Jak wyczyścić elewację z glonów, porostów?

Glony i porosty mogą skutecznie oszpecić elewację domu. Dobra wiadomość jest taka, że można się ich skutecznie pozbyć. Chcesz wiedzieć w jaki sposób? Czytaj dalej, a poznasz sposoby na wyczyszczenie elewacji z glonów, porostów i innych zabrudzeń. 

Dlaczego glony i porosty pojawiają się na elewacji? 

Pojawienie się na elewacji naszego domu glonów czy porostów wiąże się bezpośrednio z zawilgoceniem zewnętrznych ścian. Jeśli weźmiemy pod uwagę spore opady atmosferyczne połączone z wysoką wilgotnością powietrza, to mamy idealne warunki do rozwoju niechcianej mikroflory. 

Glony pojawić się mogą na każdym rodzaju elewacji, jednak najczęściej można je spotkać po północnej oraz zachodniej stronie fasady. Sprawdź www.umyjemto.pl i dowiedz się więcej o profesjonalnym czyszczeniu elewacji i usuwaniu osadów z budynków mieszkalnych.

Jak wyczyścić elewację? 

Glony, mchy czy porosty usunąć należy specjalistycznymi preparatami, które poradzą sobie z niechcianymi zabrudzeniami elewacji. Wpierw jednak powinniśmy przeprowadzić dokładne czyszczenie, na mokro lub sucho, zaatakowanej ściany. Czyszczenia w opcji na mokro najlepiej dokonać przy pomocy myjki ciśnieniowej, a na sucho posługując się szczotką. Co ważne, jeśli myjemy elewację wodą, koniecznie należy zaczekać na jej wyschnięcie, zanim posłużymy się jakimkolwiek preparatem na glony czy porosty. 

Jak aplikować na elewację środek na glony czy porosty? 

Po oczyszczeniu i osuszeniu elewacji można przystąpić do aplikowania preparatu. Można tego dokonać, wykorzystując pędzel, wałek albo specjalne urządzenie natryskowe. Po odczekaniu do momentu, kiedy elewacja wchłonie preparat, posługując się szczotką, należy usunąć te zabrudzenia, które jeszcze pozostały na jej powierzchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomoże pozbyć się zarodników.

Opcjonalne malowanie elewacji po usunięciu porostów

Aplikacja środka grzybobójczego to nie koniec czynności pielęgnacyjnych związanych z elewacją. Kolejnym krokiem, opcjonalnym, jest pokrycie ścian farbą. Należy pamiętać, że jej rodzaj musi być dopasowany zarówno do użytego wcześniej detergentu, jak i rodzaju elewacji. Specjaliści polecają używania farb silikonowych i silikatowych, których właściwości zwiększają odporność elewacji na występowanie grzybów i innych mikroorganizmów. 

Jak prawidłowo zabezpieczyć elewację przed nawrotem glonów i porostów? 

Usunięcie glonów, porostów czy mchów nie rozwiąże problemu się ich pojawiania na zawsze. Żeby tak było, należy zwalczyć przyczynę się ich pojawiania. Można również zastosować preparaty teflonowe, silikonowe lub siloksanowe, które ograniczą nasiąkliwość powierzchni. Jeśli jednak problem nawraca lub jest większy, niż początkowo myśleliśmy, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmie się elewacją naszego budynku. Pozwoli to nie tylko na pożegnanie glonów i porostów, ale również na skuteczną impregnację i nowy wygląd ścian domu. 

2 komentarze

  • Miro

    Jak czyszczenie elewacji to tylko profesjonalna firma. Kiedyś próbowałem samemu i odpadł mi tynk. Nie dość że wstyd na pół wsi, to jeszcze żona mnie o mało nie zabiła…

  • Ula

    O tak, dodatkowy środek zabezpieczający sprawdza się, szczególnie jeśli ktoś ma domek przy jeziorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *