Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Zanim w domu pojawi się kot, warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby przestrzeń mieszkalna była dla niego atrakcyjna, a przede wszystkim bezpieczna. Podpowiadamy, co należy kupić i jak zaaranżować przestrzeń, aby zwierzak poczuł się dobrze w domu.

Jak urządzić dom dla kota?

Przede wszystkim, chcąc urządzić dom z myślą o kocie, należy zastanowić się nad kocim stylem życia. Należy liczyć się z tym, że będzie starał się wchodzić wszędzie tam, gdzie mu nie wolno. Druga sprawa to kwestia drapania. Dla własnego spokoju lepiej zabezpieczyć meble lub zapewnić kotu coś, co będzie mógł drapać, o czym napiszemy później. Zwierzak powinien mieć też miski z dala od przestrzeni, w której się często chodzi, by w spokoju mógł jeść. Nie mówiąc o kuwecie, która powinna być na uboczu, najlepiej zamknięta lub ukryta w meblu.

Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Nie ma co zapominać o bezpieczeństwu zwierzęcia. Warto pochować lub całkowicie zrezygnować z roślin, które są trujące. Koty lubią podgryzać kwiatki. To samo tyczy się cennych, kruchych przedmiotów. Dla dobra kota, ale też naszego – warto z półek pościągać wazony i inne tego typu dekoracje. W oknach uchylnych należy zamontować specjalne kratki, by zwierzak nie zawisł, chcąc się wydostać na zewnątrz. Balkon należy osiatkować. W oknach, które są często otwierane powinno też się zamontować siatkę lub wytrzymałą moskitierę.

zobacz:  Wyposażenie łazienek, czyli co musi być w łazience?

Legowisko dla kota

Wiele osób uważa, że kotu nie jest potrzebne legowisko – a nawet, że jak mu się je kupi, to i tak nim pogardzi. Jednak nie ma co ufać stereotypom i warto kupić lub samodzielnie wykonać łóżko dla czworonoga. Najlepiej, by nie była to po prostu poduszka, a budka, w które kociak może się schować. Czasami taką kocią skrytką może być po prostu karton. W sprzedaży jest jednak wiele pomysłowych i co najważniejsze – atrakcyjnych wizualnie domków.

Po co kotu drapak?

Aby dzielić przestrzeń domu z kotem i nie żałować, że przyprowadziło się do domu zwierzę, warto kupić drapak dla kota. Dzięki temu jest spora szansa, że przynajmniej część mebli tapicerowanych nie ulegnie zniszczeniu. Tak na poważnie – drapak jest potrzebny kotu do ostrzenia pazurków, ale jest też dla niego atrakcją. Najlepiej poszukać takiego modelu, który ma przyczepione zabawki lub składa się z wielopoziomowych podestów. Koty uwielbiają się wspinać i patrzeć na ludzi z wysokości. Dzięki drapakowi zapewniamy pupilowi i atrakcje, i chronimy swoje meble.

zobacz:  Półki do wnętrz - jak je wybrać?

Wybieg dla kota – jak zrobić?

Jeśli kot przebywa w mieszkaniu lub w domu szybko się nudzi. Zwłaszcza, gdy przestrzeń podłogi jest niewielka i nie ma gdzie szaleć. Właśnie dlatego warto zrobić mu wybieg. Jak? Wykorzystując do tego ściany! Koty uwielbiają wspinaczkę, więc na ścianach warto zamontować półki – schodki. Dobrze jest też zawiesić hamak, zrobić tunel i inne tego typu przejścia. Na końcu trasy, np. na szafie powinien się znaleźć domek lub legowisko, by kot mógł sobie wypocząć z dala od ludzi.

To tylko garść porad. Wiadomo, że każdy kot jest inny. Z czasem pozna się jego potrzeby i trzeba będzie się do nich dostosować. Inaczej ze strony kota może nas spotkać jakaś przykra niespodzianka…

2 komentarze

  • Kocia mama

    U nas dom jest przygotowany właśnie z myślą o kocie. Trzeba było z pewnych rzeczy zrezygnować, a pewne dokupić. Nie mówiąc o tym, że nasz kot lubi podjadać rośliny, więc i kwiaty stanowiły zagrożenie.

  • Mieszkam z kotem

    20 m2 to przestrzeń, którą można wspaniale przystosować dla kotka. Wystarczy kilka pomysłów i nawet małe mieszkanie staje się przyjazne dla takiej grupki domowników. Fajnym pomysłem będą rośliny, które dadzą kotu ciekawych bodźców. Bambus doniczkowy sprawdza się super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *