Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Zanim w domu pojawi się kot, warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby przestrzeń mieszkalna była dla niego atrakcyjna, a przede wszystkim bezpieczna. Podpowiadamy, co należy kupić i jak zaaranżować przestrzeń, aby zwierzak poczuł się dobrze w domu.

Jak urządzić dom dla kota?

Przede wszystkim, chcąc urządzić dom z myślą o kocie, należy zastanowić się nad kocim stylem życia. Należy liczyć się z tym, że będzie starał się wchodzić wszędzie tam, gdzie mu nie wolno. Druga sprawa to kwestia drapania. Dla własnego spokoju lepiej zabezpieczyć meble lub zapewnić kotu coś, co będzie mógł drapać, o czym napiszemy później. Zwierzak powinien mieć też miski z dala od przestrzeni, w której się często chodzi, by w spokoju mógł jeść. Nie mówiąc o kuwecie, która powinna być na uboczu, najlepiej zamknięta lub ukryta w meblu.

Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Nie ma co zapominać o bezpieczeństwu zwierzęcia. Warto pochować lub całkowicie zrezygnować z roślin, które są trujące. Koty lubią podgryzać kwiatki. To samo tyczy się cennych, kruchych przedmiotów. Dla dobra kota, ale też naszego – warto z półek pościągać wazony i inne tego typu dekoracje. W oknach uchylnych należy zamontować specjalne kratki, by zwierzak nie zawisł, chcąc się wydostać na zewnątrz. Balkon należy osiatkować. W oknach, które są często otwierane powinno też się zamontować siatkę lub wytrzymałą moskitierę.

zobacz:  Jakie dekoracje do sypialni?

Legowisko dla kota

Wiele osób uważa, że kotu nie jest potrzebne legowisko – a nawet, że jak mu się je kupi, to i tak nim pogardzi. Jednak nie ma co ufać stereotypom i warto kupić lub samodzielnie wykonać łóżko dla czworonoga. Najlepiej, by nie była to po prostu poduszka, a budka, w które kociak może się schować. Czasami taką kocią skrytką może być po prostu karton. W sprzedaży jest jednak wiele pomysłowych i co najważniejsze – atrakcyjnych wizualnie domków.

Po co kotu drapak?

Aby dzielić przestrzeń domu z kotem i nie żałować, że przyprowadziło się do domu zwierzę, warto kupić drapak dla kota. Dzięki temu jest spora szansa, że przynajmniej część mebli tapicerowanych nie ulegnie zniszczeniu. Tak na poważnie – drapak jest potrzebny kotu do ostrzenia pazurków, ale jest też dla niego atrakcją. Najlepiej poszukać takiego modelu, który ma przyczepione zabawki lub składa się z wielopoziomowych podestów. Koty uwielbiają się wspinać i patrzeć na ludzi z wysokości. Dzięki drapakowi zapewniamy pupilowi i atrakcje, i chronimy swoje meble.

zobacz:  Szalunek lekki na budowie – do jakich prac polecany?

Wybieg dla kota – jak zrobić?

Jeśli kot przebywa w mieszkaniu lub w domu szybko się nudzi. Zwłaszcza, gdy przestrzeń podłogi jest niewielka i nie ma gdzie szaleć. Właśnie dlatego warto zrobić mu wybieg. Jak? Wykorzystując do tego ściany! Koty uwielbiają wspinaczkę, więc na ścianach warto zamontować półki – schodki. Dobrze jest też zawiesić hamak, zrobić tunel i inne tego typu przejścia. Na końcu trasy, np. na szafie powinien się znaleźć domek lub legowisko, by kot mógł sobie wypocząć z dala od ludzi.

To tylko garść porad. Wiadomo, że każdy kot jest inny. Z czasem pozna się jego potrzeby i trzeba będzie się do nich dostosować. Inaczej ze strony kota może nas spotkać jakaś przykra niespodzianka…

2 komentarze

  • Kocia mama

    U nas dom jest przygotowany właśnie z myślą o kocie. Trzeba było z pewnych rzeczy zrezygnować, a pewne dokupić. Nie mówiąc o tym, że nasz kot lubi podjadać rośliny, więc i kwiaty stanowiły zagrożenie.

  • Mieszkam z kotem

    20 m2 to przestrzeń, którą można wspaniale przystosować dla kotka. Wystarczy kilka pomysłów i nawet małe mieszkanie staje się przyjazne dla takiej grupki domowników. Fajnym pomysłem będą rośliny, które dadzą kotu ciekawych bodźców. Bambus doniczkowy sprawdza się super.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *