Wyposażenie łazienek – do czego warto dopłacić? Co opłaca się kupić drożej?

W urządzaniu wnętrz w swoim mieszkaniu można szukać oszczędności, zwłaszcza jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem. Ale jeśli zależy nam na wysokiej jakości, to nie warto oszczędzać na siłę. Urządzając łazienkę, warto za niektóre elementy jej wyposażenia zapłacić więcej.

Płytki

Kafelki są tym, co najbardziej nadaje charakteru łazience. Dlatego wybierając wyposażenie łazienki (przykładowo z salonu Bellamica), to właśnie na płytki ceramiczne warto zwrócić szczególną uwagę. Zarazem to jeden z tych elementów, do których w razie potrzeby warto dopłacić, ponieważ ich jakość i styl przesądzą o wrażeniu, jakie będzie robić całe pomieszczenie.

Jeżeli marzy nam się łazienka w stylu klasycznym, warto wybrać płytki imitujące kamień lub drewno, a także te w stylu vintage. Do łazienki rustykalnej dobrym wyborem będą płytki o nierównych brzegach i pofalowanej powierzchni. W łazienkach minimalistycznych dobrze sprawdzają się płytki duże i gładkie, a jeśli zależy nam na nowoczesnym wystroju, zwróćmy uwagę na wyraźną geometryczną fakturę.

Wybierając płytki, warto je też dopasować do rozmiaru pomieszczenia. W małej łazience, w której jest dużo urządzeń, dobrze będą się prezentować płytki w stonowanych barwach, natomiast w przestronnej lepiej postawić na bardziej dekoracyjne, które ożywią wnętrze.

Prysznic i wanna

Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości, to również na armaturze nie warto oszczędzać. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrać wannę, czy prysznic, powinniśmy wziąć pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Wanna pozwala na chwilę relaksu. Prysznic natomiast jest bardziej ekonomiczny – umyjemy się szybciej, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze.

Wybór może być też podyktowany wymiarami łazienki. Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca, jest więc lepszym wyborem dla łazienki o małej powierzchni. Jeżeli obie opcje wydają się nam równie atrakcyjne, możemy zdecydować się na połączenie wanny z prysznicem.

Szafki

Nie powinniśmy też lekceważyć takiego elementu wyposażenia łazienki, jakim są szafki. Pozwalają na przechowanie przedmiotów codziennego użytku, które niekoniecznie powinny być wszystkie na widoku. Dzięki nim w łazience może zapanować porządek.

Popularnym rozwiązaniem tej kwestii jest szafka połączona z umywalką. Decydując się na nią, stawiamy na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary szafki. Muszą być dostosowane do wielkości pomieszczenia, a także oczywiście do wysokości, na której umieszczona jest umywalka. Znaczenie ma również kolor i styl, w którym szafka jest utrzymana, ponieważ powinny współgrać z charakterem wnętrza.

Zwróćmy uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, ale i te bardziej praktyczne, związane z używaniem szafki. Sprawdźmy, czy uchwyty są ergonomiczne. Drzwiczki powinny otwierać się i zamykać z lekkością, nie stawiając oporu i nie wydając przy tym zgrzytów, pisków ani innych niepożądanych odgłosów – dobrze jest postawić na system cichego domykania. Warto przyjrzeć się też zawczasu, jaki w szafce zastosowano rozstaw półek i zastanowić nad tym, czy będzie on odpowiadał naszym potrzebom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *