Kostka brukowa: kamienna, betonowa, chodnikowa, granitowa…

Wybór kostki brukowej może stanowić nie lada problem. Powinna być wytrzymała, zapewniać stabilne, równe podłoże, ale przy okazji nie można zapomnieć o jej walorach estetycznych. W zależności od tego, gdzie zostanie umieszczona, należałoby wybrać inny jej rodzaj. A o czym warto wiedzieć, zanim kupisz kostkę brukową?

Jak wybrać kostkę brukową?

Wybierając kostkę brukową należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Ważny będzie materiał, z którego została wykonana, sposób obróbki, a także przeznaczenie. Inna kostka będzie nadawać się na podjazd, a inna na ścieżkę ogrodową – istotnym czynnikiem jest tutaj obciążenie, jakiemu będzie poddawana.

Warto wiedzieć, że na trwałość nawierzchni wpływa między innymi jej grubość. Dlatego w przypadku tarasów czy malowniczych, ogrodowych dróg sprawdza się kostka o grubości 4 cm, która nie będzie już odpowiednim wyborem na przydomowy parking.

Trzeba mieć też świadomość, że kostki brukowe różnią się między sobą nie tylko materiałem, ale także kolorystyką i kształtem. Choć jest to pozornie błahy, estetyczny detal, wpływa na sposób układania kostki. Gdy na wąską ścieżkę zostanie dobrana zbyt duża, o nieregularnych kształtach, to automatycznie trzeba będzie ją nieustannie docinać, co nie dość, że jest żmudnym i czasochłonnym zajęciem, to jeszcze zniweczy cały efekt. Aby wiedzieć, jakie są rodzaje, kształty i kolory kostek brukowych, można przejrzeć ofertę dostępną na stronie jednego z producentów, np. kostbet.pl. Dzięki temu można szybko zorientować się, co tak naprawdę jest do wyboru.

Rodzaje kostki brukowej

Kostkę brukową dzieli się na dwa główne rodzaje: standardową, przemysłową oraz szlachetną. Do pierwszej z nich najczęściej należy kostka chodnikowa, która stosowana jest także na deptakach czy na parkingach. Choć jest trwała i może być stosowana wokół domu, efekt wizualny nie jest zachwycający. Dlatego większość osób w takich przypadkach decyduje się na kostkę szlachetną.

Czym się wyróżnia? Jest przede wszystkim bardziej zróżnicowana, posiada oryginalną fakturę, kolorystykę. Dzieli się ją również ze względu obróbki na kostkę łupaną, strukturalną, szczotkowaną, postarzaną oraz kostkę o powierzchni łupanej.

Kostka łupana przypomina kamień o nieregularnych kształtach, jej brzegi są nierówne. Kostka strukturalna jest bardzo podobna, posiada jednak równe brzegi. W kostce szczotkowanej wyraźnie widać strukturę, pory, co daje malowniczy efekt. Kostka postarzana imituje staroświecki bruk, jej powierzchnia jest młoteczkowana. W kostce o płukanej powierzchni zewnętrzna warstwa jest wypłukiwana, co tworzy ciekawą strukturę.

Kostka brukowa: kamienna czy betonowa?

Ostatnią kwestią, nad którą warto by się zastanowić, jest rodzaj materiału, z którego kostka jest wykonana.

Kostki betonowe są stosunkowo niedrogie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Mogą mieć zastosowanie w ogrodzie, ale też na podjazdach i parkingach. Wbrew pozorom, kostka betonowa nie musi być jednolita i nudna – duży wybór kształtów i powierzchni sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie w atrakcyjnej cenie.

Równie wszechstronna jest kostka kamienna. Jej największą zaletą jest naturalny i jednocześnie efektowny wygląd. Do tego jest odporna na działanie ujemnych temperatur, a także bardzo wytrzymała. Najpopularniejsza jest kostka granitowa. Minusem są jednak ceny kostek kamiennych, które są droższe od betonowych.

Dodatkowo warto wiedzieć, że istnieje jeszcze kostka z kamienia polnego, która imituje zabytkowy bruk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *