Wiele osób słysząc hasło „panele ścienne” ma przed oczami staromodną boazerię, która sprawia wrażenie ciężkiej i przytłaczającej. Okazuje się jednak, że nowoczesne panele ścienne w niczym jej nie przypominają, są lekkie, łatwe w montażu, a do tego nie brudzą się tak jak ich drewniany przodek. Jeśli interesują Cię nowinki dotyczące aranżacji wnętrz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
- Panele ścienne do designerskich wnętrz
- Tapicerowana ściana? To możliwe
- Panele ścienne do kuchni i łazienki
- Beton i gips w wystroju wnętrz
Panele ścienne do designerskich wnętrz
Jeśli jesteś fanem industrialnych, nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrz, to panele ścienne są dla Ciebie idealną propozycją. Do wyboru są panele drewniane z gatunków drzew występujących w Polsce, takich jak świerk, dąb, sosna, buk, jesion. Ich zaletą są naturalne przebarwienia, widoczne sęki, a niektóre sprawiają wręcz wrażenie ręcznie struganych. Projektanci podkreślają, że w aranżacjach wnętrz bardzo modne są aktualnie odwołania do natury, a co może lepiej kojarzyć się z dziką przyrodą, jeśli nie drewno i rośliny? Wielu producentów wyszło naprzeciw tym wymaganiom i stworzyło panele ścienne imitujące żywe rośliny, przykłady można znaleźć na stronie homebook.pl/produkty/panele-scienne.
Tapicerowana ściana? To możliwe!
Jeśli mowa o tapicerce, to przeważnie mamy na myśli różnego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz, takie jak kanapy, fotele lub krzesła. Absolutna nowością są więc tapicerowane panele ścienne, dzięki którym nasze mieszkanie może być jeszcze bardziej przytulne i ciepłe. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w mieszkaniu urządzonym w stylu glamour, jak i boho, gdyż jest bardzo uniwersalne, a wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju materiału, jaki będzie pokrywał panele. Tapicerka na ścianach sprawdzi się w dziecięcym pokoju oraz w sypialni pełniąc rolę miękkiego zagłówka. Tapicerowane panele ścienne będą także stanowiły bardzo ciekawy akcent w salonie.
Panele ścienne do kuchni i łazienki
Drewniane i tapicerowane panele nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o aranżacje pomieszczeń o dużej wilgotności. Na szczęście do wyboru mamy także panele PCV, które powstają z wodoodpornego materiału, pokrytego folią dekoracyjną. Można je myć, są odporne na uszkodzenia i przebarwienia. Ten rodzaj paneli ściennych najlepiej sprawdza się jako dekoracja jednej wybranej ściany pomieszczenia, gdyż jeśli przykryjemy nim wszystkie ściany, możemy osiągnąć nieco przytłaczający, „pudełkowy” efekt.
Beton i gips w wystroju wnętrz
Panele betonowe, czyli beton dekoracyjny, już od jakiegoś czasu cieszy się nie małą popularnością. Zastąpić mogą go z powodzeniem również impregnowane płyty gipsowe. Oba rozwiązania maja swoje wady oraz zalety, a wykorzystywane są przede wszystkim we wnętrzach utrzymanych w loftowym stylu. Beton architektoniczny jest ciężki i wymaga specjalnego montowania, z drugiej jednak strony jest odporny na działanie wody. Płyty gipsowe są natomiast znacznie lżejsze, można je zamontować w prosty i szybki sposób, jednak nie nadają się do takich pomieszczeń, jak łazienka.
Faktycznie panele ścienne to niezły pomysł. Trzeba jednak nieźle się naszukać, żeby znaleźć wzór, który za kilka lat nie będzie wyglądał kiczowato i tandetnie. Ja osobiście wolę klasycznie urządzone wnętrza, które nigdy się nie starzeją.