Urządzasz kuchnię, ale nie wiesz jaki zlewozmywak wybrać? Zastanawiasz się, czym się różnią między sobą zlew stalowy, granitowy i kompozytowy? Przedstawiamy charakterystykę każdego z nich, aby ułatwić wybór najlepszej opcji. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy szuka się zlewu idealnego.
- Cechy zlewu granitowego
- Zlewozmywak kompozytowy, czyli jaki?
- Zlew ceramiczny – do jakiej kuchni pasuje?
- Czy warto kupić stalowy zlew?
- Liczba komór w zlewozmywaku
- Sposoby montażu zlewu
Cechy zlewu granitowego
Najważniejszą zaletą zlewozmywaków z granitu jest to, że są bardzo wytrzymałe. Wykonuje się je z materiału podobnego do kamienia. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia, zarysowania, zmiany temperatur, substancje chemiczne. Prezentują się bardzo luksusowo. Niestety są dość ciężkie i kosztowne.
Zlewozmywak kompozytowy, czyli jaki?
Tańszą alternatywą dla zlewu granitowego jest zlewozmywak kompozytowy. Wykonany są z wysokiej jakości żywic poliestrowych i dodatkowo wzmacniany włóknem szklanym. Taki zlew jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, lekki i wytrzymały, a także łatwy w czyszczeniu. Co więcej, można go zamówić w każdym kolorze.
Zlew ceramiczny – do jakiej kuchni pasuje?
Zlewozmywaki ceramiczne są idealne do kuchni klasycznych. Mają eleganckie, gładkie wykończenie. Są odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Łatwo utrzymać je w czystości. Dostępne są w trzech kolorach: białym, brązowym i czarnym. Z uwagi na swój styl nie sprawdzą się w każdej kuchni.
Czy warto kupić stalowy zlew?
Najtańszym zlewozmywakiem jest zlew wykonany ze stali. Może być szlachetna lub emaliowana.
Pierwsza z nich jest łatwa do czyszczenia i odporna na zmiany temperatury. Niestety na tego typu powierzchni widać wszelkie zacieki i plamy. W dodatku bardzo łatwo jest stal zarysować i podczas użytkowania taki zlewozmywak jest dość głośny. Plusem zlewu ze stali szlachetnej jest niska cena.
Dawniej zlewy ze stali emaliowanej były chętniej kupowane. Dzisiaj wychodzą już z użycia z uwagi na małą trwałość. Szybko odpada z nich emalia, matowieją, ścierają się, rysują. Są łatwe do wyczyszczenia i nie widać na nich zacieków. Jeśli wpasowują się w wystrój kuchni, to warto o nie szczególnie dbać.
Liczba komór w zlewozmywaku
Podczas wyboru zlewu ważne jest to, z jakiego materiału jest wykonany, ale nie można zapomnieć też o takich cechach, jak ilość komór. Wybierać je należy w zależności od tego, jakie są potrzeby – czy ma się w domu zmywarkę, a także odpowiednią ilość miejsca na blacie. Kupić można zlewozmywak jednokomorowy, półtorakomorowy, dwukomorowy, 2,5-komorowy. Wszystkie są dostępne z ociekaczem lub bez niego.
Sposoby montażu zlewu
Jeśli wiemy już, jaki materiał nas interesuje, a także to, ile komór ma mieć zlewozmywak, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak chcemy zamontować zlew. Sposobów jest kilka. Kupić można zlew wpuszczany w blat, nakładany, podbudowywany (podwieszany) i zlew narożny.
To oczywiście nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru zlewu. Warto wziąć pod uwagę jego szerokość. Dopasować ją należy do zabudowy. Co więcej, istnieje wiele akcesoriów uzupełniających: tarki, miski, sita, deski do krojenia, młynki do odpadów, dozowniki na płyn do naczyń i mydło.
Mieliśmy zlew stalowy – w krótkim czasie się cały porysował. Teraz mamy 4 rok czarny granitowy i to było to! Po natarciu oliwą wygląda jak nowy!