Jak urządzić pokój dla nastolatka? Pomysły na aranżację pokoju młodzieżowego

Gdy dziecko osiąga wiek nastoletni pokój pełen zabawek, kolorowych tapet przestaje spełniać oczekiwania. Trzeba przestrzeń przearanżować na bardziej „dorosłą”. Podpowiadamy, jak urządzić pokój nastolatka, by dziecko zyskało funkcjonalną, ale i atrakcyjną wizualnie przestrzeń.

Strefy w pokoju młodzieżowym

Przede wszystkim urządzając pokój nastolatka należy pomyśleć o nim, jak o małej kawalerce. To musi być sfunkcjonalizowana przestrzeń. Jest azylem dla zbuntowanego dorastającego dziecka. To w nim odpoczywa, uczy się, rozwija swoje pasje i gości przyjaciół. Musi więc go lubić, czuć się w nim komfortowo i móc realizować swoje potrzeby.

Aby spełnić oczekiwania nastolatka, warto wydzielić w jego pokoju 4 strefy. Powinno znaleźć się miejsce do przechowywania. Tak ubrań, jak książek, gadżetów – przecież nie nazwiemy ich już zabawkami, kolekcji, akcesoriów sportowych i wielu innych skarbów. Drugą ważną strefą jest miejsce do nauki. Nastolatek to w dalszym ciągu uczeń, więc musi mieć biurko na którym komfortowo będzie mógł odrabiać prace domowe. Trzecia strefa to przestrzeń do odpoczynku, czyli łóżko. Ostatnia przestrzeń – miejsce na relaks i rozrywkę, często tożsame z miejscem dla kolegów. Dobrze, by w miarę możliwości była to sofa, pufy, fotele i stolik.

zobacz:  Szalunek lekki na budowie – do jakich prac polecany?

Jakie meble do pokoju nastolatka?

Gdy dziecko dojrzewa to wyrasta nie tylko z ubrań, ale i z mebli. Łóżko, które służyło mu od czasów porzucenia łóżeczka staje się za małe. Nie mówiąc o meblach do przechowywania, biurku, krzesłu. Należy wymienić je na odpowiednio duże, pojemne i neutralne. Zwłaszcza, jeśli są na nich wymalowane, wyrzeźbione dziecięce wzory lub zdobią je naklejki sukcesywnie przyklejane przez lata.

Meble w pokoju nastolatka powinny być minimalistyczne, ale funkcjonalne. Jeśli nie chcemy kupować nowych, możemy odmienić stare lub wykonać meble technikami DIY. Młodzież, zwłaszcza chłopców, cieszą stelaże łóżek wykonane z palet, stoliki z drewnianych szpuli po kablach, czy regały ze skrzynek po jabłkach. Nadają pomieszczeniom industrialnego, nowoczesnego wyglądu.

Biurko powinno mieć miejsce na komputer, a także szuflady i szafki na książki i inne materiały naukowe. Fotel obrotowy musi być dostosowany do wzrostu i być ergonomiczny.

Jeśli w pokoju jest miejsce, warto postawić na klasyczne łóżko z materacem – lepiej się na nim śpi, a także sofę lub fotele do relaksu w dzień. Jeżeli pomieszczenie jest małe, to można kupić łóżko lub rozkładaną sofę.

zobacz:  Wanna czy prysznic? Co wybrać do łazienki?

Jakie kolory ścian w pokoju młodzieżowym?

Nie ma co ukrywać, że czasami samo przemalowanie ścian wystarczy, by pokój przeszedł metamorfozę z dziecięcego w młodzieżowy. Farby to też doskonały sposób na wydzielenie wcześniej omówionych stref. Nastolatkowie często chcą mieć pomalowane ściany na bardzo intensywne kolory. Warto jednak nie poddać się tej tendencji, gdyż takie szybko się nudzą, ale też wprowadzają do wnętrza poczucie chaosu. Lepiej wyróżnić w ten sposób jedną ze ścian. Zamiast farby można użyć tapety, fototapety, paneli 3D lub innych oryginalnych materiałów.

Pokój dla nastolatka wyrażający zainteresowania

Czy warto urządzać pokój tematyczny – związany z pasją dziecka? I tak, i nie. Jeśli pociecha ma hobby, któremu oddaje się od długiego czasu i sama wyrazi taką potrzebę – świetnie. Warto wtedy postawić na akcenty związane z daną pasją. Jeśli jednak dziecko wciąż poszukuje lub ma wiele zainteresowań, to nie ma co urządzać pokoju piłkarskiego, marynistycznego, czy w klimacie militarnym. Szybko się znudzi, może stać się powodem do kpin ze strony znajomych i w efekcie – zostać znienawidzonym.

zobacz:  Jak urządzić dom dla kota? Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *