyć ściankę działową pomiędzy salonem a przedpokojem, kuchnią lub jadalnią. Oczywiście, jeśli jest to możliwe. Industrialne wnętrze jest otwarte, duże.

Podłoga w stylu loft

Najlepiej, by podłoga była betonowa. Niestety bardzo często taka posadzka pyli, trudno się ją myje. Zabezpieczenie jej jest kosztowne. Co można zrobić? Warto przemyśleć położenie wykładziny PCV imitującej beton. Jeśli w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe – można położyć płytki o fakturze betonu. Doskonale sprawdza się też drewniana podłoga. Z tą różnicą, że musi wyglądać na starą. Idealne są więc deski z ciemnego drewna, parkiet w jodełkę, a nawet panele imitujące drewno ze skrzynek na wino.

zobacz:  Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Ściany w industrialnych wnętrzach

Salon, czy pokój ogólnie, który ma być loftem powinien mieć oczywiście surowe, nieidealne ściany. Może być to pełna pęknięć i ubytków powierzchnia pomalowana na biało. Świetnie sprawdza się czerwona cegła – zarówno oryginalna, jak i jej imitacja. Można ją też pomalować na biało, ale zostawiając niedociągnięcia. Warto też na ścianach położyć beton architektoniczny.

Meble industrialne do loftu

W salonie muszą znaleźć się meble wypoczynkowe. Te industrialne, to z pewnością masywne sofy i fotele obite skórą. Można postawić też na szare, tapicerowane sofy. W wersji bardziej ekonomicznej i DIY można zrobić stelaż z drewnianych palet i położyć na nie piankowe materace obite materiałem, koniecznie ciemnym.

Stolik kawowy to powinien być oryginalny dodatek. Świetnie w jego roli sprawdza się drewniana szpula po kablach. Można wykonać samodzielnie stół z palety lub skrzynek na jabłka. W roli stołu kawowego świetnie sprawdzi się też drewniana skrzynia , np. wojskowa.

Pozostałe meble: regały na książki, komody i szafka RTV powinny być metalowe, przypominać nieco więzienne, czy nawet – piwniczne. Jeśli nie jest to stylistyka bliska sercu, to można postawić na wykonane z wspomnianych już skrzynek po jabłkach. Ewentualnie kupić można na proste, czarne meble z frontami na wysoki połysk.

zobacz:  5 najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz

Dekoracje do wnętrz w stylu loft

Jakie są industrialne dekoracje? Przede wszystkim na ścianach i sufitach powinny być widoczne kable. Warto całą instalację elektryczną ukryć w specjalnych rurkach, które poprowadzone będą na tynku. Włączniki światła, kontakty powinny być masywne, „fabryczne”.

We wnętrzu w stylu loft nie powinno być dekoracji. Dopuszczalne są plakaty w ramach, abstrakcyjne obrazy i tablice rodem z fabryk, warsztatów.

Oświetlenie powinno przypominać typowo techniczne. Doskonale sprawdzają się ozdobne żarówki tzw. edisony, zwisające luźno na kablach. Jako lampa podłogowa może być zastosowany reflektor imitujący filmowy, teatralny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *