Niepopularne, rzadkie, dawne meble lub wystrój wnętrz, których raczej nie spotkasz już dzisiaj

Meble vintage, z PRL-u czy antyki wracają do łask. Coraz więcej osób stawia na oryginalny wystrój wnętrz, a żeby to osiągnąć, szuka niespotykanych już rozwiązań. Należysz do tej grupy? W takim razie sprawdź, jakie wyposażenie, aranżacje są już rzadkością i… zainspiruj się.

Fotel 366

Fotel 366, częściej znany pod nazwą fotel Chierowskiego, to jeden z najpopularniejszych mebli PRL-u i co tu dużo mówić, jego oryginalny kształt wraca dziś do łask. Fotel ten jest prosty, minimalistyczny, posiada nowoczesną, nawet jak na obecne czasy, konstrukcję. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim lekko rozchylonymi, zwężającymi się ku dołowi nogami. Tapicerowane siedzisko wykonywane było z dobrej jakości tkanin, dzięki czemu fotele te charakteryzują się dużą trwałością.

Obecnie wielu producentów próbuje odtworzyć ten model, z mniejszym lub większym sukcesem. Jednak po tych designerskich meblach po prostu widać, że… są nowe. Dlatego lepiej polować na okazy z drugiej ręki. A jak głoszą nieoficjalne informacje, nierzadko można je spotkać przy osiedlowych kontenerach na śmieci.

Byfyj

Byfyj, czyli kuchenny kredens, to mebel typowy dla mieszkań i domów zlokalizowanych na Górnym Śląsku. Popularny zwłaszcza przed drugą wojną światową, dziś można spotkać go o wiele rzadziej, a jeśli już, to częściej w klimatycznych kawiarniach czy restauracjach, niż w mieszkaniach. Dlatego, jeśli chcesz wyróżnić się oryginalną aranżacją, postaw na ten bardzo praktyczny i jednocześnie efektowny regał z przeszklonymi, górnymi półkami.

Stara maszyna do szycia Singer

Czy maszyna do szycia może stać się elementem aranżacji? Tak, jeśli postawisz na zabytkowy, popularny model firmy Singer (od razu polecamy tutaj dokładne przejrzenie piwnicy/strychu twojej prababci, bo może okazać się, że właśnie takie perełki tam odkryjesz). Poszukiwana jest nie tyle sama maszyna, ile konstrukcja, stolik, na której się znajduje. Dlaczego? Ponieważ w stosunkowo prosty sposób można przerobić ją na stolik, biurko czy nawet podstawkę pod umywalkę, jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej.

Porcelanowe figurki z lat 60. i 70.

Dotychczas pisaliśmy głównie o meblach, a przecież to nie tylko one tworzą wystrój wnętrz. Najczęściej ostateczny charakter aranżacji wyraża się poprzez dodatki. Mogą to być m.in. porcelanowe figurki, popularne w latach 60. i 70. I tutaj znowu wystarczy wybrać się do domu babci lub prababci, by odkryć prawdziwe skarby, które dziś mogą stać się stylową dekoracją, pasującą zarówno do wnętrza w stylu retro, jak i do… nowoczesnego. Bo w końcu o zabawę stylami tu chodzi, prawda?

Gdzie szukać oryginalnego wyposażenia wnętrz?

Na koniec mamy radę, gdzie szukać oryginalnego wyposażenia wnętrz, które na dodatek nie zrujnuje twojego portfela. To przede wszystkim targi staroci. Zwykle odbywają się raz w tygodniu, natomiast te większe (a więc potencjalnie najbardziej atrakcyjne) – raz w miesiącu. To sposób na to, aby kupić stare meble, zastawę czy dodatki do domu. I to często za grosze. Chociaż może okazać się, że zakupione rzeczy będą wymagać renowacji, to uwierz nam, że komoda vintage czy krzesło typowe dla PRL-u będą tego warte.

W twoim mieście ani w okolicy nie odbywają się targi staroci? Nic straconego – od czego jest internet. Przeglądaj lokalne serwisy ogłoszeniowe, w których znajdziesz równie wiele ofert. Tylko uwaga, kto pierwszy, ten lepszy, a co atrakcyjniejsze czy korzystniejsze ogłoszenia szybko znikają. Dlatego mamy jeszcze jedną wskazówkę. Gdy polujesz na okazje, zawsze przeglądaj oferty, sortując je od najnowszych. Zmniejszysz tym samym ryzyko przegapienia okazji, a być może zdobędziesz też coś, czego nie ma nikt z twoich znajomych.

Jeden komentarz

  • Lodzia

    Wydaje mi się, że porcelanowe figurki akurat są częstym elementem wystroju, maszyna już niekoniecznie, a niektóre są naprawdę piękne. Byfyj chciałabym mieć:). Dodałabym do tego jeszcze fotel bujany, bo choć wróciły do łask, to nieczęsto jednak widzi się je w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *