Co to jest styl wabi-sabi we wnętrzach?

Styl wabi-sabi odnosi się do japońskiej filozofii powstałej ponad 600 lat temu. To połączenie słów prostota (wabi) oraz piękno (sabi). We wnętrzach wabi-sabi króluje swojskość, ale też pewna surowość wynikająca z charakteru kultury, z której ten trend pochodzi. Przeczytaj ten artykuł, bo być może wabi-sabi idealnie pasuje do Twojego mieszkania lub domu.

Czym jest styl wabi-sabi?

Styl wabi-sabi odnosi się do rzeczy prostych – takich, które dzielnie przetrwały upływ czasu. Nietrudno więc domyślić się, że pomieszczenia nie będą tutaj przesycone nadmiarem sprzętów, ale wręcz przedmioty stare lub takie, które lata świetności mają już za sobą – zyskają drugie życie. Wnętrza nadszarpnięte zębem czasu mają tutaj swój urok, starzeją się razem z nami i na tym właśnie polega ich piękno. Piękno tego, że towarzyszą nam w codziennym życiu i nie są do końca doskonałe. Styl wabi-sabi odpuszcza profesjonalizm na rzecz naturalności, prostoty i niewyszukanych rozwiązań.

Wabi-sabi, czyli na jakie elementy wnętrza zwrócić uwagę?

Wyznacznikiem stylu wabi-sabi we wnętrzach jest naturalność, stawia się też tutaj na materiały organiczne – kamienie, ceramikę, wieloletnie drewno, tkaniny takie jak len i płótno. Wyglądu przedmiotów nie należy też zmieniać czyli nadmiernie ich czyścic i polerować. Powinny bowiem zachować swoją barwę i fakturę.

Symetria w stylu wabi-sabi jest zastąpiona asymetrią czyli tym, co stworzyła sama natura: nieregularność linii i organiczne wzory. Tekstura przedmiotów jest tutaj nierówna, chropowata, nie nosi śladów ingerencji człowieka. Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze było urządzone w stylu wabi-sabi, zapomnij o gładkich powierzchniach i sztucznych kolorach – światło ma wydobywać głębię przedmiotów, ich prawdziwy charakter, nawet jeśli jest on mocno niedoskonały. Wabi-sabi to także poszanowanie przestrzeni, brak marnowania miejsca na niepotrzebne elementy. Pomieszczenia powinny wyglądać tak, jakby przed momentem stworzyła je sama natura, a nie znany projektant wnętrz.

Jakie przedmioty pomogą stworzyć klimat wabi-sabi?

Wabi-sabi nie przypadnie do gustu każdemu. Miłośnicy bogatych wnętrz urządzonych zgodnie z najnowszymi katalogami nie będą zainteresowani trzymaniem przedmiotów, które dawno mogłyby już trafić na śmietnik. Co to jednak za rzeczy? Otóż potłuczone misy. Tak, tak, to nie żart. Czy wiesz, że japońska sztuka odnawiania potłuczonej ceramiki (Kintsukuroi) wykorzystuje do tego celu lakę? Dzięki temu zabiegowi pęknięta misa czy wazon zyskują drugie, piękniejsze życie, gdyż powstałe po „sklejeniu” naczynie ma bardzo oryginalne wzory i staje się elementem ozdobnym. Ty możesz potłuczoną ceramikę skleić klejem z odrobiną kolorowego proszku. Może efekt nie będzie ten sam, co z użyciem żywicy, ale na pewno wyjdzie ciekawy motyw.

W stylu wabi-sabi bardzo cenione są rzeczy ręcznie wytwarzane czyli tak zwane „hand made”. Wszystko co znajdziesz na pchlich targach lub kiermaszach może bardzo przydać się do ozdabiania Twojego wnętrza. A więc stoły i krzesła z surowego drewna, płócienne zasłony, sklejone misy będą tu jak najbardziej na swoim miejscu.

Jakie kolory do stylu wabi-sabi?

Przede wszystkim wabi-sabi bardzo mocno trzyma się natury, więc wnętrza urządzone w tym stylu muszą mieć wiele z nią wspólnego. Dominują tu wszelkie kolory ziemi takie jak brązy, beże, zgaszone zielenie, odcienie piasku, starego złota i pokrytej patyną miedzi. Prześlizgujące się po nich światło wydobędzie ich prawdziwy charakter – przywoła skojarzenia z prostotą i z czasami kiedy człowiek korzystał z darów ziemi i nie próbował zmieniać czegoś, co istnieje od lat.

Jeden komentarz

  • TBB1986

    Nie słyszałem o takim stylu. Wciąż coś nowego wymyślają. Ja jestem zdania, że ważne żeby w domu było schludnie. A styl? No co kto lubi. Jedni wolą wysoki połysk, inni retro. Grunt to dobrze się czuć we własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *