Jak działają rolety rzymskie, jak uszyć roletę rzymską?

Podobają ci się rolety rzymskie, lecz masz wątpliwości, czy będą pasować do twojego wnętrza? A może po prostu nie wiesz, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru? Przedstawiamy w artykule to, co warto wiedzieć o roletach rzymskich.

Rolety rzymskie – do kuchni, salonu, sypialni?

Rolety rzymskie to stylowe, dekoracyjne wykończenie okien, nic więc dziwnego, że tak chętnie są wybierane – stanowią coraz większą konkurencję dla praktycznych rolet dzień-noc. Czym się wyróżniają i jak działają? To bardzo proste – materiał, podczas zwijania, tworzy specyficzne, ozdobne fałdy.

Cała tajemnica tkwi w tym, że co ok. 25-30 cm, w tkaninie umieszczane są tunele z przezroczystymi poprzeczkami. Dzięki temu roleta zwija się w sposób kontrolowany, a fałdy są równe i estetyczne.

Z pomocą tych rolet odmienisz każde wnętrze, sprawdzą się zarówno w kuchni, w salonie, jak i w sypialni. Ich przepuszczalność może być różna, w zależności od grubości materiału. Dlatego zobacz, jak wybrać rolety rzymskie oraz na co zwracać uwagę.

Jak wybrać rolety rzymskie?

Możesz rolety rzymskie kupić w sklepach internetowych (sprawdź ofertę np. lagusto.pl) lub wykonać samodzielnie, a nasze wskazówki przyjdą ci z pomocą. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, ważnych jest kilka elementów. Rolety rzymskie są uniwersalne, ponieważ mogą pełnić zarówno funkcję firany, jak i zasłony. Wszystko zależy od tego, jak przezroczysta będzie tkanina. W sypialni i w salonie radzimy stawiać na grubsze, bawełniane rolety, które chronią przed prażącym słońcem. W kuchni wystarczy półprzezroczysta roleta. To również dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, w których dostęp do naturalnego światła jest nieduży.

Kolejną kwestią jest design. Przez to, że rolety rzymskie zwijają się w dekoracyjne fałdy, kojarzone są przede wszystkim z bardzo ozdobnym wykończeniem okien. Z tego względu osoby, które stawiają na nowoczesne, minimalistyczne aranżacje, nie biorą ich pod uwagę. Jest to błąd. Dlaczego? Ponieważ rolety rzymskie, dzięki temu, że wykonywane są z tkanin, dodają przytulności wnętrzu. Mogą być wykończone w prosty sposób, pasujący do aranżacji. W sklepach dostępne są nie tylko rolety rzymskie z falbaną, ale również bardziej nowoczesne wersje.

Pozostaniemy jeszcze na chwilę przy tkaninach. Mogą być one naturalne lub syntetyczne. Które są lepsze? To zależy. Kieruj się ich grubością, trwałością, a także sztywnością. Len, choć naturalny, łatwo się gniecie, po rozwinięciu taka tkanina może nie wyglądać już dobrze. Za to bawełna z syntetyczną domieszką będzie być bardziej elastyczna, trwała.

Oprócz tego ważny jest także sposób montażu oraz mechanizm rozkładania rolet. Rolety rzymskie mogą być montowane na karnisz bądź na rzepy. W tym drugim przypadku wystarczy nad oknem zamocować specjalną listwę. Jeśli zaś chodzi o mechanizm rozkładania, to najczęściej jest on sznurkowy lub koralikowy. Sznurkowy sprawdzi się w przypadku lekkich, zwiewnych tkanin, koralikowy natomiast umożliwia precyzyjne ułożenie rolety. Będzie o wiele lepszym wyborem, gdy wybierasz grubszą i co za tym idzie, cięższą tkaninę.

Jak uszyć roletę rzymską? Praktyczne wskazówki

Wspominaliśmy o tym, że rolety rzymskie możesz uszyć samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Najpierw musisz dokładnie wymierzyć okna, aby ocenić, jaka powinna być długość tkaniny po rozwinięciu. Do ustalonych w ten sposób wartości, należy doliczyć jeszcze po 2 cm na podwinięcie boków, dołu oraz góry rolety. Pamiętasz, jak wspominaliśmy o tunelikach? Musisz dodatkowo doliczyć po ok. 1 cm wolnego materiału, aby móc je wykonać.

Gdy masz wykrojony materiał, należy go… dokładnie wyprasować, a także zaprasować kawałki materiału, które będziesz podwijać. Potem zostaje już tylko szycie, podczas którego należy uwzględnić także taśmę rzepową oraz tuneliki na patyczki, dzięki którym roleta będzie się zwijać w kontrolowany sposób. Końcowym etapem jest zamocowanie mechanizmu rozkładania i zwijania rolety.

Oczywiście, ten krótki poradnik ma za zadanie jedynie pokrótce przedstawić, jak uszyć roletę. Jeśli uznasz, że podołasz temu wyzwaniu, sięgnij po szczegółowe tutoriale dostępne w internecie.

Jeden komentarz

  • Dwie lewe ręce

    Planuję założyć w kuchni roletę rzymską, ale kupię gotową. Nie umiem szyć, więc nie będę się na to porywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *