Pompy ciepła to interesujące rozwiązanie na pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny. Na rynku dostępnych jest jednak wiele typów tych instalacji, a każdy z nich posiada swoją charakterystykę. Warto więc poznać wady i zalety poszczególnych typów pomp ciepła.
Pompa ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła powietrze-woda mogą być jednymi z najbardziej znanych systemów do domu jednorodzinnego czy mieszkania. Zasada działania pompy ciepła tego rodzaju jest dość intuicyjna. Pobiera ona energię skumulowaną w powietrzu, a następnie przekształca ją w energię cieplną. Pompy ciepła typu woda-powietrze są szerokodostępne dla użytkowników i można je znaleźć na stronach dostawców takich jak np. http://www.eco-team.pl/oferta/pompy-ciepla, gdzie przedstawione są również szczegóły poprzednich realizacji.
Przy wyborze instalacji warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Pierwsza zaleta, czyli szeroka dostępność, wynika bezpośrednio z tego, że montaż pompy ciepła tego rodzaju jest relatywnie prosty. Do wyboru są dwa rodzaje systemów, tzw. split oraz monoblok. Pierwszy z nich składa się z jednostki zewnętrznej, którą łatwo poznać po widocznym przez osłony wentylatorze, oraz wewnętrznego wymiennika ciepła. Monoblok to rozwiązanie kompaktowe, co również można uznać za jego zaletę. Zamknięcie całego systemu w jednej jednostce może okazać się dość wygodne dla części użytkowników. Dodatkowo monoblok może być systemem relatywnie cichym.
Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, można je określić jako zależne od preferencji. Monoblok może być urządzeniem większych gabarytów, ale jeśli nam to nie odpowiada, zawsze można wybrać rozdzielny system split. Przed montażem warto więc przeanalizować swoją indywidualną sytuację oraz przejrzeć opinię użytkowników.
Gruntowa pompa ciepła
Pompy ciepła gruntowe są kolejną interesującą metodą pozyskiwania energii z otoczenia, ale jest to rozwiązanie bardziej inwazyjne. Zaczynając jednak od zalet, gruntowa pompa ciepła jest zdecydowanie prostsza i bezpieczniejsza w obsłudze niż standardowy piec. Przede wszystkim jednak ten rodzaj systemu grzewczego czerpie energię bezpośrednio z ziemi. Podstawą działania jest tu bowiem system orurowania wpuszczony w głąb ziemi zaraz przy domu.
Wadą tego rozwiązania jest natomiast konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych. Tym samym oznacza to również potencjalnie wyższy koszt inwestycji. Warto więc pamiętać, że w niektórych przypadkach możliwe jest do uzyskania dofinansowanie pompy ciepła.
Wodna pompa ciepła
Wodna pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co gruntowa, ale w tym wypadku kluczowe jest wykorzystanie wód otaczających dom jednorodzinny lub inne miejsce inwestycji. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania okolicznych zbiorników wodnych lub studni bez zanieczyszczania wody. Jest to również system bezpieczniejszy od standardowego kotła.
Wadą wodnych pomp ciepła może być ich wyższy koszt związany z ingerencją w pobliskie środowisko. Jeśli instalacja nie znajduje się w pobliżu naturalnego zbiornika wody, konieczne może okazać się wykopanie dodatkowej studni, co może wiązać się z kosztami. Przy planowaniu montażu pompy ciepła, warto więc rozważyć ubieganie się o dofinansowanie.
Zastanawiając się więc, jakie pompy ciepła do domu jednorodzinnego sprawdzą się najlepiej, warto zapoznać się z trzema podstawowymi typami. Pompy ciepła powietrze-woda są jednym z wygodniejszych i prostszych rozwiązań, a opinię o nich są szerokodostępne. Może to więc pomóc w podjęciu decyzji. Idąc dalej, gruntowe i wodne pompy ciepła mogą okazać się interesującym wyborem dla osób, które chcą czegoś więcej niż kompaktowy monoblok lub split. Ich montaż jest jednak nieco bardziej wymagający, więc dobrym pomysłem będzie skorzystanie z opinii eksperta.
Ja mam pompę powietrze-woda, jest bardzo uniwersalna, służy nam dwa lata i póki co to sprawdza się świetnie.
Mnie została polecona gruntowa pompa ciepła i naprawdę cenię sobię to rozwiązanie 🙂