Duży czy mały leżak na balkon? Jakie są rodzaje leżaków tarasowych?

Zakup leżaka na balkon nie jest prostym zadaniem. Na rynku dostępne są modele różnego typu. Dokonując wyboru, musimy zwrócić uwagę nie tylko na własne preferencje, ale przede wszystkim na wielkość powierzchni, którą mamy do dyspozycji.

Duży czy mały leżak na balkon?

Balkony zajmują zazwyczaj dużo mniejsze przestrzenie niż tarasy. Warto więc zadbać o to, żeby leżak nie zajmował zbyt wiele miejsca. Najlepiej sprawdzą się zwłaszcza modele składane, które nie będą zabierały nam powierzchni w domu. Poza sezonem letnim można bezproblemowo je złożyć i włożyć do pokrowca.

Oczywiście zdarzają się balkony, które mają duże gabaryty, ale jest to rzadkością. Trzeba pamiętać o tym, żeby przed kupnem leżaka, zmierzyć długość oraz szerokość balkonu i dostosować model mebla do jego wymiarów. Powinniśmy także mieć na względzie to, żeby leżak nie utrudniał nam otwierania drzwi.

Na pytanie, czy duży, czy mały leżak będzie lepszy na balkon nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował oraz naszych osobistych preferencji.

Rodzaje leżaków tarasowych

Wiele osób uważa, że zakup leżaka ogrodowego to prosta sprawa. Jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ na rynku pojawiło się bardzo dużo różnych rodzajów, które mogą służyć jako miejsce do odpoczynku lub, w razie potrzeby, być używany również jako prowizoryczne krzesło dla gości. Należy dokładnie przemyśleć to, w jakim celu kupujemy nasze krzesło.

Leżaki wiszące

W ostatnim czasie bardzo modne stały się leżaki wiszące. Są używane zwłaszcza na balkonach, na których nie ma możliwości rozstawienia całego kompletu mebli razem ze stołem. Zdecydowanie się na jeden większy element wyposażenia i dostawienie do niego małego stolika kawowego może sprawić, że balkon stanie się praktyczną oraz przytulną przestrzenią, gdzie można poczytać w spokoju książkę lub napić się kawy.

Leżaki składane

Kolejnym z rodzajów leżaków jest model składany, który idealnie nadaje się na małe balkony. Będzie dobrą opcją także w sytuacji, gdy wiemy, że nasz mebel nie będzie stał w jednym miejscu. Dla osób preferujących częste zmiany wystroju w twoim domu rozkładany leżak to o wiele wygodniejsza wersja niż duży oraz masywny typ basenowy lub wiszący.

Leżaki basenowe

Następnym typem tego popularnego mebla jest leżak basenowy, czyli rodzaj kojarzący się głównie z basenami hotelowymi. Jeśli lubisz opalanie i wygrzewanie się na słońcu, to odpowiednia opcja dla ciebie. Jest dość duży, ale również bardzo wygodny. Idealny na większe balkony lub tarasy.

Leżaki typu leżanka

Ostatnio na rynku pojawiły się także leżanki, które zdecydowanie spodobają się fanom wylegiwania się na świeżym powietrzu. Dzięki temu, że przeważnie posiadają materac oraz poduszki, to sprawdzą idealnie, pełniąc funkcję dodatkowego łóżka na balkonie lub tarasie. Można na nich nie tylko poczytać ulubioną gazetę, ale również przespać się po ciężkim dniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie leżaka?

Jednak wybierając typ leżaka, trzeba także zwracać uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Aktualnie niemodnym rozwiązaniem stał się plastik. Głównym powodem jest fakt, że materiał ten jest dość nietrwały. Leżaki zazwyczaj leżą na słońcu, a sztuczne tworzywa często odkształcają się przy zbyt wysokiej temperaturze. Są także szkodliwe dla środowiska. Właśnie dlatego warto wydać więcej pieniędzy na meble wykonane z lepszej jakości tworzywa niż za rok kupować nowe meble przez zniszczenia.

Przy wyborze należy również sprawdzić, czy leżak posiada takie funkcje, jak regulacja kąta nachylenia oparcia czy daszki osłaniające przed słońcem. Są to z pozoru drobne udogodnienia, które potrafią zwiększyć jakość naszego wypoczynku.

2 komentarze

  • Oskar

    Leżaki wiszące są super, można się pobujać, dla dzieciaków też super sprawa

  • PAM

    Na balkon to raczej mały, żeby nie zagracić, dopiero jak się ma podwórko to można szaleć 😉
    Bardzo zazdroszczę wszystkim posiadaczom ogródków…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *