Nowoczesne technologie umożliwiają połączenie ekologii z realną oszczędnością, obecnie ochrona środowiska idzie w parze z ekonomią. Wszystko zaczyna się od naszego podwórka, a przydomowe oczyszczalnie ekologiczne są doskonałym przykładem połączenia gospodarności z dbałością o naturę. Kiedy oczyszczalnia tunelowa jest dobrym rozwiązaniem?
- Kiedy warto zainwestować w ekologiczne oczyszczalnie tunelowe?
- Na czym polega działanie oczyszczalni tunelowych?
- Jak zamontować oczyszczalnie tunelowe?
Kiedy warto zainwestować w ekologiczne oczyszczalnie tunelowe?
Najczęstszym motywem, skłaniającym do montażu tunelowej oczyszczalni ścieków, jest brak możliwości przyłączenia do kanalizacji. Takie rozwiązanie jest alternatywą dla szamb i oczyszczalni tradycyjnych. Dzięki dużej pojemności tuneli rozsączających oczyszczalnie dają szansę na skuteczne filtrowanie ścieków.
Przydomowe oczyszczalnie tunelowe skutecznie sprawdzają się na działkach o małych powierzchniach, ich zaletą jest wysoka efektywność na gruntach dobrze i słabo przepuszczalnych. Odpowiednia konstrukcja umożliwia montaż w obszarze o wysokim poziomie wód podziemnych. Oczyszczalnie ekologiczne tunelowe sprawdzą się w trudnych warunkach gruntowych (www.ekodren.pl), brak jest praktycznie jakichkolwiek przeciwwskazań dotyczących powierzchni i jakości podłoża. Sprawny i bezawaryjny system działania takich urządzeń sprawia, że charakteryzuje je łatwa i oszczędna eksploatacja, która zwraca się już w drugim roku użytkowania.
Na czym polega działanie przydomowych oczyszczalni tunelowych?
Montaż przydomowych, tunelowych oczyszczalni ścieków sprawia, że ścieki bytowo-gospodarcze, pochodzące z kuchni, łazienki i toalet zostają poddane procesowi filtracji w trzech etapach.
Pierwszym jest wstępne oczyszczanie w osadniku gnilnym, sedymentacja i floatacja zanieczyszczeń, które znajdują się w ściekach. Kolejnym etapem jest proces beztlenowy, umożliwiający fermentację osadów. Finalna redukcja zanieczyszczeń odbywa się w komorach tunelowych, w których wytwarza się biologiczna błona umożliwiająca eliminację fosforanów i chorobotwórczych bakterii. Istotnym elementem jest stały dostęp tlenu i wysoka przepustowość hydrauliczna tuneli, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ścieków.
Jak zamontować oczyszczalnie tunelowe?
Niewielkie gabaryty ekologicznych oczyszczalni tunelowych umożliwiają bezproblemowy transport i montaż w miejscach o ograniczonej dostępności. Zbiorniki są szczelne i cechuje je wysoka odporność chemiczna co sprawia, że są odporne na korozję oraz na wpływ niekorzystnych warunków środowiska.
Montaż zbiornika wymaga wykonania wykopu, którego dno musi zostać właściwie wyrównane i wypoziomowane. Zbiornik należy umieścić w wykopie i wypełnić wodą, następnie stopniowo obsypać go piaskiem. Piach trzeba zagęszczać wodą, która powoduje jego osadzanie. Po zasypaniu wykopu, do poziomu gruntu, należy wypompować wodę ze zbiornika. Tunele rozsączjące są zazwyczaj układane w gruncie w jednym ciągu.
Ważne, że powierzchnia, nad zamontowanymi tunelami, może zostać wykorzystana praktycznie dowolnie, ponieważ są wytrzymałe na ruch kołowy pojazdów osobowych i ciężarowych.