Jak urządzić kawalerkę? Pomysły na małe mieszkanie

Mała przestrzeń w mieszkaniu wcale nie musi cię ograniczać. Wbrew pozorom, aranżacja kawalerki może sprawić, że wnętrze będzie nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. W poniższym artykule podpowiadamy, jak mądrze urządzić niewielkie mieszkanie i uczynić go niezwykle praktycznym.

Urządzanie kawalerki – jakie najważniejsze zasady?

Mała przestrzeń wymaga użycia jasnych kolorów, a domowe sprzęty powinny być proste i łatwe w uporządkowaniu. Kolory, które optycznie powiększą małą przestrzeń to przede wszystkim biel, wanilia, beż oraz bardzo delikatny odcień szarości. Również podłoga powinna być jasna. Co więcej, projektanci radzą, aby we wszystkich pomieszczeniach był ten sam kolor paneli lub kafelek. W małych mieszkaniach najlepiej sprawdza się styl skandynawski, industrialny lub hi-tech, a to za sprawą prostych mebli, które są zarezerwowane dla małych mieszkań. To właśnie dzięki nim całość zyskuje optycznej przestrzeni, harmonijności oraz uniknie się zbędnego efektu przytłoczenia. Bardzo ważne jest umiejętne pokierowanie całą przestrzenią, która w tym wypadku jest ograniczona. Wszystkie przedmioty powinny mieć swoje miejsce i być zawsze uporządkowane.

Urządzanie małego mieszkania – co kupić?

Do małego mieszkania najlepiej wybierać designerskie meble. Oczywiście wszystko musi być dostosowane do danego metrażu. Niemniej jednak w kawalerkach dobrze sprawdzi się narożnik modułowy, regał z ruchomymi elementami, rozkładany stół, pojemna szafa z różnorodnymi organizerami w środku, a także modne i efektowne kartony lub wiklinowe kosze. Szafa powinna mieć rozsuwane, najlepiej lustrzane drzwi. To sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. W małych mieszkaniach dobrze sprawdzają się również pufy stanowiące dodatkowe siedziska zamiast krzeseł, które zajmują cenną przestrzeń. Jeśli kogoś nie przekonują pufy, można zainwestować w składane krzesła, które łatwo można schować, gdy nie są potrzebne.

Projektowanie kawalerki – jak zagospodarować przestrzeń?

Funkcjonalne podzielenie małego mieszkania to podstawa. Musi być ona dostosowana do potrzeb oraz stylu życia domowników. Aby umiejętnie rozplanować przestrzeń, warto wybrać cztery lub pięć najważniejszych stref i przyporządkować im określone wyposażenie. Do takich stref zaliczamy kuchnię, jadalnię, pokój dzienny i łazienkę. Dużo miejsca uzyskamy, łącząc pokój z kuchnią. Aby te dwie odrębne strefy tworzyły jedną, warto wybrać do nich jeden typ i kolor podłogi. Jeśli ktoś jednak woli mieć kuchnię osobną, wówczas warto zainwestować w przesuwne drzwi. Wszędzie powinny panować delikatne i stonowane barwy, gdyż jaskrawe i ciemne odcienie optycznie zmniejszają powierzchnię i nadają uczucie przesytu oraz przytłoczenia.

Jakie oświetlenie do kawalerki?

W małych mieszkaniach najlepiej zrezygnować z zasłon, ponieważ naturalne światło odbija się od jasnych barw, tym samym, powiększając całą przestrzeń. Zamiast firanek i zasłon postawmy na rolety, które w ciągu dnia powinny być całkowicie odsłonięte. W przypadku wąskich pomieszczeń warto zawiesić lustra, które dodają wnętrzu dodatkowej perspektywy i na pierwszy rzut oka będzie się wydawać, że mieszkanie jest znacznie większe niż w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *