Od kilkunastu lat niezmienną popularnością cieszą się meble systemowe, które są dobrym rozwiązaniem do niedużych pomieszczeń. Pozwalają na funkcjonalne i stylowe zagospodarowanie przestrzeni, a przy tym ich duży wybór umożliwia dopasowanie ich do dowolnej aranżacji. Czym się charakteryzują?
Czym się charakteryzują meble systemowe?
Meble systemowe, zwane również modułowymi, pozwalają na takie dobranie szafek, komód i półek, by w pełni odpowiadały możliwościom przestrzennym w wybranym pokoju. Jak to wygląda w praktyce?
Meble systemowe tworzone są w kolekcjach, w ramach których posiadają ten sam styl i materiał, z którego zostały wykonane. Jednak dostępne są w wielu różnych wariantach wymiarów – różnią się między sobą wielkością i szerokością, dzięki czemu można z kilku mebli z wybranej, spójnej kolekcji stworzyć aranżację niewielkiego salonu czy przytulnej sypialni.
Dobrze widać to na przykładzie sklepu www.meblewersal.pl/13-meble-systemowe, w którym można znaleźć kilkadziesiąt zestawów mebli systemowych do pokoju dziennego pozwalających na stworzenie optymalnej aranżacji.
Zalety mebli modułowych
Meble modułowe są przede wszystkim tańszą alternatywą dla mebli na wymiar. Nie są sprzedawane w zestawach, lecz w ramach danej kolekcji można zakupić np. wyłącznie szafkę RTV, półkę wiszącą i wysoką komodę. Ponadto różnorodność wymiarów umożliwia funkcjonalne rozmieszczenie ich w pokoju. A jakie są jeszcze zalety rozwiązań systemowych?
W przeciwieństwie do meblościanek, nadają lekkości pomieszczeniu, nie przytłaczają go, zachowując przy tym swoją funkcjonalność – stanowią bardzo dobre miejsce do przechowywania, które zaspokoi potrzeby każdego domownika.
Ze względu na to, że meble te nie są na stałe łączone ze sobą, można je dowolnie przestawiać oraz zmieniać konfiguracje. Jest to bardzo ważne podczas aranżacji, ponieważ daje możliwość przetestowania różnych ustawień. A w czasie remontu, gdy ich położenie się zmieni, sprawiają, że pokój wygląda na odmieniony.
Jeszcze jedną, bardzo ważną zaletą mebli systemowych jest to, że w dowolnej chwili można dokupić kolejne modele. Dlatego jeśli fundusze nie pozwalają Ci na jednorazowe skompletowanie zestawu mebli modułowych, możesz je systematycznie dokupywać.
Jak wybrać meble modułowe?
A teraz warto odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać meble modułowe? Na początku trzeba określić styl, w jakim ma być zaaranżowany pokój. Jak zostało to już wspomniane, meble te tworzone są w ramach kolekcji charakteryzujących się określonym, spójnym designem. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz zarówno meble w stylu nowoczesnym, loftowym, prowansalskim, jak i klasycznym.
Następnie stwórz swój własny projekt wystroju – określ, gdzie powinny stać poszczególne szafki i komody, zastanów się nad najbardziej optymalnymi wymiarami. Dzięki temu, że rozwiązania systemowe dają Ci naprawdę duży wybór, możesz sprawdzić kilka różnych konfiguracji.
Następnie określ, czy wolisz meble modułowe otwarte czy zamknięte. Otwarte nadają lekkości pomieszczeni, zamknięte natomiast pozwalają na ukrycie przedmiotów, które nie powinny leżeć na wierzchu. Najlepszym rozwiązaniem jest dowolne łączenie obu typów mebli według Twoich upodobań, co nie jest możliwe, gdy kupujesz gotowy zestaw do salonu czy meblościankę.
Na koniec zwróć uwagę na jakość wykonania mebli – od tego zależy, przez ile lat Ci posłużą. Często nowoczesne meble systemowe tworzone są według najlepszych technologii, z użyciem wytrzymałych materiałów. Dlatego znalezienie czegoś w korzystnej cenie nie powinno stanowić problemu.