Jak wybrać pralkę, na co zwrócić uwagę?

Pralka może okazać się niezbędnym przedmiotem w większości domów. Jej wybór warto więc dobrze przemyśleć, ponieważ przeważnie sprzęt ten nie podlega tak częstej wymianie jak inne rzeczy kupowane do domu. Warto więc zapoznać się z podstawami tego jak wybrać pralkę i na co zwrócić uwagę.

Jak dobrać pralkę do potrzeb?

To jak wybrać pralkę może okazać się kwestią problematyczną i nie ma w tym nic zdrożnego. Planowany zakup może okazać się inwestycją, która odpłaci się nam spokojem ducha oraz czystymi ubraniami. Na rynku dostępne są różne rodzaje i typy automatów, które często zbierane są w rankingu pralek. Jednak ponad rankingami, na pierwszym miejscu powinna stać nasza indywidualna potrzeba.

To którą pralkę wybrać może definiować na przykład rodzaj zabudowy. Przy małej ilości miejsca warto przejrzeć najlepsze pralki ładowane od góry. Z drugiej strony, kiedy priorytetem jest estetyka, warto rozważyć również pralki do zabudowy, które łatwiej wkomponują się w całość pomieszczenia.

Istotne są również nasze zdolności finansowe, ponieważ pralka nie jest najtańszym z urządzeń użytku domowego. Zastanawiając się którą pralkę wybrać, warto rozważyć również automaty używane. Dostępność urządzeń gra przy zakupie dużą rolę, więc warto przejrzeć pralki (używane lub nowe) w ogłoszeniach na Sprzedajemy.pl, odpowiednia okazja może trafić się niedaleko nas.

Jak wybrać pojemność pralki?

Jedną z głównych kwestii podczas wyboru pralki powinna być jednak jej pojemność. Wybór tego parametru powinien być zależny od ilości osób w gospodarstwie domowym, lub użytkowników. To jak wybrać dobrą pralkę z uwzględnieniem jej pojemności może odbić się również na ogólnym koszcie jej użytkowania. Otóż kluczowe jest, aby naszą pralkę automatyczną ładować optymalną ilością odzieży.

Włączenie programu prania z niewystarczającą ilością ubrań w bębnie może spowodować niepotrzebne zużycie dużej ilości wody. Aby tego uniknąć, można przyjąć, że optymalna ładowność pralki dla 2-3 osób to 6 kg. Zastanawiając się jednak którą pralkę wybrać dla rodziny 4-osobowej, warto skupić się na modelach o ładowności 7-8 kg. Bardziej skomplikowane może okazać się natomiast to jak wybrać pralkę dla rodziny wielodzietnej lub w przypadku, kiedy korzystało będzie z niej więcej osób. Przy planowanym częstym i obszernym praniu, warto przejrzeć ranking pralek o pojemności 9 kg i więcej.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć pralka?

Jeśli problematyczne jest dla nas to jak wybrać pralkę i suszarkę, może się okazać, że odpowiedni będzie dla nas jeden wielofunkcyjny automat. Przy podejmowaniu decyzji o tym, którą pralkę wybrać, wato zwrócić szczególną uwagę na wszystkie funkcje urządzenia, ponieważ mogą one być kluczowe dla naszego użytkowania. Wspomniana już wcześniej pralkosuszarka to posiada dodatkową funkcję suszenia, przez co może okazać się wygodniejsza od zwykłej pralki automatycznej.

Podobnie sprawa może wyglądać przy tym jak wybrać pralkę automatyczną, ponieważ te prostsze urządzenia również mogą posiadać przeróżne funkcje dodatkowe. Podczas decyzji warto więc zastanowić się, czy konieczny będzie dla nas np. dodatkowy program do prania tkanin ciemnych lub szczególnie delikatnych.

Zastanawiając się więc, jak wybrać pralkę i na co zwrócić uwagę, jednym z głównych kryteriów powinna być nasza indywidualna potrzeba. Jest to istotne, ponieważ sytuacja finansowa może z góry definiować typ pralki, na którym powinniśmy się skupić. Idąc dalej, przy wyborze warto również wziąć pod uwagę to, ile i jak często pranie będzie wykonywane. Pomoże to określić docelową pojemność pralki. Na zakończenie, warto również zwrócić uwagę na funkcje, które oferowane są przez producenta w ramach konkretnego modelu, ponieważ mogą się one diametralnie różnić między różnymi producentami.

2 komentarze

  • Lena

    Ja mam pralkę na wsad 5 kg i NIGDY WIĘCEJ….. Mam kołdre obciążeniową 9 kg i nawet jej w pralce wyprać nie mogę… Następna pralka to tylko taka, która utrzyma 10 kg :/

  • Janina

    Szkoda, że nie trafiłam na artykuł wcześniej jak sama wybierałam pralkę, bo stara wyzionęła ducha. Na pewno nie popełniłabym tylu błędów 🙁 następna pralka na pewno bedzie miała większy wsad, a może nawet zdecyduje się na pralkosuszarkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *