Jak zaprojektować szafę? Jak wyposażyć wnętrze garderoby?

Przechowywanie ubrań i butów to nie lada wyzwanie. Nie dość, że trzeba wszystko pomieścić w szafie, to jeszcze tak, by nic nie zniszczyć i wszystko mieć pod ręką. Podpowiadamy, jak zaprojektować garderobę, by była funkcjonalna.

Zawiasowe, czy rozsuwane – jakie drzwi do szafy wybrać?

Projektując szafę warto na wstępie zastanowić się nad tym, jaki mechanizm otwierania drzwi będzie najlepszy. W dużych wnętrzach oczywiście mogą być zawiasowe, takie są też znacznie tańsze. W małych wnętrzach sprawdzają się najlepiej drzwi przesuwne, można też zastanowić się nad harmonijkowymi.

Warto postawić na drzwi z lustrem, Powinno znaleźć się przynajmniej na jednym skrzydle. Wtedy mamy możliwość obejrzenia się od stóp do głów. Pozostałe skrzydła drzwiowe mogą być drewniane. W sprzedaży są też wykonane z mlecznego szkła, ale takie delikatnie prześwitują, co może sprawiać wrażenie nieładu.

Oświetlenie do szafy – czy warto?

Czy warto zainstalować w szafie oświetlenie? Wiele zależy od tego, jak jest głęboka. Jednak wiadomo, że oświetlenie jest dość drogie i wymaga instalacji. W zasadzie warto światło mieć, ale i bez niego bez trudu można sobie poradzić.

Jaka głębokość szafy?

Niezależnie od tego, czy szafa będzie wnękowa, czy z obudową – kupowana gotowa, czy tworzona na zamówienie, najważniejsze na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli chce się otrzymać funkcjonalną przestrzeń do przechowywania, to głębokość.

Nie powinna wynosić mniej niż około 55-60 cm. Szacuje się, że szerokość wieszaków to od 40 cm, ale do tego dochodzą jeszcze rękawy, często z usztywnieniem. Nie mówiąc o odzieży męskiej, która jest zdecydowanie większa. Jeśli szafa będzie za płytka, to odzież będzie się gniotła i będzie przytrzaskiwana drzwiami. Jeśli nie ma się możliwości zrobienia tak głębokiej szafy, wtedy warto rozważyć zamontowanie wysuwanego drążka, który jest umieszczany w poprzek niż standardowo przyjęty. Tylko wtedy niestety powiesi się na nim znacznie mniej odzieży.

Jak rozplanować drążki w szafie na ubrania?

Większość ubrań zdecydowanie lepiej jest przechowywać w pozycji wiszącej – na wieszakach. Chodzi zwłaszcza o koszule, bluzki wizytowe, sukienki, marynarki, płaszcze i spodnie z materiału. Montując drążki na wieszaki warto wziąć pod uwagę ilość ubrań tego typu, jakie się posiada, a także ich długość.

Odległość drążka od spodu szafy lub dolnej półki w przypadku sukienek i płaszczy wynosić powinna 160 cm. Dzięki temu nic się nie pogniecie u dołu. Drążek na krótszą odzież powinien mieć pod sobą ok. 60-90 cm. Wiele zależy od tego, jak duży nosi się rozmiar ubrań. Wiadomo, że męskie koszule mają dłuższe rękawy niż damskie.

Warto w szafie zamontować specjalny wysuwany drążek na spodnie. Dzięki niemu znacznie łatwiej będzie je wybierać i zapobiegać ich gnieceniu jak ma to miejsce pod lub pomiędzy koszulami.

Same drążki nie powinny być dłuższe niż 100 cm, gdyż pod wpływem ciężaru odzieży mogą się odkształcać. Co istotne, ich odległość od górnej półki powinna być wystarczająca, by bez trudu ściągać i odkładać na miejsce wieszaki. Ważne jest też to, by każdy z dorosłych domowników sięgał do drążka. Nie ma sensu montować go w górnej przestrzeni szafy i stawać na stołku.

Optymalne rozmieszczenie półek w szafie

Tak jak drążki, tak i półki są w funkcjonalnej szafie niezbędne. To na nich układa się niegniotącą się odzież, taką jak spodnie dżinsowe, bluzy, swetry, odzież sportową, a także tekstylia takie jak pościel, ręczniki.

Nie ma odgórnie ustalonej głębokości półki, w wielu szafach dostępne są o różnej, czasami nawet dwa rodzaje. Jednak głębokość 50-60 cm jest optymalna. Szerokość wynosić powinna 45-50 cm. Półki muszą znaleźć się na wysokości wzroku, mogą zaczynać się na wysokości bioder, tak by sięgając do nich nie trzeba było kucać. Wysokość pomiędzy kolejnymi zależy od preferencji i tego, co się chce na nich trzymać i czy w jednym, czy w dwóch rzędach. Na samej górze szafy, ponad drążkami warto wygospodarować głęboką półkę z której rzadko się korzysta. Można na niej umieścić walizki, plecaki, kołdry i poduszki, a także odzież sezonową.

Szuflady i wysuwane kosze w garderobie

W zasadzie stosując tekstylne kosze na półkach można uniknąć konieczności montażu w szafie szuflad, zwłaszcza jeśli dysponuje się komodami. W sytuacji, gdy chce się zaprojektować szafę praktyczną, dobrze jednak o nich pomyśleć. Powinny znaleźć się w dole szafy. W szufladach układa się bieliznę i drobne elementy garderoby, takie jak paski i apaszki. Warto postawić na praktyczne wkłady, które dzielą przestrzeń i zapobiegają bałaganowi.

Alternatywą dla szuflad są metalowe wysuwane kosze. W nich najlepiej ułożyć ręczniki i pościel, gdyż zapewniają wentylację.

W dolnej przestrzeni szafy, jeśli chce się w niej przechowywać obuwie, można również zamontować kosze, specjalne wysuwane platformy lub stelaże z prawidłami.

Warto pomyśleć o płytkiej szufladzie wyłożonej welurem, na którym układać można biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *