Jak wybrać ramkę na zdjęcia? Co oferują nam sklepy z ramkami na zdjęcia?

Zdjęcia pozwalają nam zachować najlepsze chwile na dłużej. A odpowiednio wyeksponowane, dzięki dobrze dobranej ramce fotografia może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza, w wyrazisty sposób akcentującą jego styl.

W jakim kształcie ramka?

Klasyczne ramki są oczywiście prostokątne, ale obecnie w sklepach możemy natrafić na prawdziwe bogactwo ramek w najbardziej nawet nietypowych i fantazyjnych kształtach. Wystarczy zajrzeć na fabrykaform.pl/ramki-na-zdjecia, by dać się zadziwić różnorodności dostępnych w sprzedaży ramek na zdjęcia.

A zatem postawić na klasykę, czy pozwolić sobie zaszaleć? To powinno zależeć od stylu pomieszczenia, w którym ramka będzie się znajdować oraz od charakteru samego zdjęcia.

Prostokątne ramki są oczywiście najbardziej uniwersalne, dobrze więc pasują zarówno do tradycyjnie, klasycznie urządzonych wnętrz, jak i do tych nowoczesnych. Ich prosty, elegancki kształt nie odwraca uwagi od tego, co powinno być na pierwszym miejscu, czyli samej fotografii.

Ramki wzbogacone o jakiś subtelny ozdobny motyw same w sobie nabierają dekoracyjnych walorów i można je wykorzystać nie tylko dla wyeksponowania zdjęcia, ale i nadania wnętrzu unikalnego charakteru. Wreszcie mamy też ramki o bardziej wymyślnych kształtach, wielokątne i bogato zdobione. Oczywiście tutaj szczególnie trzeba uważać, żeby dobrze wpasowały się w styl i charakter pomieszczenia.

zobacz:  Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

pamiątkowe staroświeckie zdjęcie

Z jakiego materiału ramkę wybrać?

Ramki najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych, ponieważ jest to tani materiał, który łatwo poddaje się formowaniu w dowolny kształt. Są więc dostępne we wszelkich kształtach i rozmiarach.

Ramki drewniane bardzo dobrze się prezentują, wpływając korzystnie na estetykę wnętrza. Ramki metalowe polecane są raczej do zdjęć o znacznych rozmiarach, bo inaczej mogą być nieco przytłaczające wizualnie.

Jakie ustawienie może mieć ramka?

Jeśli chodzi o sposób ustawienia, to mamy ramki zawieszane i stojące. Zawieszane to takie do umieszczenia na ścianie za pomocą haczyków, uszek, kołków — możliwości jest dużo. Natomiast ramki stojące wyposażone są w podpórkę, dzięki czemu mogą ozdobić biurko bądź szafkę. Często oferują możliwość ustawienia ich zarówno w poziomie jak i w pionie.

Jest jeszcze jedna opcja, łącząca te dwa rozwiązania — ramka uniwersalna, wyposażona zarówno w podpórkę, jak i uchwyt do zawieszenia.

zdjęcia rozwieszone na ścianie

Ramka na więcej zdjęć

Zdarza się i tak, że mamy więcej zdjęć, które chcielibyśmy w ten sposób wyróżnić i wybranie tego jednego jedynego może przedstawiać problem. Wówczas dobrym rozwiązaniem może się dla nas okazać ramka potrójna, pozwalająca na wyeksponowanie trzech zdjęć. Możemy dobrać je tematycznie i utworzyć z nich interesujący tryptyk.

zobacz:  Co na ścianę w kuchni? 7 pomysłów na wykończenie przestrzeni nad blatem kuchennym

Jednak prawdziwie imponujące możliwości stwarza nam dopiero zastosowanie ramki wielokrotnej. Może ona mieścić w sobie kilka lub nawet kilkanaście zdjęć, dlatego też trzeba przeznaczyć na nią na ścianie sporo miejsca. Często takie ramki wyróżniają się fantazyjnym kształtem. Im więcej zdjęć w nich umieścimy, tym większe jednak ryzyko, że pojawi się wrażenie chaosu. W efekcie sama ramka może odwracać uwagę od fotografii — treść poszczególnych zdjęć zejdzie na dalszy plan, bo przede wszystkim w oczy rzucać się będzie kompozycja jako całość.

Jeden komentarz

  • Anetka

    Mam w domu wiele różnych ramek. Najwięcej z Ikea. Tam jest ich chyba największy wybór. U nas w domu na ścianach jest wiele zdjęć, więc ramki to konieczność. Bez nich nie da się zrobić galerii. Ale najbardziej chyba lubię multiramy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *