Jak wybrać ramkę na zdjęcia? Co oferują nam sklepy z ramkami na zdjęcia?

Zdjęcia pozwalają nam zachować najlepsze chwile na dłużej. A odpowiednio wyeksponowane, dzięki dobrze dobranej ramce fotografia może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza, w wyrazisty sposób akcentującą jego styl.

W jakim kształcie ramka?

Klasyczne ramki są oczywiście prostokątne, ale obecnie w sklepach możemy natrafić na prawdziwe bogactwo ramek w najbardziej nawet nietypowych i fantazyjnych kształtach. Wystarczy zajrzeć na fabrykaform.pl/ramki-na-zdjecia, by dać się zadziwić różnorodności dostępnych w sprzedaży ramek na zdjęcia.

A zatem postawić na klasykę, czy pozwolić sobie zaszaleć? To powinno zależeć od stylu pomieszczenia, w którym ramka będzie się znajdować oraz od charakteru samego zdjęcia.

Prostokątne ramki są oczywiście najbardziej uniwersalne, dobrze więc pasują zarówno do tradycyjnie, klasycznie urządzonych wnętrz, jak i do tych nowoczesnych. Ich prosty, elegancki kształt nie odwraca uwagi od tego, co powinno być na pierwszym miejscu, czyli samej fotografii.

Ramki wzbogacone o jakiś subtelny ozdobny motyw same w sobie nabierają dekoracyjnych walorów i można je wykorzystać nie tylko dla wyeksponowania zdjęcia, ale i nadania wnętrzu unikalnego charakteru. Wreszcie mamy też ramki o bardziej wymyślnych kształtach, wielokątne i bogato zdobione. Oczywiście tutaj szczególnie trzeba uważać, żeby dobrze wpasowały się w styl i charakter pomieszczenia.

zobacz:  Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

pamiątkowe staroświeckie zdjęcie

Z jakiego materiału ramkę wybrać?

Ramki najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych, ponieważ jest to tani materiał, który łatwo poddaje się formowaniu w dowolny kształt. Są więc dostępne we wszelkich kształtach i rozmiarach.

Ramki drewniane bardzo dobrze się prezentują, wpływając korzystnie na estetykę wnętrza. Ramki metalowe polecane są raczej do zdjęć o znacznych rozmiarach, bo inaczej mogą być nieco przytłaczające wizualnie.

Jakie ustawienie może mieć ramka?

Jeśli chodzi o sposób ustawienia, to mamy ramki zawieszane i stojące. Zawieszane to takie do umieszczenia na ścianie za pomocą haczyków, uszek, kołków — możliwości jest dużo. Natomiast ramki stojące wyposażone są w podpórkę, dzięki czemu mogą ozdobić biurko bądź szafkę. Często oferują możliwość ustawienia ich zarówno w poziomie jak i w pionie.

Jest jeszcze jedna opcja, łącząca te dwa rozwiązania — ramka uniwersalna, wyposażona zarówno w podpórkę, jak i uchwyt do zawieszenia.

zdjęcia rozwieszone na ścianie

Ramka na więcej zdjęć

Zdarza się i tak, że mamy więcej zdjęć, które chcielibyśmy w ten sposób wyróżnić i wybranie tego jednego jedynego może przedstawiać problem. Wówczas dobrym rozwiązaniem może się dla nas okazać ramka potrójna, pozwalająca na wyeksponowanie trzech zdjęć. Możemy dobrać je tematycznie i utworzyć z nich interesujący tryptyk.

zobacz:  Jakie dekoracje wielkanocne do pokoju dziecka?

Jednak prawdziwie imponujące możliwości stwarza nam dopiero zastosowanie ramki wielokrotnej. Może ona mieścić w sobie kilka lub nawet kilkanaście zdjęć, dlatego też trzeba przeznaczyć na nią na ścianie sporo miejsca. Często takie ramki wyróżniają się fantazyjnym kształtem. Im więcej zdjęć w nich umieścimy, tym większe jednak ryzyko, że pojawi się wrażenie chaosu. W efekcie sama ramka może odwracać uwagę od fotografii — treść poszczególnych zdjęć zejdzie na dalszy plan, bo przede wszystkim w oczy rzucać się będzie kompozycja jako całość.

Jeden komentarz

  • Anetka

    Mam w domu wiele różnych ramek. Najwięcej z Ikea. Tam jest ich chyba największy wybór. U nas w domu na ścianach jest wiele zdjęć, więc ramki to konieczność. Bez nich nie da się zrobić galerii. Ale najbardziej chyba lubię multiramy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *