Szalunki to jeden z rodzajów formy konstrukcji tymczasowej wykorzystywanej w budownictwie. Służy nadawaniu tworzonej budowli, a także zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie wykopów i wylewki. Rodzaje i typy szalunków są różne w zależności od sposobu wykorzystania, jednym z nich jest właśnie szalunek lekki. Przy jakich pracach budowlanych jest potrzebny?
- Czym jest szalunek – charakterystyka
- Szalunek lekki – do czego służy?
- Zalety szalunków lekkich
- Jak wybrać szalunek lekki do prac budowlanych?
Czym jest szalunek – charakterystyka
Najlepiej zacząć od podstaw, czyli zdefiniowania, czym jest szalunek, w właściwie szalowanie lub deskowanie. To tymczasowa konstrukcja, wykorzystywana w budowie, która najczęściej wykonana jest z drewna, ale też z płyty wiórowej, sklejki wodoodpornej lub metalu. Służą one jako formy dla konstrukcji betonowych i żelbetonowych. Nadają im kształt i nie pozwalają się wylać – są demontowane zaraz po tym, gdy forma zastygnie.
W budownictwie wyróżnia się trzy typy szalunków: do wykopów (lekki, średni i ciężki), szalunki ścienne oraz szalunki stropowe. Wykorzystuje się je przy różnych czynnościach budowlanych, jak wylewanie fundamentów, budowa schodów, stropów, cokołów ogrodzeń, a także przy pracach kanalizacyjnych oraz budowach o charakterze przemysłowo-inżynieryjnym. W tym artykule wyjaśniamy do czego służą szalunki lekkie.
Szalunek lekki – do czego służy?
Jak już zostało wspomniane, szalunek lekki jest jedną z form wykorzystywaną w budownictwie przy wykopach. Służy przy takich pracach jak połączenia wodne, kanalizacyjne oraz w przypadku przemysłu drogowego. Konstrukcje lekkie najczęściej można spotkać przy budowach budynków średnich i niewielkich, jak obiekty handlowe czy domy jednorodzinne. Dzięki nim można wykonać fundamenty, ściany rozporowe, a także silosy i podmurówki. Co istotne szalunek lekki typu A może być stosowany do wykopów o głębokości do 3m (szalunki-orzel.pl), nie jest więc przeznaczony do wielkich obciążeń. Mają one przede wszystkich chronić, tak robotników, jak i okolicę przed zniszczeniami, także spowodowanymi osunięciem się gruntu.
Zalety szalunków lekkich
Do niedawna na polskich budowach najczęściej wykorzystywano szalunki średnie oraz ciężkie, zaczyna się to jednak pozwoli zmieniać, wraz z dostępem do coraz to nowszych materiałów. Kiedyś wykorzystywano przede wszystkim drewno, obecnie sięga się także po metale (aluminium), a także sklejki wodoodporne. Ich największą zaletą, oprócz mniejszej wagi, jest także możliwość wielokrotnego użycia. Montaż szalunków także jest stosunkowo prosty, co znacząco ułatwia prace na budowie i skraca przygotowania do kolejnych jej etapów.
Jak wybrać szalunek lekki do prac budowlanych?
Zakres możliwości szalunków lekkich będzie uzależniony przede wszystkim zarówno od materiału, z którego zostanie wykonany, jak i od producenta. Parametry mogą się między sobą różnić, dlatego najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego materiału do deskowania będzie zweryfikowanie tego, jakie konkretnie wykopy będziemy wykonywać i w jakim celu. To właśnie rodzaj prac do wykonania będzie determinował to, jakie szalunki będą nam niezbędne. Jeżeli chodzi o trwałość, z pewnością lepszym wyborem będą te wykonane z metalowych elementów. Szalunki drewniane są tańsze i łatwiejsze w montażu i demontażu, jednak ich wytrzymałość nie jest tak duża, co przy wykopach może mieć niemałe znaczenie.
Aby pozyskać szalunki do budowy, mamy tak naprawdę trzy możliwości: wykonanie samodzielne, zakup lub wynajem. Ceny bywają zróżnicowane, zazwyczaj jednak to wynajem lub zakup są najbardziej opłacalne, ponieważ wówczas można liczyć na profesjonalną usługę i materiały dobrej jakości. W przypadku samodzielnego wykonania, należy się na tym znać i liczyć z tym, że prace wykonywane własnoręcznie mogą przedłużyć czas budowy.