Jak kupić mieszkanie? Czy tylko kredyt hipoteczny?

Zakup własnego mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Zanim otrzymasz klucze do wymarzonego M musisz uzbroić się w odpowiednie środki, problem leży zawsze w tym jak je zdobyć. Jak kupić mieszkanie?

Za co kupić mieszkanie?

Udany związek, stabilna praca to najczęściej wstęp do zakupu wyśnionego M. Jednak własne cztery kąty to ogromny wydatek, w rozległych aglomeracjach ceny lokali z rynku pierwotnego i wtórnego zazwyczaj sięgają kilkuset tysięcy złotych. Jeżeli Twoje oszczędności nie wystarczają na sfinansowanie mieszkania, nie liczysz na nie w prezencie i nie czekasz na spadek rozważ opcję kredytu hipotecznego.

Ten bankowy produkt jest najpopularniejszą formą finansowania nieruchomości, jednak przed podjęciem decyzji musisz dokładnie przejrzeć dostępne na rynku oferty. Choć polityka banków jest w miarę ujednolicona w kwestii zasad przyznawania kredytów hipotecznych, poszczególne opcje różnią się między sobą parametrami, które wpływają na całkowity koszt zobowiązania. Kredyt hipoteczny oferuje wiele banków, zobacz jakie (hipotekakredyt.pl) warunki musisz spełnić chcąc najlepiej dopasować go do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Porównaj konkretne usługi, zastanów się czy podołasz spłacie przez wiele następnych lat, oblicz wysokość raty, która nie obciąży znacznie Twojego miesięcznego budżetu.

Dla kogo pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest również powszechną koncepcją na zdobycie potrzebnych pieniędzy, gwarantuje dostęp do gotówki w wysokich kwotach, jednak wymaga ustanowienia zabezpieczenia na posiadanej już nieruchomości. To wersja jedynie dla tych, którzy posiadają już lokal, dom lub grunt, na którym instytucja finansowa ustanowi zastaw. W odróżnieniu od kredytu hipotecznego nie jest produktem celowym, uzyskane środki możesz wydać dowolnie.

kredyt hipoteczny na mieszkanie

Musisz jednak pamiętać, że pożyczka hipoteczna jest najczęściej wyżej oprocentowana niż kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup mieszkania i udzielana jest na krótszy okres. Istotne, że kredyt hipoteczny możesz uzyskać dysponując kwotą w wysokości 10% wartości nieruchomości, natomiast korzystając z pożyczki hipotecznej możesz liczyć na finansowanie w kwocie 60% nieruchomości, na której zostaje stanowiony zastaw.

Kredyt gotówkowy na zakup mieszkania – czy się opłaca?

Najmniej korzystną opcją pożyczania potrzebnych środków na zakup mieszkania jest kredyt gotówkowy, zarówno kredyt hipoteczny jak i pożyczka hipoteczna to bardziej ekonomiczne rozwiązania. W porównaniu do kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej to nieopłacalna koncepcja, przede wszystkim z uwagi na wysokie wartości oprocentowania.

Nie bez znaczenia są też kwoty, które możesz otrzymać w ramach kredytu gotówkowego, to najczęściej maksymalnie 200 000 zł, co może okazać się niewystarczające. Pamiętaj również, że kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć na kilkadziesiąt lat, natomiast kredyt gotówkowy jedynie na dziesięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *