Co to jest sklejka? Historia, zastosowanie i obróbka sklejki

Zastanawiasz się, czym jest sklejka? Jaka jest jej historia? Do czego można ją wykorzystać i jak wygląda obróbka sklejki? Przeczytaj nasz artykuł, a przestanie być to tajemnicą. Sprawdź, czego jeszcze nie wiedziałeś na temat materiału, jakim jest sklejka.

Co to jest sklejka?

Sklejka bywa nazywa również dyktą. Jest to materiał kompozytowy, który otrzymuje się poprzez sklejenie krzyżujących się ze sobą cienkich warstw drewna. Najczęściej jest nieparzysta liczba obłogów. Warto wiedzieć, że sklejki wytwarza się z różnych gatunków drewna. Z uwagi na cenę, najczęściej korzysta się z brzozy, sosny i olchy. Zdecydowanie rzadziej dyktę tworzy się z buku czy z drzew egzotycznych. Najczęściej wewnętrzne warstwy sklejki są z tańszego gatunku niż te klejone na zewnątrz.

Co ciekawe, można wyróżnić dwa rodzaje sklejki: suchotrwałą i wodoodporną. Prawda jest jednak taka, że dykta jest tworzywem drewnianym, a więc nie jest odporna na wodę. Ta cecha odnosi się właściwie do kleju, jaki wykorzystano do jej produkcji.

zobacz:  Rodzaje bram garażowych. Na co uważać, wybierając bramę garażową?

Historia sklejki

Sklejkę do użytku wprowadzono w 1886 roku. Oczywiście pierwsze jej fabryki powstały w Rosji, ale produkcję rozwijano w Ameryce. W przypadku Polski o sklejce można mówić dopiero w czasie I wojny światowej. Nazywano ją wówczas klejanką, dyktą lub szperdyktą.

Początkowo sklejkę tworzono z zespolonych ze sobą płatów forniru. Stosowano głownie brzozę, olchę i dąb, zdecydowanie rzadziej sosnę. Płyty miały grubość do 2 do 20 mm. Poszczególne warstwy sklejki klejone były włóknami pod kątem prostym, co pozwoliło na stworzenie materiału wytrzymałego i sprężystego, dającego się wyginać.

Co ciekawe, w latach 20. istniało w Polsce kilkanaście fabryk produkujących sklejki, a polskie wytwórnie mogły się poszczycić tym, że wytwarzały ją na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, wielu Polaków wykonywało klejankę własnoręcznie – na swoje potrzeby.

Znaczna ilość sklejki wytwarzanej w Polsce jest eksportowana. W Europie największymi producentami i dostawcami sklejki są Rosja i Finlandia. Na świecie konkurują z Chinami. Produkcja europejska cechuje się minimalnym, ale stabilnym wzrostem.

Zastosowanie i obróbka sklejki

Sklejka jest wdzięcznym materiałem, gdyż daje się łatwo wyginać na gorąco. Pozwala to więc modelować ją adekwatnie do potrzeb. Dzięki temu można wytwarzać wiele kształtów. Właśnie dlatego, tak chętnie wykorzystywana jest do produkcji mebli domowych i biurowych. Jednak to nie wszystko. Sklejkę wykorzystuje się także w budownictwie. Produkuje się z niej również opakowania. Sklejka ma zastosowanie również w szkutnictwie. Ale stosuje się ją nie tylko do budowania lub naprawy przez rzemieślników, przemysłowo albo amatorsko małych statków wodnych, w tym łodzi, jachtów, kutrów z drewna lub tworzyw sztucznych. Warto wspomnieć o sklejce lotniczej. Choć obecnie w lotnictwie stosuje się ją w bardzo ograniczonym zakresie, to jednak warto wiedzieć o brytyjskim samolocie myśliwsko-bombowym De Havilland Mosquito. Powstał w czasie II wojny światowej z drewna, a głównie ze sklejki.

zobacz:  Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Ale to nie wszystko, do czego można wykorzystać sklejkę. Można ją bowiem nie tylko wyginać, ale i wycinać z niej różne elementy. Dzięki czemu możliwe jest tworzenie nie tylko mebli, opakowań, ścian, stropów, zabawek, ale i paneli dekoracyjnych czy separatorów. Wycinanie sklejki oferują takie firmy jak frezujemy.com, które swoje usługi dedykują wielu branżom. Zarówno dekoracyjnej, meblowej, motoryzacyjnej, budowlanej, opakowań przemysłowych i wielu innych. W zależności od potrzeb, można liczyć na zindywidualizowany sposób obróbki sklejki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *