Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Jeśli należysz do osób, które lubią bogactwo, przepych i luksus, na pewno zainteresuje Cię styl francuski we wnętrzu. Tym, co wyróżnia takie aranżacje jest symetria, która nadaje harmonii pomieszczeniu. Jak jednak osiągnąć równowagę między blichtrem a romantyczną lekkością? Te porady podpowiedzą Ci jak urządzić mieszkanie rodem z francuskich powieści.

Czym wyróżnia się styl francuski we wnętrzu?

Obecnie styl francuski pozwala na zestawienie starych mebli z nowymi trendami tak, by pomieszczenia nie były przytłoczone, ale miały w sobie klasę. Francja słynie z mebli w stylu króla Ludwika, a więc antyków pełnych złoceń, ozdób i wyrafinowanych motywów. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie pełne staroci ma być zagracone i przytłaczające nadmiarem sprzętów. Symetria jest zdecydowanie tym, co wyróżnia wnętrze w stylu francuskim. Charakterystycznym detalem jest tutaj także sztukateria czyli elementy dekoracyjne takie jak stiuki i ornamenty.

zobacz:  Wanna czy prysznic? Co wybrać do łazienki?

Na co zwrócić uwagę projektując wnętrze w stylu francuskim?

Meble w stylu francuskim (tak zwane „ludwiki”) powinny być lekkie o zaokrąglonych kształtach. Na pewno złocenia, okucia i snycerka są tutaj bardzo pożądanymi elementami. Podstawowym kształtem jest elipsa, więc warto postawić na opływowe stoliki, sofy i szafki. Pamiętaj jednak o lekkości, meble stylizowane na francuskie nie mogą zagracać pomieszczenia. Jednym z obowiązkowych motywów jest tutaj kominek, który przywołuje skojarzenia z rodzinnym, domowym ciepłem. Jeśli już się na niego zdecydujesz, koniecznie powinien mieć kolumny i być zdobiony pilastrami.

Dodatki do salonu w stylu ludwikowskim

W salonie urządzonym w stylu francuskim nie może zabraknąć kryształów. Blaski i błyski, które wydobywa z nich światło pozwoli przenieść się w myślach do sali balowej jednego z najbardziej wytwornych pałaców królewskich króla Ludwika. W pomieszczeniu wszystko powinno lśnić, mile widziane są tu także lustra, które dodatkowo odbiją światło rzucane przez ogromny żyrandol. W salonie stylizowanym na francuski nie może zabraknąć lichtarzy, bielonego popiersia antycznego atlety czy antycznego zegara. Francuskie wnętrza kochają obrazy i to te wielkoformatowe. Nie zapomnij wiszących na ścianach portretów umieścić w złotych ramach. Jak najbardziej na swoim miejscu będą tutaj też sztychy i kunsztowne drzeworyty.

zobacz:  Kładzenie glazury samodzielnie czy z pomocą glazurnika?

Jakie materiały wykorzystać do aranżacji francuskiego pomieszczenia?

Na pewno ze stylem francuskim zaprzyjaźni się politurowane drewno, dobrze sprawdzą się też tutaj forniry, okucia, płaskorzeźby. Jeśli Twoje meble są dość nowoczesne, powinnaś poddać je specjalnej obróbce stylistycznej. Materiałami, które podkreślą piękno drewna są naturalne tkaniny, jednobarwne lub o delikatnych prawie niewidocznych wzorach.

Jak zagospodarować przestrzeń w paryskim wnętrzu?

Francuskie wnętrze powinno być otwarte, a więc warto tu postawić na jasne barwy. Funkcje dekoracyjne pełnią tu też duże okna i przestronne balkony czy tarasy, które dodatkowo wypełniają pomieszczenia światłem. Wspomniano już o tym, że w paryskim pokoju mile widziane są dodatki – najlepiej sprawdzą się tu te w stylu prowansalskim lub glamour.

Jeśli chcesz nadać francuskiemu pomieszczeniu nieco mroczny charakter, przełam jasną kolorystykę barwami takimi jak czerń czy grafit. Stosowane z umiarem nie tylko wydobędą klasę pokoi, ale też wprowadza nutę tajemniczości (która bardzo mocno nawiązuje do romantyzmu).

Jeden komentarz

  • dajana

    to kompletnie nie moje klimaty ale wierze, ze sie komus moze podobac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *