Czy opłaca się montować solary? Solary dzisiaj a kiedyś

Panele słoneczne od kilku już lat cieszą się rosnącą popularnością. Zakładane są na prywatnych domach, jak i w budownictwie użyteczności publicznej. Solary zapewniają dostęp do ciepłej wody, a zimą mogą wspomóc ogrzewanie domu. Dlaczego jeszcze warto je zamontować? Czy solary są opłacalne?

Solary – czy się opłacają?

Szacuje się, że przez wykorzystanie instalacji solarnych można zaoszczędzić nawet 60% energii. Zmniejsza się zużycie oleju, gazu czy prądu. Panele słoneczne mogą zapewnić ciepłą wodę, a latem wspomóc ogrzewanie i odciążyć kotły grzewcze. Korzyści wynikające z ich stosowania są więc możliwe przez cały rok. Aby jednak tak się stało, trzeba wiedzieć, jakie kolektory wybrać, ile ich ma być, jakie jest zapotrzebowanie itp. Solary montuje i doradza w sprzedaży wiele firm, dzięki temu łatwiej jest dobrać panele do danego domu czy budynku użyteczności publicznej.

Solary kiedyś a dziś

Panele słoneczne stają się bardziej powszechne, kiedyś decydowali się na nie nieliczni. Do ich montażu skłania nie tylko troska o ekologię i oszczędności. Możliwe jest skorzystanie z programów rządowych, które wspierają inwestowanie w odnawialne źródła energii. Mowa głównie o projekcie „Prosument 2”. Program obejmuje montaż solarów na potrzeby domów jedno- i wielorodzinnych. W ramach tego wsparcia możliwe jest dofinansowanie inwestycji w wysokości od 15 do 30% jej wartości. Chcąc uzyskać takie wsparcie rządowe, należy złożyć wniosek w banku, który współpracuje z NFOŚiGW. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, wówczas może zostać podpisana umowa kredytowa na preferencyjnych warunkach.

zobacz:  Kładzenie glazury samodzielnie czy z pomocą glazurnika?

Solary – dlaczego warto je zamontować?

Instalacje solarne mają wiele zalet, które skłaniają do ich montażu. Wśród nich wymienia się oszczędność. Chociaż solary nie należą do tanich inwestycji, ich koszty zwrócą się w ciągu lat. Dzięki nim zmniejsza się zużycie paliwa lub energii. Latem, w dobrze nasłonecznionych regionach, instalacje mogą pokryć w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Niewielkie są też koszty obsługi. Nie są one w dodatku uzależnione od prądu czy gazu.

Solary to też korzyści dla środowiska. Jest to ekologiczne rozwiązanie, do ogrzania wody wykorzystane są odnawialne źródła energii. Korzystanie z takich kolektorów nie zanieczyszcza powietrza, nie powoduje emisji szkodliwych gazów, nie powstają przez to żadne spaliny itp.

Dla wielu osób zaletą takich instalacji jest to, że nie wymagają one przebudowy domu czy zmian w projekcie budowlanym. Nie są też konieczne urzędowe pozwolenia. Panele są łatwe w instalacji, najczęściej są montowane na dachu, ścianie lub na gruncie.

Solary podnoszą wartość nieruchomości. Dla wielu osób jest to istotna korzyść. W momencie sprzedaży domu, jego cena rośnie. To też dobra wiadomość dla inwestorów, którzy budując nieruchomości wyposażone w nowoczesne kolektory solarne, mogą sprzedawać je po wyższej cenie.

zobacz:  Jak wybrać ramkę na zdjęcia? Co oferują nam sklepy z ramkami na zdjęcia?

Jeden komentarz

  • Kian

    Moim zdaniem opłaca się montować solary przede wszystkim dlatego, że daje to możliwość odcięcia się od ogólnej sieci. Panele mogą zwiększyć samowystarczalność, a to chyba dobrze, prawda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *