W trosce o własne zdrowie zgodnie z hasłem, że jesteśmy tym, co jemy, często podczas zakupu żywności wybieramy jak najlepsze produkty. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko to, co wrzucamy do garnka, ma znaczenie, ale i to z czego on został wykonany. Na nic zdrowa żywność, jeśli potrawy przyrządza się w garnkach z tworzyw, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Wiedzieć o tym powinni zwłaszcza alergicy.
- Jakie garnki dla alergików?
- Garnki bez niklu – czy istnieją?
- Garnki bez niklu i aluminium
- Czy istnieją garnki stalowe bez niklu?
- Garnki emaliowane bez niklu
- Jakie garnki dla alergika?
- Garnki bez niklu czy ceramiczne?
Jakie garnki dla alergików?
W przypadku alergii na jakąś substancję należy unikać jej, by nie szkodzić zdrowiu. Okazuje się, że wśród nas jest wiele osób uczulonych na metale ciężkie, w tym nikiel. Szacuje się, że w Europie może to być nawet 20% populacji. A taka alergia niestety potrafi bardzo utrudniać życie. Śladowe ilości niklu znajdują się niemalże wszędzie. Znajdziemy go w wodzie, a nawet w żywności. Warto więc w przypadku stwierdzenia alergii, usunąć źródła jego obecności. Co w przypadku gotowania?
Oczywiście dobrze jest kupować żywność prosto od producenta, a na pewno unikać takiej, która pakowana jest w opakowania z różnych tworzyw. Kolejną ważną kwestią jest to, jakich naczyń używa się do przygotowywania potraw. Kluczowe są tutaj zwłaszcza garnki. Najlepiej, by nie miały w składzie niklu. Czy da się takie kupić?
Garnki bez niklu – czy istnieją?
Dawniej bardzo popularne w kuchni były garnki emaliowane. Szybko jednak wyparły je garnki aluminiowe, a następnie te wykonane ze stali nierdzewnej. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, z czego wykonane są garnki, które mamy w domu. Kluczowe bywa to, czy można je myć w zmywarce oraz to, czy da się z nich korzystać np. na kuchence z indukcją. Dopiero wówczas, gdy ma się w domu alergika, zaczyna się szukać źródeł alergenu i w przypadku alergii na nikiel często są to właśnie garnki. Warto więc postawić na naczynia bez niklu, a czy one istnieją? Oczywiście!
Garnki bez niklu i aluminium
Zdrowe garnki to takie, które nie wydzielają szkodliwych substancji podczas korzystania z nich, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na organizm. Najlepiej, niezależnie od tego, czy jest się alergikiem, czy nie – wybierać garnki, które posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny.
Z uwagi na szybkie nagrzewanie i niską cenę, wiele osób wybiera garnki aluminiowe. Niestety nie wszystkie powinny być stosowane do przygotowywania potraw. Pod uwagę warto wziąć tylko takie, które produkowane są z aluminium anodowanego, a więc pokrytego tlenkiem glinu. Dzięki niemu jest mniejsze ryzyko, że aluminium będzie przenikało do żywności. Bezpieczne są również garnki aluminiowe pokryte powłoką teflonową, kamienną, ceramiczną, czy tytanową. Stanową barierę, dzięki której żywność nie ma bezpośredniego kontaktu z aluminium.
Czy istnieją garnki stalowe bez niklu?
W przypadku garnków wykonanych ze stali jest większy problem. Nikiel jest wykorzystywany do produkcji tego tworzywa. Właśnie dlatego w przypadku stwierdzenia alergii powinno się ich unikać. Nawet dotyczy to naczyń ze stali nierdzewnej. Tutaj udział niklu również jest ogromny. Lepiej więc, by alergicy z nich zrezygnowali. Garnki ze stali nierdzewnej bez niklu nie istnieją. Nawet jeśli wybierze się takie, które pokryte są dodatkową powłoką, np. ceramiczną lub emaliowaną, nie ma się pewności, czy do potrawy nie przeniknie nikiel
Garnki emaliowane bez niklu
A co z garnkami emaliowanymi? Czy w nich nie ma niklu? Niestety należy wiedzieć, że garnki takie nie są w całości z emalii. Taki garnek jest produkowany ze stali i emaliowany. Często poleca się garnki emaliowane alergikom, rodzinom z dziećmi i osobom starszym, jednak tutaj lepiej zachować czujność. W sytuacji, gdy dojdzie do zarysowania lub odprysku emalii wewnątrz garnka, lepiej nie przygotowywać w nim już potraw.
Jakie garnki dla alergika?
Wiele osób borykających się z alergią na nikiel decyduje się na zakup szklanych garnków. Są drogie, dość delikatne, ale umożliwiają zdrowe gotowanie. Podobnie sprawa się ma z garnkami żeliwnymi. W ich przypadku podczas podgrzewania do wysokich temperatur i w kontakcie z różnymi potrawami nie musimy obawiać się wydzielania szkodliwych substancji.
Garnki bez niklu czy ceramiczne?
Garnki bez niklu są bardzo kosztowne. Nie zawsze taki wybór będzie więc możliwy. W przypadku alergii na nikiel czasem lepiej postawić na garnki wykonane z materiałów, które posiadają nikiel, ale pokryte są powłoką, która ma zapobiegać jego przenikaniu do potraw. Taką ochronę dają na przykład garnki z powłoką ceramiczną. Tak jak emaliowane, tak i one nie zmieniają smaku i aromatu potraw, a są pozbawione ryzyka przeniknięcia niklu.
Ostatnio widziałam też fajne garnki ze szkła. Nie dość, że są mega designerskie to jeszcze bezpieczne dla alergików. Chyba sobie kupię do nowej kuchni, bo takie klasyczne mi się już znudziły